Domov Šport Staronovými európskymi šampiónmi v hádzanej sú Španieli

Staronovými európskymi šampiónmi v hádzanej sú Španieli

0
0

Španielskym hádzanárom sa podarilo na práve skončenom kontinentálnom šampionáte obhájiť zlato spred dvoch rokov. Vo finále si v nedeľu vo švédskom Štokholme poradili s Chorvátmi a pripísali si na konto celkovo druhý titul majstrov Európy.

Majstrovstvá Európy v hádzanej mužov tento rok hostilo celkovo 6 miest v troch krajinách. Skupinovú fázu hostili rakúske mestá Graz a Viedeň, nórsky Trondheim a švédske Malmô a Gôteburg.

Vyvrcholenie turnaja sa odohralo vo švédskom Štokholme. Lepšie obsadenie vo finále si fanúšikovia ani nemohli želať.

Do boja o zlato postúpili celkom zaslúžene reprezentanti Chorvátska a Španielska, pričom ani jeden z tímov počas celého turnaja neokúsil trpkosť prehry. Vo svojom vzájomnom zápase v nadstavbovej časti si po remíze 22:22 body podelili.

Španieli s druhým titulom, Chorváti tretíkrát prehrali

Finálový zápas bol mimoriadne vyrovnaný. V prvom polčase mali viac z hry Chorváti, ktorí si v prvom polčase dokonca vypracovali trojgólový náskok.

Do šatne však napokon odchádzali spokojnejší Španieli, ktorí viedli 12:11. Počas väčšiny druhého polčasu boli hráči z Pyrenejškého polostrova na koni a vypracovali si aj 4-gólový náskok (16:12).

Na pokojnú obhajobu titulu to však nestačilo, lebo Chorváti dokázali pár minút pred koncom duelu otočiť na 18:19. Koncovku však zvládli lepšie Španieli, ktorí tak druhýkrát po sebe ovládli európsku hádzanú.

Naopak Chorvátom už po tretíkrát ostali len oči pre plač a po rokoch 2008 a 2010 získali opäť „len“ striebro. Španieli sa ziskom titulu zároveň kvalifikovali na tohtoročné olympijské hry v japonskom Tokiu. Tímy na 2. – 7. mieste si zahrajú v olympijskej kvalifikácii.