Domov Slovensko Sulík podal demisiu, je pripravený rokovať o návrhoch OĽANO, ale…

Sulík podal demisiu, je pripravený rokovať o návrhoch OĽANO, ale…

0
0

V stredu 31. augusta uplynulo ultimátum, ktoré dala strana SaS svojim koaličným partnerom. Keďže ultimátum – odchod ministra financií z vlády – nebolo splnené, predseda SaS Richard Sulík podal demisiu. Vyzval však ostatných straníckych ministrov, aby s demisiou počkali. V posledný deň ultimáta prišlo totiž s novým návrhom hnutie OĽaNO, o ktorom chce Sulík rokovať. Má to však háčik.

SaS už dopredu avizovala, že ak nedôjde k splneniu jej požiadavky o odchode Igora Matoviča (OĽaNO) z funkcie ministra financií, jej ministri podajú po stredajšom rokovaní vlády demisie.

Odídu spolu?

Ešte pred rokovaním vlády však prišiel s ďalším návrhom na riešenie koaličnej krízy premiér Eduard Heger (OĽaNO). Ak sa vďaka SaS schvália opatrenia na pomoc ľuďom a ochranu verejných financií, ktoré navrhuje OĽaNO, minister financií je pripravený odísť z vlády spolu s Richardom Sulíkom.

„Prišli sme s návrhom veľmi konkrétnych opatrení na pomoc ľuďom, aby sme zvládli najbližšie obdobie, ktoré predstierame hlavne pred stranu SaS, ale aj pred koaličných partnerov.

Potrebujeme pevnú koalíciu, potrebujeme ich schváliť na vláde a v parlamente. Ak budú tieto opatrenia schválené, Igor Matovič prijme výzvu Richarda Sulíka a spolu s ním odíde zo svojej funkcie do parlamentu,“ vyhlásil premiér.

Rokovania až po odchode Matoviča

Minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík však napriek návrhu podal v stredu ráno demisiu. O návrhoch OĽaNO na pomoc ľuďom je SaS podľa jeho slov pripravená konštruktívne rokovať, ale až po odchode Igora Matoviča z vlády. Strana odmieta predlžovanie koaličnej krízy.

„Ja som nepovedal, že s tými bodmi súhlasíme, sme pripravení sa o nich konštruktívne baviť. Nebudeme sa baviť skôr, ako bude splnená naša základná požiadavka,“ uviedol šéf liberálov s tým, že požiadavky OĽaNO vnímajú ako návrhy na rokovanie.

„Igor Matovič premárnil čas, rokovania neboli žiadne,“ podotkol Sulík. SaS to podľa jeho slov považuje za zámerné predlžovanie koaličnej krízy a zahrávanie sa s krajinou. Poukázal na aktuálnu energetickú krízu, ktorú treba riešiť.

Preto podčiarkol potrebu rozhodnúť, ako bude vláda ďalej fungovať, a nie sa vracať do bodu nula pri rokovaniach.

Sulík zároveň požiadal ostatných ministrov za SaS, aby demisie nepodávali v stredu a počkali do pondelka (5. 9.). Dodal, že Matovičovi tak dávajú čas na splnenie ich požiadavky.

Navrhované body

Desať bodov, ktoré obsahujú požiadavky OĽANO, zahŕňa 200 eur na dieťa, schválenie štátneho rozpočtu na rok 2023, ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, stabilitu dôchodkového systému, finančnú disciplínu, nové zdroje príjmov štátu, ako napríklad nové sadzby daní na lieh a hazard či mimoriadne zdanenie ruskej ropy.

Ďalej OĽANO hovorí o zmrazení cien elektriny pre všetky domácnosti, výhodných zmluvách na plyn pre všetky domácnosti, príspevku domácnostiam na plyn a teplo 250 miliónov eur či príspevku dôchodcom 150 miliónov eur.

Martin Sokol, TASR, foto: TASR/Pavel Neubauer  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…