Domov Zahraničie Španielsko preskočilo Taliansko, svetovým „lídrom“ sa stalo USA

Španielsko preskočilo Taliansko, svetovým „lídrom“ sa stalo USA

0
0

Ani po prijatí mnohých opatrení, častokrát aj drastických, sa šírenie koronavírusu nedarí v Európe zastaviť. Hoci sa doteraz ako epicentrum vírusu v Európe skloňovalo Taliansko, zdá sa, že toto nemilé postavenie prebralo Španielsko. Svetové epicentrum sa však presunulo do zámoria. Najhoršie na tom je americký New York.

Španielska vláda je už niekoľko týždňov kritizovaná za to, že proti koronavírusu nezasiahla dostatočne skoro. Vývoj v krajine dáva bohužiaľ kritikom za pravdu.

Koncom minulého týždňa Španielsko preskočilo Taliansko čo sa počtu nakazených týka a dobieha ho aj v počte obetí. V oboch krajinách pritom už niekoľko týždňov platí zákaz vychádzania, ktorý španielska vláda cez víkend predĺžila až do 26. apríla, pričom do 12. apríla nemôžu chodiť ľudia ani do práce.

Počet nakazených stále stúpa aj v Nemecku, no krajine sa zatiaľ darí s nákazou pomerne úspešne bojovať, keďže má nízke percento úmrtnosti, ba čo viac, s liečbou nakazených pomáha aj susedným krajinám.

Výrazne stúpajú počty nakazených i obetí vo Francúzsku, ktoré minulú sobotu zaznamenalo negatívny rekord, keď za jediný deň zomrelo na ochorenie 1 053 ľudí.

Minulý týždeň zaznamenali výraznú akceleráciu v raste počtu nakazených i mŕtvych Spojené štáty americké. Ešte v sobotu prekonala krajina 300-tisícovú hranicu, pričom najhoršie na tom je mesto New York, ktoré má horšie čísla ako najhoršie európske krajiny.

Naopak, situácia v Číne, odkiaľ sa nákaza začala v januári šíriť do celého sveta, sa pomaly vracia do normálu, hoci sú kompetentní stále ostražití a zatiaľ nepristúpili k úplnému uvoľneniu prísnych opatrení.

Oficiálne čísla nakazených i zomrelých v Číne, ktoré už preskočilo viacero krajín (USA, Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Veľká Británia), však zdá sa boli pomerne skreslené.

Hovoria už o tom viaceré informácie z prostredia tajných služieb, pričom Čína zatiaľ pripustila to, že do daných počtov nezaraďovala ľudí, ktorí mali len mierne príznaky ochorenia.

Minulú sobotu sa život v Číne na tri minúty úplne zastavil. Práve tromi minútami ticha si krajina uctila obete smrteľnej nákazy.

Koronavírus vo svete

K 7. aprílu 2020 bolo vo svete potvrdených 1 386 905 prípadov nákazy, z toho 79 071 nakazených chorobe COVID 19 podľahlo. Minimálne jedného nakazeného evidovalo 209 krajín sveta.

Najviac dotknutou krajinou bolo USA (380 743 prípadov), no najviac úmrtí evidovalo Taliansko (17 127). Z európskych krajín eviduje najviac prípadov nákazy Španielsko (140 511), Taliansko (135 586) a Nemecko (105 604).

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…