Domov Zahraničie Štáty EÚ sa chcú dohodnúť na jednotnej platnosti ‚COVID pasov‘, hovorí sa o 9 mesiacoch

Štáty EÚ sa chcú dohodnúť na jednotnej platnosti ‚COVID pasov‘, hovorí sa o 9 mesiacoch

0
0

Krajiny Európskej únie chcú podľa Martina Klusa nájsť spoločné riešenie pre platnosť tzv. digitálnych COVID preukazov a umožniť občanom voľný pohyb.

Slovensko medzi prvými iniciovalo na európskej úrovni diskusiu o trvaní účinnosti vakcín proti COVID-19 a potrebe podávania posilňujúcej dávky ako možnej podmienky zachovania slobody pohybu v rámci Únie.

Téme sa venovali ministri a štátni tajomníci pre európske záležitosti členských krajín Európskej únie (EÚ) počas novembrového zasadnutia Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli.

Európska komisia následne odporučila, aby po novom tzv. COVID pasy EÚ platili deväť mesiacov od podania druhej dávky vakcíny. Po tomto období by certifikát bez podania posilňujúcej dávky už nebol platný.

Platnosť digitálnych COVID certifikátov

„Všetky krajiny si uvedomujú, že po zavádzaní posilňujúcej dávky sú pravidlá, ktoré dnes platia, veľmi rozdielne a mätúce, pričom do veľkej miery obmedzujú slobodu voľného pohybu po EÚ.

Preto je tu vôľa nájsť európske riešenie, ktorým jasne dáme našim občanom najavo, že tzv. digitálne COVID certifikáty majú určitú platnosť a že s tou posilňovacou dávkou sa bude náležite predlžovať,“ vysvetlil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus, ktorý na rokovaniach v Bruseli zastupoval Slovensko.

Podľa M. Klusa existuje vôľa na kompromis, ku ktorému by v tejto veci mohli dospieť lídri už na decembrovom summite EÚ v Bruseli. Vo veci sa budú ďalej činiť aj veľvyslanci členských krajín pri EÚ a odporúčanie Európskej komisie musí schváliť aj Európsky parlament.

Slovensko opäť podporilo rozširovací proces EÚ

Témami zasadnutia v Bruseli boli aj otázky súvisiace s problematikou zvyšujúcich sa cien energií či vonkajších vzťahov EÚ, s dôrazom na krízu na bielorusko-poľskej hranici.

Štátny tajomník rezortu diplomacie SR Martin Klus využil rokovanie na opätovné vyjadrenie podpory rozširovaciemu procesu EÚ o krajiny západného Balkánu.

„Otvorene sme sa rozprávali o ‚Achillovej päte‘ rozširovania, a to, že stále sa nepodarilo otvoriť prístupové rozhovory so Severným Macedónskom a Albánskom.

Vidíme priestor, aby sme ešte do konca roka túto nepríjemnú záležitosť vyriešili a dobehli viac ako jedenapolročný sklz,“ opísal aktuálnu situáciu M. Klus.

Slovensko považuje politiku rozširovania Únie za strategický nástroj, a preto zostáva konzistentné aj vo svojej podpore bezodkladného otvorenia prístupových rokovaní s krajinami západného Balkánu, ktoré už splnili všetky podmienky pre túto formu priblíženia sa EÚ.

md, foto: archív MK



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…