Domov Šport UEFA chce zmeniť pravidlá pre VAR

UEFA chce zmeniť pravidlá pre VAR

0
0

Systém videoasistenta, všetkým známy ako VAR, je zatiaľ veľmi mladý, no niekedy sa o ňom hovorí viac ako futbale. A nie práve lichotivo. Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin tvrdí, že VAR musí ostať súčasťou európskeho futbalu, ale musí sa zlepšiť.

Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin vyslal po minulotýždňovom zasadnutí výkonného výboru tejto organizácie jasné posolstvo smerom k fungovaniu systému videoasistenta rozhodcu (VAR).

„Potrebujeme si vyjasniť niektoré otázky. Musíme tak učiniť čo najrýchlejšie a čo najmenej invazívne,“ poznamenal Čeferin. UEFA plánuje predložiť Rade medzinárodnej futbalovej asociácie (IFAB) do 29. februára návrh na úpravu pravidiel.

Vtedy sa totiž v Severnom Írsku uskutoční výročné zasadnutie tohto orgánu Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), ktorý má vo svojej kompetencii zmeny futbalových pravidiel.

Pre európsky futbal má táto otázka pravdepodobne veľkú prioritu, pretože podľa webu chroniclelive.co.uk sa IFAB bude viacerými otázkami ohľadne VAR zaoberať už na tohtotýždňovom stretnutí v Belfaste.

Krátkodovým cieľom má byť zlepšenie komunikácie s futbalovými fanúšikmi. Podstatou nápadu, o ktorom bude IFAB diskutovať, je to, aby rozhodcovia po preskúmaní inkriminovaných situácií videoasistentom rozhodcu zdôvodnili priaznivcom na štadióne jednotlivé verdikty.

Podobne to funguje v ragby alebo v zámorskej NFL. Predkladatelia nápadu na zmenu pravidla si od neho sľubujú lepší zážitok pre fanúšikov a menej nejasností.

V prípade, že by došlo k schváleniu navrhovanej novinky, mala by sa týkať celej Európy vrátane jej „výkladnej skrine“ – Ligy majstrov.

max, SITA, foto: TASR/AP

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…