Domov Slovensko Trestné oznámenie na Kotlebu za rúško, RTVS sa ospravedlňuje

Trestné oznámenie na Kotlebu za rúško, RTVS sa ospravedlňuje

0
0

Verejnoprávna televízia RTVS pozvala do svojej nedeľnej politickej diskusnej relácie predsedu strany Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS) Mariana Kotlebu, ktorý tvrdohlavo prezentoval svoj postoj k opatreniam proti koronavírusu. Hoci platí nariadenie o povinnom nosení rúšok v interiéroch, Kotleba si ho nasadiť odmietol.

Nie je to prvýkrát, čo vystúpenie Mariana Kotlebu vyvolalo vlnu pobúrenia, no tentoraz nie pre jeho politické názory.

Kotleba v relácii RTVS O 5 minút 12 zaútočil na koronavírus a opatrenia, ktoré vlády zavádzajú na jeho obmedzenie.

Okrem toho, že si odmietol nasadiť rúško,  tiež tvrdil, že rúška majú negatívny vplyv na zdravie, či to, že v prípade koronavírusu ide len o obyčajnú chrípku.

Polícia ho riešiť nemôže

Hoci jeho správanie vyvolalo vlnu negatívnych reakcií na sociálnych sieťach dožadujúcich sa policajného zásahu, ako vysvetlila polícia, v tomto prípade nemala právo zasiahnuť.

Polícia nie je oprávnená riešiť porušenie interných predpisov pri nakrúcaní audiovizuálneho diela.

„Výnimky pri nosení rúšok stanovuje Úrad verejného zdravotníctva SR,“ uvádza sa v stanovisku prezidenta Policajného zboru SR Petra Kovaříka s tým, že ak existujú pochybnosti o protiprávnosti konania účinkujúceho, tieto bude riešiť príslušný správny orgán.

Podnet i trestné oznámenie

Podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí) podal na Kotlebu podnet pre nenosenie rúška, no okrem toho aj trestné oznámenie pre šírenie poplašnej správy.

„Hovoria, že koronavírus je len akási chrípka, ktorej sa netreba báť. Že rúška škodia ľudom a že keď máme rúško, nemôžeme vydychovať toxíny, ktoré sú podobné ako moč.

Hovoria o tom, že prípadná vakcinácia bude mať za následok zavedenie nanočipov.

Toto sú konšpirácie a klamstvá, ktoré podľa môjho názoru zakladajú podozrenie na spáchanie trestného činu šírenia poplašnej správy,“ povedal Šeliga a dodal „to, čo sme včera videli zo strany Mariana Kotlebu, považujem za vrchol arogancie a prejav priam až bohorovnosti a neúcty k občanom, ktorí pracujú v prvej línii a k všetkým pozostalým po obetiach COVID-19.

Odmietam, že bežných ľudí môže polícia pokutovať, keď nenosia rúško a nedodržiavajú pravidlá a pán Kotleba sa takto všetkým vysmieva do tváre,“ povedal Šeliga.

RTVS sa ospravedlňuje

Za správanie Kotlebu v relácii sa ospravedlnila aj samotná televízia.

„RTVS sa ospravedlňuje divákom, ktorých pohoršilo to, že poslanec Marian Kotleba počas diskusie v relácii O 5 minút 12 nemal na tvári rúško.

Zároveň sa RTVS dištancuje od konania poslanca Mariana Kotlebu. Pred reláciou zamestnanci RTVS viackrát upozorňovali pána poslanca, aby dodržal interný predpis RTVS vo veci nosenia rúšok.

Moderátor Marek Makara taktiež viackrát počas relácie upozornil p. poslanca, aby si rúško nasadil. Poslanec to, žiaľ, odmietol.

Išlo o porušenie interného predpisu RTVS a nie o porušenie nariadení Úradu verejného zdravotníctva, pretože platí výnimka nosenia rúška účinkujúcich pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu.

RTVS zároveň rozhodla, že odteraz bude v pozvánke na účasť v relácii O 5 minút 12 explicitne uvedené, že odmietnutie rešpektovania interných predpisov RTVS v súvislosti s ochorením COVID – 19 bude mať za následok neumožnenie vystúpenia v relácii,“ uvádza sa v stanovisku RTVS.

ano, SITA, foto SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin14
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ramos v rekordnom zápase zahodil dve penalty

Dvadsaťpäťkrát bol z bieleho bodu v reprezentačnom drese neomylný a potom prišli dve zahod…