Domov Ekonomika SR žiada viac slobody pri čerpaní eurofondov

SR žiada viac slobody pri čerpaní eurofondov

0
0

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) sa minulý týždeň zúčastnil na konferencii o kohéznej politike Európskej únie v Sofii. Vicepremiér tu žiadal o väčšiu slobodu pri čerpaní eurofondov.

Richard Raši na konferencii vyslovil požiadavku, aby pri čerpaní európskych zdrojov v najbližšom programovacom období (2021 – 2027) mali jednotlivé štáty väčšiu tematickú flexibilitu.

Taktiež by podľa neho pomohlo, keby pravidlá pre zjednodušenie čerpania eurofondov boli ešte výraznejšie ako je to teraz v návrhoch novej legislatívy Európskej komisie.

„Slovensko v rámci svojho predsedníctva v Rade Európskej únie výrazne prispelo k tomu, že politika súdržnosti ostala hlavnou investičnou politikou.

Pri pohľade na nové legislatívne návrhy, ktoré Európska komisia predložila koncom mája, môžeme vidieť, že niektoré z našich myšlienok vzala do úvahy,“ povedal Raši, avšak dodal:

„Budeme však ďalej rokovať, pretože niektoré z našich dôležitých odporúčaní nepovažujem za dostatočne zohľadnené.“ SR podľa Rašiho nemôže súhlasiť s tým, aby Európska komisia výrazne zasahovala do rozhodnutí, ako a na čo máme európske peniaze využiť.

Slovensko totiž v prvom rade potrebuje najmä v najmenej rozvinutých regiónoch dobudovať základnú infraštruktúru – cesty, kanalizácie, vodovody či dostupnosť internetu. Preto Slovensko žiada väčšiu flexibilitu pri eurofondoch.

„Je napríklad zrejmé, že územie bez dokončenej fyzickej infraštruktúry nebude absorbovať investície do inovácií v oblasti špičkových technológií,“ upozornil Raši na konferencii na vysokej úrovni venovanej politike súdržnosti po roku 2020.

Programovacie obdobie 2021 – 2027

Európska komisia navrhla 29. mája výraznú revíziu pravidiel kohéznej politiky na budúce programové obdobie 2021 – 2027, ako aj alokáciu pre členské štáty EÚ. Slovensko by malo dostať 13,3 mld. eur.

Nie sú v tom zahrnuté peniaze na poľnohospodárstvo v rámci Programu rozvoja vidieka. Aj v budúcom období zostane čistým prijímateľom, keďže z rozpočtu EÚ značne viac peňazí dostáva, ako doňho prispieva.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…