Domov Zahraničie Summit EÚ nepriniesol zásadný pokrok v dohode o brexite

Summit EÚ nepriniesol zásadný pokrok v dohode o brexite

1
0

Minulý týždeň sa uskutočnil summit lídrov EÚ, ktorý mal okrem iného zhodnotiť súčasný stav rokovaní o brexite. Európski lídri sa zhodli, že rokovania nenapredujú dostatočne a nateraz sa neobjavili žiadne významné signály smerujúce k dohode.

Európski lídri sa zatiaľ nedohodli na uskutočnení mimoriadneho summitu v novembri, na ktorom by sa mohla uzatvoriť dohoda o brexite, najmä z dôvodu doterajšieho nedostatočného pokroku v rokovaniach.

Dohodli sa aspoň na tom, že je potrebné pokračovať v rozhovoroch aj v nasledujúcich týždňoch, pričom novembrový summit by sa mohol ešte uskutočniť, ak by sa dosiahol kľúčový pokrok. Nateraz sa ukazuje, že tzv. tvrdý brexit sa stáva čoraz viac realitou.

Brexit sa blíži..

Tvrdý brexit môže priniesť chaos

Ak nedôjde k uzavretiu dohody o brexite, tak Británia v marci 2019 opustí EÚ bez jasných pravidiel. Nateraz existujú obavy, že by mohol vzniknúť chaos v prístavoch, na pozemných hraniciach alebo aj na letiskách.

Hlavné témy summitu

Rokovania európskych lídrov sa zamerali aj na otázky migrácie a tiež aj na problematiku vnútornej bezpečnosti. Európski lídri podľa očakávaní nedospeli k dohode o prerozdeľovaní migrantov medzi všetky krajiny EÚ.

Na summite odznelo, že Európska únia stále podporuje jednotný a komplexný prístup k riešeniu migrácie.

Theresa Mayová v rozhovore s Donaldom Tuskom.

Migrácia je stále problémom EÚ

Lídri potvrdili aj potrebu reformy spoločného európskeho azylového systému, vypracovanie smernice o návrate migrantov, ako aj potrebu posilnenia európskej hraničnej a pobrežnej stráže, ktoré by mohli pomôcť riešiť príchod nelegálnych migrantov na územie Európskej únie.

Nateraz počet nelegálnych migrantov klesol o 95 % v porovnaní s obdobím vrcholu migračnej krízy v roku 2015. Počas rokovaní sa objavili myšlienky, že krajiny, ktoré odmietajú prijímať migrantov by mali finančne prispievať na rozvojovú pomoc.

Je však nevyhnutné, aby sa posilnila spolupráca predovšetkým s krajinami pôvodu a tranzitu migrantov, a to najmä s krajinami v severnej Afrike.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Jeden komentár

  1. Martin Rubáš

    26. októbra 2018 at 8:17

    EU šikanuje Británii, nemůže dopustit, aby brexit skončil úspěchem. Je to smutné, jak se EU chová.

    http://www.epshark.cz/clanek/532/67-britu-si-mysli-ze-se-eu-snazi-sikanovat-spojene-kralovstvi

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…