Domov Ekonomika Stavebný materiál dražie, ceny bytov však už nemajú kam rásť

Stavebný materiál dražie, ceny bytov však už nemajú kam rásť

0
0

Stavebné materiály po druhej vlne pandémie nového koronavírusu zaznamenali rekordný nárast cien. Na zdražovanie materiálov už dlhodobo upozorňuje Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS). Rastú tým pádom aj náklady developerov na výstavbu, ceny nehnuteľností však už nemajú kam stúpať.

ZSPS podotkol, že v posledných mesiacoch v Európe výrazne rástli ceny najmä kovov, plastov či ropy. Napríklad cena oceľovej výstuže sa od novembra 2020 do marca tohto roka zvýšila v Taliansku zhruba o 110 %, vo Francúzsku a Nemecku o viac než 70 % a v Španielsku o 64 %.

Takisto výrazne rástli ceny polyetylénu. Zdražel aj cement, zhruba o desať percent medzimesačne (údaj za január 2021). Drevo zdraželo o pätinu. „Predpokladá sa, že v závere aktuálneho roka by sa ceny materiálu mohli zastabilizovať. Začiatkom roka 2022 dokonca očakávame aj zlacňovanie niektorých stavebných komponentov o 20 až 30 %,“ uviedol prezident ZSPS Pavol Kováčik.

Nárast cien materiálov však má prirodzene vplyv na náklady na výstavbu developerských projektov. „V prípade bytovej výstavby rast cien odhadujeme medzi 10 až 15 % za uplynulých 12 mesiacov. Všetko sa však odvíja od toho, v akom štádiu výstavby sa projekt nachádza,“ uviedol Kováčik.

Podľa jeho slov developeri v takejto situácii často odkladajú predaj bytov až po ich dostavaní – až vtedy sú totiž známe skutočné náklady na výstavbu. Pri už podpísaných zmluvách o budúcej zmluve na kúpu bytu sa zase snažia dohodnúť s klientmi na dodatku, prípadne zrušení zmluvy a uzatvorení novej.

Ceny bytov sú na strope

Analytik Realitnej únie (RÚ)Vladimír Kubrický však upozornil, že ceny nehnuteľností už veľmi nemajú kam rásť. „Zbytočne vodič v snahe ísť rýchlejšie šliape na plyn, keď ručička na tachometri je už na maxime,“ ilustroval Kubrický situáciu na realitnom trhu.

Ako vysvetlil, náklady na výstavbu rastú, čo by sa malo premietnuť aj do cien pre záujemcov o bývanie. Im však banka neschváli vyššiu hypotéku len preto, že o desiatky percent poskočili nahor ceny ocele, polystyrénu alebo stavebného dreva.

„Pokiaľ sa ľuďom adekvátne nezvýšia platy, ceny bytov nastavené developermi nemusí trh akceptovať. Tie už totiž posledné roky rástli podstatne dynamickejšie ako príjmy obyvateľstva,“ poznamenal analytik.

Stavebné materiály zohrávajú rolu aj pri rekonštrukcii nehnuteľností. Podľa Kubrického preto budú aj naďalej pre záujemcov lákavé tie reality, do ktorých sa ihneď po prevode peňazí dá nasťahovať a nie je nutná ich rozsiahla obnova.

Ceny pozemkov sú stabilné

Naopak, stabilným prvkom na realitnom trhu sú v súčasnosti ceny stavebných pozemkov. Tie sa za posledného polroka veľmi nezmenili. Vyplýva to z dát portálov nehnuteľnosti.sk a reality.sk.

Priemerná cena stavebných parciel v SR sa počas celého prvého polroka 2021 držala na stabilnej úrovni s veľmi miernym rastom, ktorý za šesť mesiacov dosiahol len deväť eur za štvorcový meter (m2).

Za jún tohto roka sa cena stavebného pozemku v priemere za celé Slovensko pohybuje okolo 63 až 65 eur za m2. Najdrahšie stavebné parcely sú už tradične v Bratislavskom kraji, v júni sa cena pohybovala od 261 do 268 eur za m2.

red, TASR, foto: shutterstock Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Volejbalisti sú na dobrej ceste za postupom na ME

Slovenskí volejbalisti uspeli vo svojom 4. dueli v F­‑skupine kvalifikácie o postup na ME …