Domov Zahraničie Stretnutie najvyšších činiteľov aj o jadre Európskej únie

Stretnutie najvyšších činiteľov aj o jadre Európskej únie

0
0

Minulý týždeň sa uskutočnilo v Salzburgu stretnutie premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica, premiéra Českej republiky Bohuslava Sobotku, kancelára Rakúska Christiana Kerna a prezidenta Francúzska Emmanuela Macrona.

Hlavnou témou bolo pokračovanie príprav na vytvorenie tzv. jadra Európskej únie, ktoré posilní kompetencie Európskej únie v mnohých oblastiach.

Európska únia už dlhšiu dobu, prostredníctvom predstaviteľov jednotlivých členských štátov, diskutuje o budúcom usporiadaní Európskej únie a jeho budúcnosti.

Prezident Emmanuel Macron po stretnutí uviedol, že „potrebujeme novú dynamiku v Európe, chceme sociálnu a fiškálnu integráciu, aby Európa pokročila ďalej“.

No ak podotkol, „nemáme vopred nadefinované, kto bude v jadre“. Bude závisieť od rozhodnutia samotných členských štátov, či sa rozhodnú pokračovať v hlbšej integrácii alebo nie.

Pokračovanie rozhovorov o jadre EÚ a postoj SR

Podľa vyjadrení z tlačovej konferencie po skončení rokovaní v Salzburgu sa potvrdil pôvodný záväzok, že kontúry o tom aké oblasti a témy budú predmetom hlbšej integrácie jadra EÚ, budú známe do konca tohto roka.

Slovenský premiér Robert Fico vystavil požiadavku, aby v rozhovoroch o budúcnosti boli všetky členské štáty Európskej únie, pričom za svoj záväzok pre slovenských občanov považuje, aby Slovenská republika bola priamo pri tom.

Pričom to považuje za strategický cieľ. Ako prvé dohodnuté oblasti sa javia najmä v sociálnej a obrannej politike.

Revízia smernice o vysielaní pracovníkov do zahraničia

Medzi sociálnu politiku spadajú aj rokovania o smernici o vysielaní pracovníkov do zahraničia. Ako to vystihol rakúsky kancelár Christian Kern, pri rokovaniach ide najmä o štyri hlavné body smernice.

V prvom rade ide o dĺžku vyslania pracovníka do zahraničia, po druhé o platové podmienky zamestnanca pracujúceho v zahraničí. Tretím bodom je doprava do zamestnania vyslaných pracovníkov. Posledný bod je, aby všetky krajiny a zamestnávatelia dodržiavali stanovené pravidlá v smernici bez obchádzania.

Diskusia v rámci V4

Medzi štátmi strednej Európy doteraz nie sú jasne stanovené hranice a limity nového smerovania tzv. jadra EÚ. Kým Slovensko a Česko patria k verejným podporovateľom tohto kroku Európskej únie, Poľsko a Maďarsko sú skeptické a viacúrovňovej Európskej únie sa boja.

Jadro EÚ

Perspektívu zostať v jadre majú najmä krajiny Eurozóny, cieľom je, aby združovala štáty, ktoré sú ochotné sa hlbšie integrovať.

Samozrejme oblasti, ktoré budú v tejto hlbšej integrácii, dnes ešte nie sú úplne jasné a bude záležať len na ich rozhodnutí. Medzi prvé, o ktorých sa hovorí, je prehlbovanie a dobudovanie eurozóny, sociálna politika a obranná spolupráca.

Smernice o vysielaní pracovníkov do zahraničia

Smernica sa zaoberá legislatívnymi otázkami, ktoré riešia právne postavenie pracovníkov firiem, ktorí sú vysielaní pracovať do inej členskej krajiny EÚ.

Od platových podmienok, až po zdravotné a sociálne pravidlá a spadajúce zákonodarstvo, aby sa tým neobchádzala legislatíva krajiny, v ktorej pri vyslaní pracuje.

Jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…