Domov Slovensko Štát hodil zdravotníkov cez palubu

Štát hodil zdravotníkov cez palubu

0
0

Štát glorifikoval lekárov a zvyšných zdravotníkov hodil cez palubu. Uviedla to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Reagovala tak na dohodu medzi lekárskymi odborármi a vládou, ktorá podľa nej nevyriešila odmeňovanie sestier a pôrodných asistentiek. Vládu a príslušné ministerstvá žiada, aby odstránili diskrimináciu v zdravotníctve.

Výsledky rokovaní Lekárskeho odborového združenia určite potešili mnoho lekárov a aj tých, ktorí sa do výpovedí nezapojili. Problém však nastáva už teraz.

Ostatní zdravotnícki pracovníci rozhodnutia vlády vnímajú extrémne diskriminačne,“ vyhlásil riaditeľ kancelárie SKSaPA Lukáš Kober. Problémom sú podľa komory najmä rozdiely v prerátavaní rokov praxe.

„Lekárom sa bude koeficient na výpočet základnej mzdy prerátavať do 30 rokov odbornej praxe, sestrám a všetkým ďalším zdravotníckym profesiám len do 20 rokov praxe. Iný výpočet bude aj pri samotnom každoročnom zvýšení koeficientu.

Čo sa udeje v praxi? Výrazne sa zhoršia vzťahy na pracoviskách, narastie demotivácia sestier a zvýši sa ich fluktuácia,“ skonštatovala.

Upozornila, že stabilizácii nepomôže ani zavedenie stabilizačných príspevkov pre zdravotníkov v nemocniciach. „Budú, samozrejme, zdanené a na ich získanie sa bude musieť zdravotnícky pracovník zaviazať zamestnávateľovi. Tento krok vlády teda pokladáme za úplne zbytočný,“ podotkla.

Komora tiež poukázala, že doriešená nie je ani problematika ambulantného sektora.

„Nevzťahuje sa naň žiadne zvýšenie miezd či stabilizačný príspevok – v ambulanciách pracuje viac ako 7 000 sestier,“ doplnila s tým, že vynechané boli aj sestry v agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti alebo zariadeniach sociálnych služieb.

red, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…