Domov Kultúra Top filmy roku 2019

Top filmy roku 2019

0
0

Pobyt v domácej karanténe si ľudia spríjemňujú rôznymi spôsobmi. Ak patríte medzi milovníkov filmových hitov a chcete si skrátiť dlhé dni, určite by ste si nemali nechať ujsť najväčšie filmové trháky uplynulého roka. Na svoje si prídu priaznivci rôznych žánrov.

The Irishman

V žiadnom rebríčku najlepších filmov roku 2019 nesmie chýbať film režiséra Martina Scorseseho s názvom The Irishman. Spočiatku zatracovaný príbeh kvôli jeho dĺžke ale divákov presvedčil, že sa oplatí vydržať až do konca.

Počas 209 minút sa dozviete tajomstvá nájomného vraha Franka Sheerana, ktorého stvárnil vynikajúci Robert De Niro. Okrem neho sa vo filme predstavili aj ďalšie známe mená hereckého sveta ako Al Pacino, Joe Pesci či Bobby Cannavale.

Strhujúci príbeh z mafiánskeho prostredia získal päť nominácií na Zlatý glóbus a desať nominácií na Oscara.

Joker

Jedným z najdiskutovanejších filmov roku 2019 je bezpochyby snímok režiséra Todda Phillipsa. Rozpráva príbeh skrachovaného komika Arthura Flecka, ktorý sa pohybuje na veľmi tenkom ľade medzi ilúziou a realitou.

Čoraz častejšie sa ale ocitá vo svete šialenstva a stáva sa nebezpečným pre ľudí okolo. Vo filme ho stvárnil doteraz nie príliš známy Joaquin Phoenix, ktorý sa do postavy doslova prevtelil a za svoj výkon si vyslúžil obrovský obdiv.

Dokonca nielen ten. Vyslúžil si dokonca aj prestížne ocenenie Oscara, rovnako ako aj hudba použitá v tomto filme. Po úspechu, ktorý tento film zaznamenal, sa hovorí dokonca aj o jeho pokračovaní, avšak túto informáciu zatiaľ nik celkom nepotvrdil.

Avengers: Endgame

Z celkom iného súdka je marvelovka Endgame, ktorá nadchne milovníkov fantasy, ale aj tých, ktorí hľadajú film s úžasnou réžiou, skvelými postavami a strhujúcim akčným príbehom.

Asi málokto by pri predstavení filmu povedal, že sa zaradí medzi najlepšie filmy roku 2019. Väčšina kritikov si ale myslí, že v tomto rebríčku má zaslúžené miesto.

Film obsahuje niekoľko zábavných, ale aj nervydrásajúcich scén. Celý film ešte podčiarkol úžasný soundtrack z dielne Adama Silvestriho, ktorý bol nominovaný aj na prestížne ocenenie Grammy.

Parazit

Je veľmi vzácne, že v rebríčku najlepších filmov za rok 2019 nachádzame aj film z inej produkcie ako z tej americkej. Tým filmom je snímok Parazit, ktorý sa zrodil v Južnej Kórei.

Ide takpovediac o čiernu komédiu, ktorá sleduje príbeh chudobnej, ale zato prefíkanej štvorčlennej rodiny, ktorá sa rozhodne infiltrovať do bohatej domácnosti úspešného biznismena Parka.

Z tohto kontrastu vzniká množstvo úsmevných a dramatických scén, ktoré nadchli divákov po celom svete. Dôkazom toho sú prestížne ocenenia, ktoré film získal.

Podmanil si dokonca aj hollywoodske udeľovanie Oscarov, kde sa mu podarilo zvíťaziť v štyroch kategóriách. Sošku si vyslúžil ako vôbec najlepší film, za najlepší scenár, najlepšiu réžiu a tiež najlepší cudzojazyčný film.

Malé ženy

V roku 2019 uzrel svetlo sveta aj film s názvom Little Women, alebo v preklade Malé ženy, ktorý predstavuje adaptáciu nadčasového romantického príbehu Louisy May Alcottovej.

Ide o príbeh štyroch sestier Marchových, ktoré sa ocitajú v neľahkej životnej situácii. Ich otec bojuje vo vojne a oni sú odkázané na svoju matku.

Hlavné postavy vo filme stvárnili herečky Emma Watson, Saoirse Ronan, Florence Pugh a Eliza Scanlen, ktoré predviedli úžasné výkony.

Film režisérky Grety Gerwig získal päť nominácií na cenu Britskej filmovej akadémie, dve nominácie na Zlatý glóbus a premenil dokonca nomináciu na Oscara za najlepšie kostýmy.

Vtedy v Hollywoode

Obrovským filmovým hitom roku 2019 sa stal film Vtedy v Hollywoode, ktorý má na svedomí svetoznámy režisér Quentin Tarantino.

Vo filme si hlavné úlohy zahrali obľúbení herci Leonardo DiCaprio a Brad Pitt, ktorí sa v ňom vrátili do 60. rokov minulého storočia. Leonardo DiCaprio vo filme stvárnil televízneho herca a Brad Pitt je jeho dlhoročným kaskadérom.

Práve on si za svoj výkon vyslúžil Oscara v kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe, pričom premenil jednu z desiatich nominácií.

Aj pri udeľovaní prestížnych Zlatých glóbusov film presvedčil o svojej kvalite a z celkového počtu piatich nominácií premenil až tri.

Získal cenu za najlepší film, najlepší scenár a za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe, ktorú si opäť odniesol Brad Pitt.

Manželská história

Nadčasovú tému sa rozhodol vo filme Marriage Story spracovať režisér a scenárista Noah Baumbach. Manželstvo páru, ktorý vo filme predstavuje herecká dvojica Adam Driver a Scarlett Johansson, je v troskách a oni spolu so svojím synom musia čeliť všetkým dôsledkom.

Cieľom režiséra bolo reálne ukázať, čo všetko so sebou rozvod prináša. Dôraz kladie na všetky skutočnosti, ktoré aj on sám na vlastnej koži pocítil. Nekladie si pritom servítku pred ústa a snaží sa o čo najreálnejšie stvárnenie tohto problému.

Na nože

Ak medzi vaše obľúbené filmové žánre patrí krimi a komédia, určite si prídete na svoje pri filme Na nože. Svojrázny detektív, ktorého tu stvárnil Daniel Craig, má za úlohu vyšetriť záhadnú smrť autora detektívok.

Ten to poňal celkom po svojom, z čoho vznikajú často zábavné situácie. Pozornosť si film zaslúži nielen kvôli zaujímavému príbehu, ale tiež kvôli doslova hviezdnemu obsadeniu.

Okrem Daniela Craiga si vo filme zahrali aj Chris Evans, Anda de Armas, Jamie Lee Curtis, Michael Shannon či Don Johnson. Film získal aj nomináciu na Oscara za najlepší pôvodný scenár, ktorú sa mu však nepodarilo premeniť

Bolesť a sláva

Medzi najlepšie filmy roku 2019 sa dostala aj španielsko‑francúzska dráma Bolesť a sláva v réžii Pedra Almodóvara.

Postava režiséra je ústredná aj v samotnom filme, ktorý rozpráva príbeh slávneho filmového režiséra Salvatora Malla, ktorý sa po všetkých úspechoch ocitá na konci so silami. Dôvody neschopnosti tvoriť hľadá v minulosti.

Postupne prechádza od detstva, svojou mladosťou, pričom znova musí čeliť utrpeniu, ktoré prežil, aby sa pre neho tvorenie stalo opäť vykúpením. Hlavné úlohy vo filme stvárnili Antonio Banderas a krásna Penélope Cruz.

Portrét ženy v plameňoch

Ďalší úspešný film roku 2019 s názvom Portrét ženy v plameňoch vás zavedie do Bretónska v roku 1760.

Práve tu žije talentovaná maliarka Marianne, ktorá dostane zadanie odísť do izolovaného domu, kde má za úlohu namaľovať svadobný portrét mladej ženy z bohatej rodiny, ktorej matka dohodla manželstvo.

Héloise sa však nápad s dohodnutým manželstvom nepáči a rozhodne sa vzdorovať tým, že odmietne pózovať. Medzi dievčatami sa však postupne buduje nezvyčajný vzťah, ktorý je v tej dobe neprípustný.

Film si vďaka nezvyčajnému príbehu vyslúžil pozornosť a tiež obdiv filmových kritikov aj divákov.

puma, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Kultúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…