Domov Zahraničie Taliban ovládol Afganistan. Tisíce ľudí z krajiny utekajú

Taliban ovládol Afganistan. Tisíce ľudí z krajiny utekajú

0
0

Po tom, čo NATO ohlásilo stiahnutie svojich vojakov z Afganistanu, prešlo fundamentalistické hnutie Taliban do totálnej ofenzívy proti afganským silám. Tie sa sami vzdávajú hnutiu bez boja a uplynulý víkend ovládol Taliban už aj hlavné mesto Kábul.

Z prezidentského paláca ohlásili desiatky bojovníkov islamistického hnutia Taliban v nedeľu večer víťazstvo nad afganskou vládou. „Naša krajina bola oslobodená a mudžahedíni v Afganistane zvíťazili,“ povedal jeden z militantov priamo v budove dobytého paláca.

„Zaistenie Kábulu je ohromnou zodpovednosťou. Je to iné mesto než aké sme tu zanechali pred 20 rokmi,“ uviedol jeden z členov Talibanu. Bezpečnostný predstaviteľ tohto hnutia poznamenal, že prevzatie paláca nesprevádzalo nijaké krviprelievanie. Dodal, že v krajine prebieha pokojné odovzdanie vládnych zariadení.

Do Kábulu má prísť i šéf Talibanu po tom, čo sa zlepší bezpečnostná situácia. Hovorca Talibanu a vyjednávač Suhajl Šáhín uviedol, že hnutie vedie rozhovory zamerané na sformovanie otvorenej, inkluzívnej islamskej vlády v Afganistane.

Afganské sily sa vzdávajú

Rýchly postup Talibancov pri obsadzovaní Afganistanu umožnilo vzdávanie sa afganských síl. Militantné hnutie po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu bez boja obsadilo kľúčové mesto Džalalabad a vstúpilo do metropoly Kábul, kde jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác.

Taliban dal najskôr svojim bojovníkom rozkaz zostať na predmestí Kábulu s tým, že za bezpečnosť sú zodpovedné vládne sily. Po tom, čo tisíce policajtov a ďalších príslušníkov ozbrojených síl opustili svoje posty, vyzliekli si uniformy a dokonca zložili zbrane, Taliban svojim členom nariadil vstúpiť do hlavného mesta, kde bolo podľa hnutia potrebné nastoliť poriadok a zabrániť krádežiam a rabovaniu.

Predtým ako príslušníci Talibanu obsadili hlavné mesto, afganský prezident Ašraf Ghaní utiekol z krajiny. Svoj náhly odchod zdôvodnil tým, že chcel takto zabrániť krviprelievaniu.

„Taliban dal jasne najavo, že sú pripravení vykonať krvavý útok na celý Kábul… aby ma zbavili moci. Aby som zabránil záplave krviprelievania, rozhodol som sa odísť,“ zdôvodnil. Ak by v Kábule zostal, viedlo by to podľa jeho slov k smrti nespočetného množstva ľudí, zničeniu šesťmiliónového mesta a došlo by k „obrovskej humanitárnej katastrofe“.

Hoci Ghaní nespresnil, kde sa aktuálne nachádza, afganská spravodajská stanica TOLO News informovala, že odcestoval do Tadžikistanu. Neskôr sa objavili informácie, že sa spolu so svojou manželkou, šéfom svojej kancelárie a poradcom pre národnú bezpečnosť nachádza v hlavnom meste Uzbekistanu Taškent.

Šéf afganskej Najvyššej rady pre národné zmierenie Abdulláh Abdulláh, ktorý je členom koordinačnej rady usilujúcej sa o pokojné odovzdanie moci v krajine, Ghaního za odchod z Afganistanu kritizoval s tým, že „ľudí ponechal napospas tejto situácii“.

Prebiehajú evakuácie

Z Kábulu medzičasom utekajú tisícky ľudí. Mnoho západných štátov tam uzavrelo svoje ambasády a evakuuje svojich občanov i miestnych spolupracovníkov. Zo svojich domovov uteká aj mnoho Afgancov, ktorí spolupracovali s medzinárodnou koalíciou. Letisko v Kábule sa zaplnilo tisíckami ľudí, no všetky komerčné lety boli zrušené.

Povolené sú len vojenské lety, ktorých úlohou je evakuácia občanov iných krajín. Medzinárodné spoločenstvo na čele so Spojenými štátmi vyzvalo v nedeľu hnutie Taliban, aby umožnilo bezpečný odchod všetkým Afgancom i cudzincom, ktorí chcú opustiť krajinu.

„Afgancom a cudzincom, ktorí chcú odísť, to musí byť umožnené,“ uviedla v spoločnom vyhlásení zverejnenom americkým ministerstvom zahraničných vecí skupina viac ako 60 krajín.

Vo vyhlásení sa uvádza, že cesty, letiská a hraničné priechody musia zostať otvorené a v regióne musí byť zaistený pokoj. Medzi signatármi vyhlásenia je okrem USA aj Rakúsko, Británia, Kanada, Nemecko, Španielsko či šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid informoval, že cudzincom v krajine nehrozí nebezpečenstvo. „Garantujeme bezpečnosť všetkým veľvyslanectvám, diplomatickým misiám a cudzincom v Kábule. Všetci, čo sú v súčasnosti v Kábule by mali vedieť, že nie sú v ohrození,“ napísal hovorca militantnej skupiny.

Udalosti v Afganistane

24. a 25. decembra 1979
Začala vojenská invázia ZSSR do Afganistanu. Desaťročný konflikt si vyžiadal na afganskej strane odhadom 1 – 2 milióny obetí – civilov.

14. apríla 1988
Zástupcovia ZSSR, USA, Afganistanu a Pakistanu podpísali v Ženeve dohodu o odchode sovietskych vojsk z Afganistanu.
1994
V Afganistane začalo silnieť hnutie Taliban.

27. septembra 1996
Taliban dobyl Kábul a zaviedol totalitný režim s radikálnou podobou islamského práva šaría.

11. septembra 2001
Islamskí radikáli zaútočili na budovu Svetového obchodného centra v New Yorku a budovu Pentagónu. K útokom sa prihlásila teroristická organizácia al-Káida, ktorá mala základne v Afganistane.

7. októbra 2001
Začala sa v Afganistane vojenská operácia USA s názvom Trvalá sloboda. Americké nálety sa zamerali na zosadenie režimu hnutia Taliban a na zabitie vodcu al-Káidy Usámu bin Ládina.

13. novembra 2001
Spojenými štátmi podporovaní bojovníci opozičnej afganskej Severnej aliancie vstúpili do Kábulu. 8. a 9. decembra padlo centrum Talibanu v Kandaháre.

20. decembra 2001
Bezpečnostná rada OSN odsúhlasila vyslanie medzinárodných mierových síl do Afganistanu (ISAF).

1. – 2. mája 2011
Usáma bin Ládin bol zabitý pri operácii v Pakistane.

1. januára 2015
Afganská vláda prevzala od NATO plnú zodpovednosť za bezpečnosť v krajine, spojenci po 13 rokoch ukončili misiu ISAF. Nahradila ju nová operácia Rozhodná podpora.

29. februára 2020
USA podpísali s hnutím Taliban dohodu o prímerí, ktorá zahŕňala stiahnutie amerických jednotiek z Afganistanu.

14. apríla 2021
Členské krajiny NATO sa dohodli, že do 1. mája začnú sťahovať svojich vojakov z Afganistanu. NATO ich tu malo približne 10 000, väčšina z nich bola z krajín mimo USA.

8. júla 2021
Americký prezident Joe Biden avizoval, že vojenská misia USA v Afganistane sa skončí 31. augusta.

red, TASR, foto: TASR/AP



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…