Domov Cestovanie Top 7 miest, ktoré by ste mali navštíviť, kým nebude neskoro

Top 7 miest, ktoré by ste mali navštíviť, kým nebude neskoro

0
0

Každý z nás si uvedomuje, že enviromentálne prostredie na našej planéte sa rapídne zhoršuje. Treba si uvedomiť, že okrem ubližovania prírode, škodíme hlavne sebe. Každý milovník cestovania teda určite rád navštívi destinácie, ktoré možno o pár desaťročí budú v dejinách nášho ľudstva zapísané ako bájna Atlantída.

1. Mŕtve more

Na hraniciach Izraela a Jordánska, presne 1 380 m pod svetovou úrovňou morí sa nachádza more mŕtve. Nádherná panoráma na okolité prostredie plné púští a piesočných dún.

Mŕtve more patrí k najvyhľadávanejším destináciám na Blízkom východe. Plocha, ktorú však Mŕtve more zaberá sa rok čo rok zmenšuje. Predovšetkým kvôli zmenám klímy a obmedzenému prísunu vody z rieky Jordán.

2. Veľký čínsky múr

Kedysi 21 196 km dlhá stena, ktorá siahala od Šanchaj­‐kuan až po záliv Bohai a mala za úlohu chrániť Čínske cisárstvo pred nepriateľmi sa pomaly, ale isto stráca.

Rovnako ako ubúdali pri stavbe tohto kolosálneho diela životy, tak teraz ubúda z častí múru. Hoci je pre krajinu múr jednou z najnavštevovanejších atrakcií, múr podlieha času a eróziou pôdy sa neustále poškodzuje. No a nepomáhajú ani miestni, ktorí z jeho stien stavajú vlastné príbytky.

3. Maldivy

Je to tak. Tropický raj na Zemi sa pomaly stráca. Rok čo rok sú Maldivy hlbšie pod vodou. Svieže vody, nádherná príroda, biely piesok a „svätý“ pokoj sa nachádza iba necelých 8 m nad hladinou mora a pomaly sa stráca v hlbinách Indického oceánu.

4. Pyramídy v Gíze

Prežili toho viac, ako si človek môže pamätať. Aj tieto monumenty sú však obeťou prostého času. Napriek viacerým opatreniam, ktoré sa pravidelne opakujú sú pyramídy obeťami erózie a zvetrávania.

Zo všetkých uvedených divov však toho ešte prežijú zrejme najviac.

5. Nauru

Nikdy ste o tejto krajine nepočuli? Druhá najmenšia krajina sveta sa stráca zo zemského povrchu. Dôvod? Stúpajúca hladina morí.

Predovšetkým však za to môže ťažba fosforu, ktorá urobila z tohto ostrova doslova obeť ekonomického rastu. Polynézia tak príde o ďalší z množstva krásnych ostrovov.

6. Veľká koralová bariéra

Ponáhľajte sa! Krásne koralové útesy Austrálie sú vôbec tie najväčšie a najkrajšie na svete. V dôsledku klimatických zmien, lodnej dopravy, ekologických katastrof a nadmerného rybolovu sa koralové útesy zmenšujú a prichádzajú aj o množstvo vzácnych živočíchov.

7. Benátky

Tie vám ponúknu všetko od geniálnej talianskej kuchyne, histórie, nákupov až po romantickú plavbu na gondole. Doslova epické kanály tohto „morského“ mesta vás očaria a vytvoria atmosféru, ktorú nikde inde nezažijete.

S rýchlo sa zvyšujúcimi hladinami morí však hrozí, že už začiatkom nasledujúceho storočia budú Benátky pod hladinou mora.

Denis Ruščák, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…