Domov Zaujímavosti Svätci s povesťou bosorákov

Svätci s povesťou bosorákov

0
0

Mohlo by sa zdať, že obdobie, kedy sa noci predlžujú na úkor dní, pôsobí pochmúrne, smutne a nezaujímavo. Časť roka, kedy sú dni najkratšie a noci naopak najdlhšie, sa však spájajú s prípravami na najkrajšie sviatky roka.

Väčšina tradícií a obradov sa spája s tzv. stridžími dňami. Ľudia totiž verili, že počas nich prevládajú nadprirodzené sily, pred ktorými sa treba chrániť rôznymi prostriedkami.

Pri rituáloch sa využívali predovšetkým cesnak, cibuľa, svätená voda, ale aj rôzne tradičné obrady. Konali sa najmä počas už spomenutých stridžích dní, ktoré začínajú 25. novembra, na Katarínu, a končia 21. decembra, kedy v kalendári svieti meno Tomáš.

Z liturgického hľadiska ale mená, ktorých povesť sa spája s bosoráctvom, majú omnoho hlbší význam.

Martin prešiel z armády do kláštora

Hoci Martin, ktorý by mal prichádzať na bielom koni, ešte nepatrí medzi stridžie dni, v cirkevných spisoch sa toto meno nachádza veľmi často. Svätý Martin Tourský sa narodil v rodine tribúna rímskej armády.

Preto by nikomu ani nenapadlo, že jeho budúcnosť sa bude uberať iným smerom. Do armády vstúpil keď mal 15 rokov. Krátko nato daroval nahému žobrákovi polovicu svojho plášťa.

Potom sa mu prisnil sen, v ktorom videl Krista zahaleného do tohto plášťa. Keď sa prebral našiel tento plášť celý a nepoškodený. To na Martinovi zanechalo takú stopu, že sa nechal pokrstiť a vystúpil z armády.

Založil kláštor, stal sa biskupom a neskôr bol vyhlásený za svätého. Zaujímavosťou je, že práve Martin sa stal prvým svätcom, ktorý nebol mučeníkom.

Svätá Katarína bosorkou nebola

Azda najväčším paradoxom je spojenie Kataríny s bosorkou. Svätá Katarína totiž ani náhodou strigou a bosorkou nebola. Podľa legiend bola bohatá, inteligentná a odvážna žena, ktorá bojovala proti prenasledovaniu kresťanov.

Nebála sa otvorene o tejto nespravodlivosti rozprávať. Napriek snahe samotného cisára Maxentia, ktorý chcel Katarínu prinútiť k návratu k pohanskej viere, sa nevzdávala a bojovala ďalej.

O svojej pravde dokonca presvedčila viacerých ľudí, ktorí prijali kresťanstvo. Ani cisár sa však nevzdával a snažil sa Katarínu prinútiť k sobášu, aby ju získal na svoju stranu. To ale odmietla, keďže tvrdila, že je Kristovou nevestou a sobáš s ním neprichádza do úvahy. Cisár ju z pomsty dal uväzniť, mučiť a následne sťať.

Ondrej bol prvým apoštolom

Ďalším stridžím dňom je sviatok sv. Ondreja. Spája sa s ním obradný rituál liatia olova, vďaka čomu dievčatá zisťovali, aké povolanie bude vykonávať ich nastávajúci muž.

V náboženstve sa o Ondrejovi hovorí ako o prvom apoštolovi. V mladosti sa síce venoval rybárčeniu, ale neskôr sa stal učeníkom Jána Krstiteľa a Božie slovo ho zaujalo natoľko, že ho Ježiš povolal za svojho učeníka.

Barbora zomrela rukou vlastného otca

Svätá Barbora mala spomedzi ostatných jeden z najtragickejších osudov. Narodila sa v bohatej pohanskej rodine. Napriek tomu prijala kresťanstvo, s čím jej otec nesúhlasil. Aby jej zakázal stýkať sa s ostatnými kresťanmi, dal ju uväzniť vo veži.

Barbora ale z veže utiekla a rozhodla sa šíriť kresťanstvo ďalej. Preto bola odsúdená na smrť. Popravená bola mečom, pričom hlavu jej sťal jej vlastný otec.

Štedrý svätý Mikuláš

Najmä medzi deťmi je 6. december jedným z najobľúbenejších dní v roku. Mikuláš napĺňa čižmy dobrotami, čo súvisí s dávnou minulosťou. Práve svätý Mikuláš je známy svojou štedrosťou a dobročinnosťou najmä vo vzťahu k chudobným.

Azda najznámejším príbehom je ten o chudobnej rodine, ktorá mala tri dcéry. Tie sa chceli vydať, no ani jedna z nich nemala veno. Preto im Mikuláš počas troch večerov nechal v okne plné mešce peňazí. Vďaka tomu sa mohli vydať a dodnes je teda Mikuláš symbolom dobroty a súcitu.

Lucia bola verná Ježišovi

Lucia, ktorá dnes oslavuje meniny 13. decembra je považovaná za najväčšiu bosorku. Podľa legiend bola však svätá Lucia jej úplným protikladom. Vychovávaná bola v kresťanskej viere a celý život zasvätila Bohu.

Zaprisahala sa zachovať si panenstvo a pomáhať chudobným. Problém nastal vtedy, keď odmietla sobáš s jej nápadníkom. Keďže boli kresťania v tom čase prenasledovaní, Luciu udal a tá sa ocitla pred súdom.

Ani po tom sa kresťanstva nevzdala a trvala na svojej viere. Jej slová pred súdom však mali trpké následky. Lucia bola umučená a následne sťatá mečom.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Vianočné zvyky našich predkov

Tomáš, ktorý neuveril kým neuvidel

21. december nie je len dňom, kedy oslavuje sviatok Tomáš, ale tiež dňom zimného slnovratu, po ktorom sa postupne začínajú dni predlžovať a noci skracovať. Z evanjelia nie je známych veľa faktov, ktoré by život svätého Tomáša apoštola približovali.

Vieme ale, že veľmi ťažko niečomu uveril, kým sa o tom sám na vlastnej koži nepresvedčil. Známym je príbeh o jeho stretnutí s Kristom, ktorý vstal z mŕtvych. Tomáš mu povedal, že kým neuvidí na jeho rukách znak po klincoch, neuverí, že bol ukrižovaný. Po tom, ako rany uvidel na vlastné oči, stal sa oddaným apoštolom.

puma, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…