Domov Ekonomika Svetová politika u nás doma

Svetová politika u nás doma

0
0

Európska únia nám prináša bez pochýb mnoho výhod, ale naše partnerstvo má samozrejme aj svoje podmienky fungovania. Hoci sme členmi už 17. rok, z prieskumu, ktorý vykonala agentúra FOCUS pre europoslanca zo SaS Eugena Jurzycu v decembri minulého roku vyplýva, že o dianie v EÚ sa zaujímame len zriedka.

Legislatívny proces je oproti nášmu slovenskému zdĺhavý a neprehľadný. Bruselský jazyk je zložitý – uviedol europoslanec Eugen Jurzyca.

Potrebnú a intenzívnejšiu spoluprácu, ale aj osvetu však naznačila už druhá významnejšia kríza, ktorá bola tentokrát spôsobená nie otrasmi na trhoch, ale pandémiou koronavírusu.

Koniec sa tak len ťažko odhaduje. „Európske pravidlá ovplyvňujú do veľkej miery aj slovenskú legislatívu a aj ekonomiku – naším najväčším ekonomickým partnerom je totiž Nemecko.

Väčšina nášho exportu tak smeruje práve tam, posledné roky je to približne 15 mld. ročne,“ dopĺňa Marián Viskupič, predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet, člen strany Sloboda a Solidarita.

Európska únia chce pomáhať

Mnohé štáty, ale aj občania ju zo začiatku kritizovali za pomalú pomoc – členské štáty však riadia mnoho procesov samostatne. Adresnosť a rýchlosť opatrení sa tak smerom k bežným občanom na začiatku možno neprejavila.

Navyše začali sme zatvárať, všetky štáty začali fyzicky vykonávať kontroly na hraniciach. Ako nám teda Európska únia pomáha a k čomu je dobrá? „Dvaja sú viac ako jeden,“ tvrdí Marián Viskupič,

„Slovensko má v rámci únie oveľa väčšie slovo; má vôbec slovo pri jednaniach s USA, Ruskom, či Čínou. Niektoré pomoci, ale aj strategické rozhodnutia by k nám vôbec nemuseli doraziť. Ako región zastávame spoločnú stratégiu v podstatných otázkach a, áno, cesta dohody je zložitejšia, ale o to účinnejšia.

Našou záchranou mohli byť aj nevyužité eurofondy, ktorými sme mohli vykryť časť výpadku verejných financií. 16 štátov, vrátane Slovenska využilo aj pomoc SURE (dočasnej podpory nezamestnanosti), kde Slovensko získalo 631 miliónov eur.“

Najväčšou pomocou má byť Plán obnovy „Next generation“

Jeho úlohou je vyviesť nás z krízy, ešte lepšie zmenšiť ekonomické rozdiely a kvalitu života v EÚ a spoločne čeliť svetovým lídrom. Preinvestovaných má byť 1,8 bilióna eur. Podmienky získania peňazí sa odvíjajú od efektivity – chceme totiž budovať zelenšiu a digitálnejšiu Európu. Slovensko tak dostane 5,84 mld. eur.

„Tieto peniaze nesmieme premrhať. Potrebujeme reformy, o ktorých sa 15 rokov iba rozpráva. Pozor, vždy tvrdím, že peniaze môžu byť aj danajským darom, nesmieme sa zabudnúť snažiť, treba si zapamätať, že zadarmo sa nič nedáva, preto treba tieto peniaze investovať tak, aby sa nám raz vrátili – do vedy, výskumu, školstva a do systémových zmien, ktoré pretvoria náš jednoliaty, na automobilový priemysel orientovaný trh,“ dodáva Marián Viskupič.

Ministerstvo financií vedie konzultácie so širokým spektrom segmentov. Ak nás má plán posunúť, nemôžeme robiť čiastkové investície a nemôžeme vyberať konkrétne „10 000 projektov“. Aký je teda kľúč investovania? Viskupič vidí cestu schvaľovania len pri projektoch, ktoré spĺňajú viacero kritérií – najlepšie všetky.

„Opatrenia musia prispievať k celkovému hospodárskemu rastu, k zelenej ekonomike, digitalizácii a sú v súlade s odporúčaniami EÚ. Takým je, napríklad, zavedenie Estónskej firemnej dane. Daň sa neplatí k „decembru“, ale vtedy, keď sa vypláca zisk. Štát sa tak správa ako ďalší akcionár.

Firmám tak hrozí menší finančný šok v čase, keď sa menej darí. Spôsob vyplácania povzbudzuje k investíciám a firmy si na platenie daní nemusia požičiavať,“ vysvetľuje Viskupič.

Zmráka sa nad nami ďalším lockdownom? Ako je to v iných štátoch EÚ?

Mnoho štátov Európskej únie má podobne ako Slovensko lockdown do konca januára. Panika v gastre a vo výrobe tak nepostihuje len nás. Očkovacia stratégia a aj percento zaočkovaných sa takisto v každej krajine líši. Rok 2021 tak bude v Európe, ale aj všade vo svete neistým.

„Potrebná je okamžitá diskusia o podpore segmentom a sektorom hospodárstva, ktoré trpia v dôsledku pretrvávajúcej II. vlny COVID-19 a aktuálneho lockdownu.

Očakávam podporu pre silné impulzy na záchranu pracovných miest a podporu likvidity postihnutým podnikateľom, právnickým a fyzickým osobám tak od koaličných partnerov, ako aj v rámci pléna v Národnej rade SR.

Čaká nás obdobie solidarity s postihnutými a dotknutými. Výsledky štátneho rozpočtu za rok 2020 nám dali do rúk nečakaného žolíka a prichádza čas ho uplatniť a rozumne použiť. Je našou povinnosťou nájsť cestu, ako podporiť ekonomiku.

Je namieste uvažovať o znížení daňovo-odvodového zaťaženia ekonomiky, prípadne aj o znížení DPH,“ vyjadruje stanovisko k situácii Viskupič.

red, tv, foto: SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…