Domov Zahraničie Sudán opäť o krok bližšie k demokracii

Sudán opäť o krok bližšie k demokracii

0
0

Minulý týždeň prišlo k dohode medzi vojenskou radou a sudánskou civilnou opozíciou, kedy oznámili dohodu o rozdelení moci a vytvorení prechodnej vlády.

Po tom ako začiatkom apríla tohto roka prišlo v Sudáne k štátnemu prevratu a k zvrhnutiu dlhoročného prezidenta Umara al-Bašíra, moci sa ujala vojenská rada, ktorá mala byť na čele krajiny minimálne nasledujúce dva roky, kým by neprišlo k uskutočneniu nových slobodných volieb.

Sila sudánskej ulice

V krajine ešte pred prevratom prebiehali dlhé mesiace silné protesty proti bývalému prezidentovi, následne ani potom hlas ulice a protestov neutíchal, kedy aj dosadeného ministra obrany Aváda Ibna Úfa na čelo vojenskej rady donútili odstúpiť.

Protestujúcim sa však nepáčilo, že by do nových volieb, ktoré by nahradili súčasnú vládu vojenskej rady, mali čakať až dva roky, preto ich protesty silneli aj naďalej.

Požadovali, čo súčasná hlava krajiny generál Abdel-Fattah al-Burhan vo svojom prvom vystúpení sľúbil, a teda vytvorenie prechodnej civilnej vlády až do uskutočnenia nových volieb.

Generál Abdel-Fattah Burhan

Nájsť spoločnú reč nebolo ľahké

Ešte približne pred mesiacom sa protestujúci nemali najlepšie, vojenskou radou ovládaná krajina zviedla masívnu vlnu násilností proti nim.

Vlna vojenskej brutality vyvrcholila 3. júna, kedy sa vyostrili strety medzi protestujúcimi a vojakmi, pri ktorých zahynulo okolo 130 ľudí.

To vyburcovalo do odporu ďalších, a pár týždňov nato už v uliciach pochodovali stotisíce prodemokraticky zmýšľajúcich protestujúcich s heslami proti vojenskej nadvláde.

Vtedy do sporu zasiahli aj diplomati zo Spojených štátov amerických, Veľkej Británie, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov, ktorí zvolali prvé stretnutie medzi vojenskou radou a protestujúcimi.

Dohoda medzi opozíciou a vojenskou radou stagnovala

Po tlaku zo strany diplomatov sa zástupcovia protestujúcich a vojenskí lídri stretli v jednej miestnosti, kedy rokovania sprostredkovala Africká únia a Etiópia a do dvoch dní našli kompromis o rozdelení moci a stanovili konanie volieb približne o tri roky.

Aj opozičný lídri museli urobiť významný ústupok, prvých 21 mesiacov bude v čele krajiny generál z vojenskej rady, až potom bude nasledovať na zvyšné mesiace civilista.

No spoločná vládna rada bude mať päť civilistov, päť vojenských členov a 11 členov, ktorí musia byť spoločne odsúhlasení. Zároveň dočasný vodca generál Abdel Fattah al-Burhan bude vymenovaný za dočasného lídra Sudánu.

Kto stojí za masakrom

Polovojenský veliteľ, generál Mohamed Hamdan, bol nateraz obvinený z toho, že nariadil zásah 3. júna proti protestujúcim, čím najskôr paralyzoval protestné hnutie, no následne vyvolal ešte väčší odpor.

Vyšetrovanie udalostí z 3. júna ešte len bude prebiehať a nateraz nie je jasné, či to bude nejaký orgán z Africkej únie, alebo len miestny sudánsky zbor, no obe strany sa dohodli, že to bude nezávislé vyšetrovanie všetkých udalostí posledných týždňov.

Vládna moc vypla internet

Počas stretov po 3. júni bol v krajine vypnutý internet, následne práve jedna z kľúčových požiadaviek protestujúcich bolo obnovenie prístupu k internetu. Súčasná vláda rada zatiaľ nepovedala, kedy ho úplne obnoví.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…