Domov Slovensko Štátnické gesto Mareka Modranského v prospech Adriana Polónyho: Spojili sa pre kraj

Štátnické gesto Mareka Modranského v prospech Adriana Polónyho: Spojili sa pre kraj

0
0

„Spojením sa máme reálnu šancu na skutočnú zmenu, ukončenie Lunterovského rodinkárstva v kraji, ukončenie vedenia kraja systémom amatérskych pokusov a škôd, ktoré tu vznikli, ukončenie sporov a nastavenie rozpočtu, aby sa verejné peniaze dostali k ľuďom, a nie k vybraným agentúram,“ hovorí Marek Modranský, ktorý sa v predvolebnom súboji o predsedu BBSK spojil s Adrianom Polónym a dal mu aj svoju podporu.

Pre voličov v BBSK bol šok, že ste sa vzdali svojej kandidatúry v prospech Adriana Polónyho, čo vás k tomu viedlo?

Do volieb som išiel ako nezávislý kandidát. Od začiatku som tvrdil, že túto kandidatúru myslím vážne, a hlavne svoj program som si nastavil tak, aby bol splniteľný, adresovaný ľuďom v našom kraji, aby sa zakladal na reálnych dátach.

Chcem, aby sme dokázali dobehnúť veci, ktoré Lunterovci zanedbali vo svojom volebnom období. Sledoval som vývoj počas kampane, pohyb preferencií a som rád, že som získal množstvo sympatizantov.

Som im vďačný za podporu. Moje rozhodnutie ukončiť kandidatúru v prospech Adriana Polónyho pramení z toho, že vidím reálne šance, aby práve ten môj program bol naplnený.

Mojím cieľom nie sú osobné ambície, tie som dal do úzadia, ale hlavne aby sa môj program stal realitou. Adrian Polóny mi prisľúbil a garantoval, že ako budúci župan začlení môj program a všetky jeho body do svojho programu, pretože v niektorých bodoch sme našli prienik, a to ma ešte viac utvrdzuje v názore, že konám dobre.

V prípade, že sa Adrian Polóny stane županom BBSK, mám záruku, že by som mohol byť výkonným členom jeho tímu a podieľať sa osobne na plnení môjho programu.

Ľuďom sa nevytrácam z očí, ani program sa nevytráca, odovzdaním svojej podpory jednoducho len nechcem trieštiť hlasy.

Spojením sa máme reálnu šancu na zmenu, ukončenie rodinkárstva v kraji, ukončenie vedenia kraja systémom amatérskych pokusov a škôd, ktoré tu vznikli, ukončenie sporov a nastavenie rozpočtu. Môžeme sa venovať tomu, čo ľudia v kraji potrebujú a na tomto bol postavený môj program.

Môžete to rozmeniť na drobné, čo ľuďom prinesie spojenie Modranského s Polónym?

Nechcem ľuďom v kraji zvyšovať cestovné, chcem doplniť spoje, doplniť sto mikrobusov, ktoré budú mať cyklonosiče a budú dopĺňať dopravnú obsluhu v každej jednej obci v našom kraji.

Sto mikro­busov znamená jeden mikrobus pre zhruba päť obcí v kraji, môže to pomôcť ako dopytová doprava, posilové spoje, sociálny taxík pre obecné úrady, ktoré by veľakrát uvítali takúto službu, len na ňu nemajú peniaze, takže kraj by im aj ľuďom žijúcim v týchto obciach pomohol.

Samozrejme, tieto mikrobusy pomôžu aj pri zdravotnej starostlivosti, ak by fungovali ako sociálne taxíky. Okrem zdravotnej a sociálnej starostlivosti boli súčasťou môjho volebného programu témy ako napríklad školstvo a vlastne vo všetkých témach sme sa s Adrianom Polónym stretli.

Hlavným cieľom je, aby ľudia v našom kraji skutočne cítili, že tu nejaká samospráva existuje, a že ľuďom pomáha v ich každodenných potrebách. Aj kraj vie pomocť rodinám a domácnostiam k ich lepšej ekonomickej pohode.

A dá sa to len správnym hospodárením, a nie plytvaním peňazí na vymyslené projektíky.

Adrian Polóny na nedávnej tlačovej besede uviedol, že Ondrej Lunter je poraziteľný, ak sa spoja sily. Súhlasíte?

Keď Adrian Polóny verejne vyhlásil výzvu na stretnutie kandidátov, kde sme sa mali možnosť rozprávať sa o prípadnej podpore, zúčastnil som sa, vypočul som si argumenty, ale ešte som nebol rozhodnutý.

Čakal som, a o to pozornejšie som sledoval všetko, čo sa týka prieskumov, výsledkov a svojich reálnych šancí. Pred pár dňami som videl aktuálne výsledky prieskumu, ktorý bol pre mňa relevantný a to ma presvedčilo, že už nie je čas hrať sa na egá, ale je čas na skutočnú zmenu.

Slúži vám ku cti, že ste urobili tento krok. Už ste spomenuli Lunterovcov, tam bol zvolený Ján Lunter, ale kraj riadil jeho syn Ondrej. Čo vám najviac prekážalo, na ich úradovaní, ako ich podvod na voličoch vnímajú ľudia v kraji?

Už osem rokov som poslancom mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici a prostredie samosprávy mi nie je cudzie.

Keď sa v roku 2017 konali voľby, kde sa rozhodovalo medzi Mariánom Kotlebom a Jánom Lunterom, pozorne som to sledoval a osobne som fandil Lunterovi, pretože sa mi zdalo, že to bude zmena k lepšiemu.

Dokonca som mal možnosť ako odborník na verejnú dopravu spracovať pre kraj aj programové priority, ktoré hneď v marci po troch mesiacoch ich vlády aj schválili na zastupiteľstve VÚC.

Krátko po ich nástupe som však začínal cítiť vady v organizácii, v prístupe k práci, k zamestnancom na úrade a vyvrcholilo to tým, že namiesto sľubovanej integrovanej dopravy sa neposunuli ani o milimeter, ale rozhádali sa aj s tunajšími dopravcami.

Príčinou toho bolo ich nesprávne a amatérske rozhodnutie, spochybňovanie zmluvných vzťahov s domácimi dopravcami SAD Zvolen a SAD Lučenec, až to prerástlo do súdnych sporov.

Sami si týmto babráctvom zablokovali cestu robiť niečo pre ľudí. Od samého začiatku som ich varoval, nech sa do týchto sporov nepúšťajú, a nech sa radšej snažia dohodnúť a otvorene povedať dopravcom, aké majú zámery a či nájdu šancu rýchleho presadenia vo forme dodatku alebo inej dohody.

Namiesto rokovania išli tvrdo, arogantne a podpásovo uštedrili úder dopravcom, zažalovali ich a čakali márne na priaznivý výsledok súdu.

Po troch rokoch dal krajský súd za pravdu dopravcom, presne tak, ako som predpokladal a Lunterovci utrpeli finančné fiasko. Právnici stáli niekoľko miliónov eur, ktoré musíme uhradiť z verejných peňazí za ich vlastné chyby.

Právne sa však musela brániť aj druhá strana, takže to sú ďalšie trovy. Popri tom zameškali rozvoj verejnej dopravy.

Jediná zmena, ktorá sa udiala za päť rokov v prospech ľudí vo verejnej doprave, bola aj z mojej iniciatívy, keď som zvolal dopravcov, aby sa dohodli na spoločnej integrácii a krátko po tomto stretnutí došlo k spojeniu dopravných kariet medzi SAD Zvolen a SAD Lučenec, aby cestujúci mohli cestovať u jedného alebo u druhého dopravcu s tou istou kartou.

Lunterovci ani na tomto nemajú štipku zásluh. Venovali sa iným činnostiam, agentúram, marketingu, čím odčerpávali peniaze z kraja, a s týmto spôsobom vedenia kraja nesúhlasím.

Imrich Kovačič, foto: facebook/AP  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…