Domov Zahraničie Trumpov mierový plán pre Blízky východ: vyzerá to na krok vedľa

Trumpov mierový plán pre Blízky východ: vyzerá to na krok vedľa

0
0

Americký prezident Donald Trump predstavil minulý týždeň dlhoočakávaný mierový plán pre Blízky východ, ten sa však stretol s rozpačitými reakciami.

Mierový plán pre Blízky východ, ktorý predstavil americký prezident Donald Trump spoločne s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v Bielom dome, by mal ukončiť dlhoročné napätie medzi Izraelom a Palestínou.

Hlavné body mierového plánu

Návrh tohto mierového plánu počíta s vytvorením Palestínskeho štátu, ale len za podmienky, že uznajú Izrael ako židovský štát, zároveň si Izrael aj zachová suverenitu nad údolím Jordánu, kedy príde k pripojeniu židovských osád na Západnom brehu k Izraelu.

Celkovo tak Palestína získa možno len okolo 15 percent svojho historického územia. Nateraz sa však ukazuje, že Palestínčania získavajú jednu z posledných možností na zisk vlastného štátu, aj keď výrazne okresaného.

„Obchod“ dvoch politikov

To, čo sa javilo ako zásadný zlom na riešenie problémov na Blízkom východe, vyzerá nakoniec ako mediálny obchod dvoch politikov, amerického prezidenta Donalda Trumpa a izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorí sa v nasledujúcich mesiacoch budú vo svojich krajinách uchádzať o hlasy voličov vo voľbách a takýto plán by im mohol získať percentá navyše.

Samozrejme získajú len tých, ktorí budú sledovať pompézne predstavenie plánu, ale menej už jeho samotné napĺňanie.

Arabské štáty sú jednoznačne proti

Ministri zahraničných vecí Ligy arabských štátov minulú sobotu jednomyseľne prijali rezolúciu, v ktorej zamietli Trumpov izraelsko-palestínsky mierový plán.

Vo svojej oficiálnej správe uviedli, že podľa nich nespĺňa minimálne práva palestínskeho ľudu. Analytici sa zhodujú, že plán neprináša skutočnú nádej na zmysluplnú palestínsku suverenitu alebo skutočné zlepšenie stavu ich obyvateľov.

Mierový plán asi nemá veľké šance na úspech

Analytici sa nateraz zhodujú, že samotné načasovanie oznámenia mierového plánu v kombinácii s ignorovaním palestínskych záujmov neprináša veľké možnosti na ďalšie rokovania o jeho aplikácii.

Podľa nich dali, ako Trump aj Netanjahu, do popredia svoje vlastné záujmy pred riešením izraelsko-palestínskeho konfliktu.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Vlhová nemá v slalome konkurenciu

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zaznamenala skvelý vstup do nového roka. V prestížnom slal…