Domov Zahraničie Správa o stave Európskej únie je optimistická

Správa o stave Európskej únie je optimistická

0
0

Každoročné plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu je spojené s prednesením správy o stave Európskej únie, ktorú tento rok uviedol predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Minulý týždeň sa v pozitívnom duchu nieslo predstavenie správy o stave Európskej únie na pôde Európskeho parlamentu. Najmä v ekonomickej oblasti správa prezentovala zlepšujúci sa stav európskych ekonomík, keď sa už po piaty rok situácia zlepšuje a tiež klesá nezamestnanosť, ktorá je najnižšia za ostatných 9 rokov.

Prejav predsedu Jean‑Claude Junckera

V správe sa Jean‑ Claude Juncker venoval ekonomike, eurozóne, obchodnej politike, sociálnym oblastiam, ale aj bezpečnosti, zahraničnej politike, či migrácii.

Práve v problematike migrácie sa bude EÚ viac snažiť spolupracovať s Organizáciou Spojených národov, aby sa zlepšili podmienky života pre migrantov aj za hranicami EÚ, čo ochráni členské štáty pred vznikom migračných kríz.

Stredná Európa v hľadáčiku správy

Predseda Juncker sa vo svojej správe dotkol aj diskutovanej otázke kvality potravín, ktoré, ako uviedol, musia byť všade v Únii rovnaké. Dvojitá kvalita potravín je neakceptovateľná a potraviny musia mať rovnakú kvalitu.

Uviedol, že nemôže existovať druhá kategória spotrebiteľov, ktorá má v tom istom obale iné zloženie a nižšiu kvalitu.

Úspech slovenskej iniciatívy

Na probléme dvojitej kvality potravín dlhodobo pracovalo aj Slovensko a za posledného pol roka vyvinulo mnohé aktivity na presadenie a vytvorenie tlaku na riešenie tejto témy na pôde Európskej únie.

Čo je to Európska komisia

Európska komisia vznikla v roku 1958 so sídlom v Bruseli ako výkonná zložka dnes už Európskej únie. Jej úlohou je vykonávať rozhodnutia Rady EÚ a Európskeho parlamentu, má tiež zodpovednosť za prípravu návrhov právnych predpisov na schvaľovanie do Európskeho parlamentu a Rady EÚ.

Prostredníctvom komisárov (jeden za každú členskú krajinu) riadi jednotlivé oblasti a politiky EÚ a reprezentuje Európsku úniu na medzinárodnej scéne.

Jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…