Domov Zahraničie Taliani majú novú vládnu väčšinu

Taliani majú novú vládnu väčšinu

0
0

Po tom, ako Matteo Salvini povalil vládnu koalíciu, očakával rýchle predčasné voľby, tie však neprišli a Taliani tak nakoniec budú mať novú centristickú vládu bez Salviniho.

Od začiatku augusta bolo jasné, že zhromaždenia Mattea Salviniho v rôznych plážových strediskách po krajine boli prípravou na predčasné parlamentné voľby.

Keď začiatkom augusta oznámil svoj zámer vysloviť nedôveru vláde premiérovi Contemu, očakával, že nastanú celkom rýchlo.

Salvini sa prepočítal

Po Salviniho tlaku na prezidenta len pár dní potom, čo bol taliansky premiér Conte nútený rezignovať, sa prezident Sergio Mattarella stretol s lídrami parlamentných strán, aby spoločne hľadali spôsob, ako sa vyhnúť predčasným voľbám.

V prieskumoch s výraznou podporou viedla Salviniho strana, ktorá by z takýchto predčasných volieb iba profitovala.

Spojenie neočakávaného

K dohode nakoniec prišlo medzi Conteho antisystémovým Hnutím piatich hviezd a stredoľavou Demokratickou stranou, ktorí našli spoločnú reč proti Salvinimu a dohodli sa na vytvorení vládnej koalície.

Tento pakt sa teraz chystá blokovať Salviniho a spoločne vládnuť až do riadnych volieb v roku 2023. No ani nová vládna väčšina to nebude mať ľahké a môže pomôcť Salviniho strane, ktorá ju bude prezentovať ako koalíciu vytvorenú v Bruseli proti záujmom Talianov.

Podľa  analytikov sa tiež očakáva, že stabilita novej vlády nemusí byť až taká jasná, ako sa dnes môže zdať.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…