Domov Slovensko Smer-SD podal návrh na odvolanie ministra vnútra Mikulca z funkcie

Smer-SD podal návrh na odvolanie ministra vnútra Mikulca z funkcie

0
0

Opozičný Smer-SD podal v pondelok do podateľne parlamentu návrh na odvolanie Romana Mikulca (OĽANO) z funkcie ministra vnútra. Pod návrh sa okrem poslancov Smeru-SD podpísali aj nezaradení poslanci z mimoparlamentného Hlasu-SD či poslanci okolo Tomáša Tarabu. Oznámil to predseda Smeru-SD Robert Fico s tým, že plynie sedemdňová lehota na zvolanie mimoriadneho zasadnutia parlamentu.

O tom, že opozícia podá návrh na odvolanie ministra vnútra informoval Fico na minulotýždňovej tlačovej konferencii. Na nej spoločne s bývalým šéfom rezortu vnútra Robertom Kaliňákom obvinili Mikulca z riadenia vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) s cieľom pozatvárať predstaviteľov opozície.

„O tom, že spáchali trestný čin sabotáže, zneužívania právomoci verejného činiteľa, marenia spravodlivosti, minister nielen vedel, ale aj veci riadil,“ povedal Fico pričom spoločne s kolegami prečítali časti komunikácie medzi vyšetrovateľmi.

„Na základe legálne získaných policajných prepisov, ktoré priniesla Generálna prokuratúra SR sa dá s plnou vážnosťou konštatovať, že medzi jednotlivými príslušníkmi vyššie spomenutých organizácií a inštitúcií sa vytvorila a pôsobí organizovaná zločinecká skupina, ktorej jasným cieľom je zničiť opozíciu a stranu SMER – SD všetkými, aj nelegálnymi prostriedkami,“ píše Smer-SD na svojej facebookovej stránke. Podľa predsedu Smeru-SD na čele tejto organizovanej skupiny stojí sám minister Mikulec.

Je to megaškandál

Fico nazval Mikulca gaunerom, ktorý je podozrivý z korupcie a zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. „Je to človek, ktorý ako minister vnútra zlyhal vo všetkých oblastiach,“ vyhlásil šéf Smeru-SD.

Mikulec podľa jeho slov koordinoval činnosť elitných vyšetrovateľov NAKA Prezídia Policajného zboru, ktorí mali konať na politickú objednávku, a to „zničiť opozíciu vrátane Smeru-SD“.

„Na NAKA pôsobí organizovaná skupina zločincov v podobe vyšetrovateľov či operatívcov. Zaraďujeme tu aj rad prokurátorov z Úradu špeciálnej prokuratúry,“ skonštatoval Fico. Táto skupina od parlamentných volieb v roku 2020 manipuluje trestné konania a plní politickú úlohu zničiť Smer a opozíciu.

„Udavačom hovoria, čo majú povedať, korumpujú a vydierajú ich. Vymýšľajú si dôkazy a spisujú nezmyselné uznesenia o začatí trestného stíhania,“ uviedol líder Smeru-SD s tým, že zničili každého, kto im v tom chce zabrániť. Ako príklad uviedol prípad vyšetrovateľky Úradu inšpekčnej služby Diany Santusovej a jej tímu.

„Toto je taký mega škandál, ktorý nemá obdobu v moderných dejinách Slovenska a je porovnateľný len s praktikami ŠTB. Od začiatku do konca si vymýšľajú úradné záznamy, ktoré píšu v rozmedzí niekoľkých minút, inštruujú zločincov, ako Petrov alebo Zeman, ako majú utekať pred políciou, hovoria im, čo majú presne vypovedať na konkrétnych výsluchoch.

Minulý týždeň sme priniesli niekoľko prepisov, ktoré jasne hovoria, že títo vyšetrovatelia nemali problém zlikvidovať nikoho, kto im stál v ceste, dokonca ani ich kolegyňu, pani Santusovú, a to len preto, lebo vyšetrovala ich zločiny,“ konštatuje Fico.

Podľa Fica je o činnosti skupiny, do ktorej, ako tvrdí, mal byť zakomponovaný aj policajný prezident, toľko dôkazov, že mala odstúpiť celá vláda.

Predseda Smeru-SD skritizoval aj pondelkové slová Mikulca v Rádiu Expres, že by sa koalícia mohla pokúsiť o odvolanie generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Fico to vníma ako útok na generálneho prokurátora i dôkaz toho, že je po Santusovej a iných „ďalším na rane“.

Obvinenia odmieta, hovorí o štvavej kampani

Na druhej strane minister Roman Mikulec v piatok (11. 2.) pre TASR uviedol, že nikdy nepožadoval od orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) informácie, na ktoré nemal zákonný nárok, a do fungovania OČTK nezasahoval.

„Žiadna organizačná zložka nebola cielene usmerňovaná,“ deklaroval minister. „To, že si Robert Fico urobil z rozhodnutia Generálnej prokuratúry SR čítanie na pokračovanie a keď sa mu to hodí, obviňuje ma z káuz, v ktorých už pred rokmi vydali orgány činné v trestnom konaní meritórne rozhodnutia a súdy rozhodli v môj prospech, iba dokazuje jeho nízku úroveň a to, že ide o štvavú kampaň,“ povedal šéf rezortu vnútra.

Hlavným cieľom tejto kampane je podľa Mikulca nielen diskreditácia jeho osoby, ale aj všetkých, ktorí pracujú na vyšetrovaní korupcie na najvyšších miestach v štáte.

Stoja za Mikulcom?

Nie je to prvýkrát, čo bude Mikulec čeliť v parlamente odvolávaniu. Predchádzajúce odvolávania ustál, avšak plnú podporu koalície nemal. Aj teraz bude musieť svoj post obhajovať aj pred svojimi kolegami. Koaličná SaS si chce pozvať Mikulca na rokovanie klubu.

„Pozveme ho na klub, naši poslanci budú mať naňho rôzne otázky, aj také, ktoré sa mu nemusia páčiť, a potom sa rozhodneme,“ povedal šéf liberálov Richard Sulík. Vláda zas vydala stanovisko, v ktorom vyjadrila nesúhlas s návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra. Na jeho odvolanie nevidí žiadny relevantný dôvod.

Zámery predkladateľov považuje za bezcharakterný, podlý a hysterický pokus o opätovné navrátenie sa k systému „našich ľudí“, absolútnemu nevyšetrovaniu korupcie a ovplyvňovania všetkých zákutí štátu.

ano, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian  


Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…