Domov Zahraničie Udržanie európskej perspektívy pre západný Balkán je kľúčové pre celú EÚ

Udržanie európskej perspektívy pre západný Balkán je kľúčové pre celú EÚ

0
0

Živé spomienky na vojnu v Sarajeve podľa Martina Klusa dokazujú, aký krehký je mier a aká dôležitá je stabilita, ktorú môže priniesť eurointegrácia. Slovensko bude preto aj naďalej jedným z najhlasnejších podporovateľov krajín západného Balkánu na ich ceste do Európskej únie.

Slovenská diplomacia aj vláda dlhodobo preukazujú veľkú podporu európskej integrácii krajín západného Balkánu. Popri jasných postojoch či vyhláseniach slovenských predstaviteľov počas rokovaní na úrovni Európskej únie zdôrazňujú význam tejto témy aj časté oficiálne návštevy.

Len krátko po tom, čo na Slovensko zavítal čiernohorský prezident Milo Đukanović, odcestoval na pracovnú cestu do Podgorice štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus.

Hlavnými témami rokovaní s partnermi boli okrem iného možnosti ďalšieho rozvoja bilaterálnych vzťahov. Priestor na posilnenie ekonomickej spolupráce leží v turizme, energetike, digitálnych technológiách či rozvoji infraštruktúry a investícií.

„Čiernu Horu nevnímame iba ako významného spojenca, ale tiež ako priateľa. Som rád, že politické kontakty medzi našimi krajinami neutíchajú a je tu vôľa pretaviť ich do konkrétnych projektov v obchodno-ekonomickej sfére,“ vyhlásil počas rokovaní v Podgorici štátny tajomník Martin Klus.

Zdieľanie skúseností z integračného procesu

Čiernu Horu zároveň označil za príklad pre ďalšie kandidátske krajiny na západnom Balkáne, keďže je najďalej v rámci eurointegračného procesu. Súčasne povzbudil partnerov v Podgorici, aby nepoľavovali v reformách, obzvlášť v oblasti právneho štátu, a ďalej sa približovali k členstvu v Únii.

„Pamätám si, aký náročný bol náš predvstupový reformný proces, ale môžem potvrdiť, že členstvo v EÚ stojí za všetky zložité zmeny či opatrenia.

Môžem ubezpečiť občanov Čiernej Hory, že ak reformy smerujúce krajinu do EÚ zostanú vaším strategickým cieľom, Slovensko vás bude nielen podporovať, ale v prípade záujmu aj zdieľať naše skúsenosti, aby ste sa vyhli chybám, ktoré sa stali nám, a tým rýchlejšie postupovali smerom k Únii,“ uviedol M. Klus.

Dodal, že európsky projekt nebude úplný, pokiaľ jeho súčasťou nebudú aj štáty západného Balkánu. Čiernohorskí predstavitelia sa poďakovali Slovensku nielen za jeho dlhodobú a hlasnú podporu ich eurointegračných ambícií, ale tiež za konkrétnu pomoc, ktorá od vypuknutia pandémie COVID-19 presiahla výšku 100 tisíc eur.

EÚ ako záruka stability a mieru

V podobnom duchu sa niesla aj následná návšteva štátneho tajomníka MZVEZ SR Martina Klusa v Sarajeve. Hlavnými témami rokovaní boli okrem bilaterálnych vzťahov najmä otázky zachovania stability a mieru v Bosne a Hercegovine.

„Aj my na Slovensku si ešte stále spomíname na krvavý konflikt z prvej polovice 90. rokov minulého storočia, ktorý si vyžiadal desaťtisíce ľudských životov. Sarajevo, mesto, kde sa stretávajú civilizácie a kde dodnes cítiť pach vojny, je dôkazom toho, aký veľký význam má jasná garancia mieru a stability.

Tieto existenčné záruky môže Bosne a Hercegovine, ako aj celému západnému Balkánu, priniesť v prvom rade pokrok v európskom integračnom procese,“ vyhlásil M. Klus.

Pre Slovensko podľa neho nie je nič dôležitejšie, ako mať bezpečné a prosperujúce susedstvo s množstvom príležitostí aj pre našich občanov. Počas pracovnej cesty sa štátny tajomník rezortu diplomacie SR stretol aj s velením slovenského kontingentu vo vojenskej operácii EÚ EUFOR Althea.

Tlmočil vysoké uznanie za pôsobenie desiatok našich vojakov a vojačiek, ktoré je vyjadrením silného záväzku Slovenska smerom k bezpečnosti a stabilite Bosny a Hercegoviny, ako aj širšieho regiónu či celej Európy.

„Slovenská republika bude v záujme zachovania mieru aj naďalej všestranne podporovať transformačno-integračné úsilie Bosny a Hercegoviny.

Naši priatelia v Sarajeve nám dali jasne najavo, že stoja o členstvo v EÚ. Záleží nám na mierovej budúcnosti a prosperite tejto krajiny, preto ponúkame pomocnú ruku.

Navyše, desaťtisíce slovenských veriacich nedávno využili 40. výročie Zjavenia Panny Márie v Medžugorí na návštevu tejto balkánskej krajiny, dlhodobo obľúbenej aj medzi Slovákmi,“ uviedol Martin Klus.

Slovensko má aj naďalej veľký záujem o udržanie intenzívneho a vyváženého politického dialógu s predstaviteľmi Bosny a Hercegoviny. V tejto súvislosti MZVEZ SR víta rozhodnutie zriadiť diplomatické zastúpenie Bosny a Hercegoviny v Bratislave a vníma ho ako odraz dlhoročnej kvality dvojstranných vzťahov a snahu ďalej ich prehlbovať.

md, foto: archív MK



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…