Domov Zahraničie Ukrajina chce do EÚ, tak skoro to však nebude

Ukrajina chce do EÚ, tak skoro to však nebude

0
0

Ukrajina sa musí stať plnohodnotným členom Európskej únie a nepotrebuje žiadne alternatívy v podobe „európskeho politického spoločenstva“. Povedal to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tlačovej konferencii. Francúzska diplomacia však očakávania Ukrajincov schladila.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron minulý týždeň načrtol vytvorenie širšieho politického spoločenstva demokratických štátov okolo Únie, ktorého členom by sa mohli stať Ukrajina, Moldavsko i Gruzínsko. Podľa jeho slov je naliehavou záležitosťou, aby mali tieto štáty svoje miesto vo vnútri Európy.

Do radov tohto spoločenstva by mohlo zavítať napríklad aj Spojené kráľovstvo, dodal. Macron navrhuje takúto alternatívu najmä preto, že podľa neho môže trvať celé desaťročia, kým sa Ukrajina stane členom EÚ.

Ukrajina by totiž pred prijatím do EÚ musela spĺňať prísne kritéria v oblasti správy vecí verejných, boja proti korupcii či uplatňovania zásad právneho štátu.

Ukrajinci sú nespokojní

Takáto predstava integrácie s Európou sa však Ukrajine nepáči. „Nepotrebujeme žiadne alternatívy k žiadosti Ukrajiny o členstvo v Európskej únii, nepotrebujeme takéto kompromisy,“ povedal Zelenskyj.

Trvá na tom, že Ukrajine by malo byť umožnené začať proces smerujúci k plnohodnotnému členstvu v EÚ. „Verte mi, nebude to kompromis pre Ukrajinu v Európe, bude to ďalší kompromis medzi Európou a Ruskom. Som si tým úplne istý,“ pokračoval Zelenskyj.

Podľa ukrajinského prezidenta ide o politický a diplomatický tlak ruských predstaviteľov a lobistov na rozhodnutie určitej európskej krajiny, či podporiť Ukrajinu alebo nie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Macronov plán označil za nespravodlivý.

„Je to ako stôl, za ktorým sedí celá rodina spoločne, a ste pozvaní, ale nedajú vám stoličku,“ povedal Zelenskyj na margo Macronových výrokov.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba sa dokonca vyjadril, že niektoré krajiny Európskej únie „zaobchádzajú s Kyjevom ako s druhou triedou“ a to podľa neho Ukrajincov zraňuje.

„Strategická nejednoznačnosť voči európskej vyhliadke Ukrajiny, praktizovaná niektorými metropolami EÚ v minulých rokoch, zlyhala a musí sa skončiť,“ vyzval Kuleba. To totiž podľa neho „iba viac povzbudilo ruského prezidenta Vladimira Putina.

Nie je to alternatíva

Slová francúzskeho prezidenta podporil aj štátny tajomník francúzskeho ministerstva zahraničných vecí pre európske záležitosti Clément Beaune. Ten schladil nádeje ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že Ukrajina sa po invázii Ruska rýchlo začlení do EÚ.

„Musíme byť úprimní. Ak niekto povie, že Ukrajina sa stane členom EÚ o šesť mesiacov, alebo o rok či o dva, klame,“ povedal Beaune pre rozhlasovú stanicu Radio J. „Bude to zrejme o 15 či 20 rokov, bude to trvať dlho,“ dodal s tým, že nechce v Ukrajincoch vyvolávať žiadne ilúzie, ani im tvrdiť klamstvá.

Zopakoval zároveň návrh prezidenta Emmanuela Macrona vytvoriť voľnejšie „Európske politické spoločenstvo“, ktoré môže pomôcť Ukrajine skôr vstúpiť do EÚ. V reakcii na chladnú reakciu Zelenskeho Beaune uviedol, že Macronov návrh nie je „alternatívou k členstvu v európskom politickom spoločenstve.

Nebráni neskoršiemu členstvu v Únii“. Podľa Macronovho plánu „by malo existovať voľné, širšie zoskupenie (štátov) v Európe a mohlo by získavať z európskeho rozpočtu financie na obnovu a oživenie týchto štátov, ich spoločností a ekonomík“, dodal Beaune.

Francúzsko podporili aj Nemci

Francúzsko podporil aj nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý povedal, že v otázke členstva Ukrajiny v EÚ sa nemôžu urobiť „žiadne skratky“, a dodal, že výnimka pre Kyjev by bola nespravodlivá voči krajinám západného Balkánu, takisto sa snažiacim o vstup do Únie.

Aj ďalší lídri v EÚ prejavili málo ochoty rýchlo prijať Ukrajinu za člena, ktorej prozápadné túžby sú vnímané ako hlavný dôvod, prečo tam ruský prezident Vladimir Putin začal 24. februára inváziu. Európska rada preskúma ukrajinskú žiadosť o členstvo v EÚ na svojom júnovom zasadnutí.

Taktiež by mala hovoriť o Macronovom nápade vytvoriť „Európske politické spoločenstvo“. Do úvahy podľa Macrona zoberie názor Európskej komisie a bude sa riadiť „duchom vyjadreným na summite vo Versailles všetkými členskými štátmi, ktoré vyhlásili, že Ukrajina je súčasťou európskej rodiny“.

red, TASR, foto: shutterstock  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…