Domov Zahraničie Ukrajina odsúdila prvého ruského vojaka

Ukrajina odsúdila prvého ruského vojaka

0
0

Ukrajinský súd odsúdil v pondelok ruského vojaka Vadima Šišimarina na doživotie. Šišimarin bol obvinený z vojnového zločinu zabitia neozbrojeného civilistu. Jedná sa o prvého na Ukrajine odsúdeného vojaka za vojnové zločiny.

Hoci podľa sudcu Serhija Ahafonova, ktorý vyniesol verdikt, Šišimarin spolupracoval s vyšetrovateľmi a vyjadril ľútosť nad svojimi činmi, súd nemohol akceptovať jeho vyhlásenie, že obeť nechcel zabiť, keď na ňu vystrelil.

Priznal sa a prosil o odpustenie

Odsúdený Vadim Šišimarin 28. februára usmrtil 62-ročného Olexandra Šelipova v obci Čupachivka ležiacej v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Stalo sa tak v situácii, keď spoločne s ďalšími príslušníkmi ruskej tankovej jednotky, porazenej ukrajinskou armádou, utekal na ukradnutom aute.

V Čupachivke zbadal muža s mobilným telefónom a dostal rozkaz ho zastreliť, aby skupinu Rusov na úteku nenahlásil ukrajinským úradom. Muž postrelený do hlavy zomrel na mieste, len niekoľko desiatok metrov od svojho domu.

K svojmu činu sa priznal vo videu zverejnenom ukrajinskou bezpečnostnou službou (SBU). „Dostal som rozkaz strieľať. Vystrelil som naňho jednu guľku. Padol. A pokračovali sme ďalej,“ povedal Šišimarin vo videu.

Šišimarin sa stal prvým príslušníkom ruských inváznych vojsk súdeným za zločiny spáchané na území Ukrajiny. „Priznávam svoju vinu… žiadam Vás o odpustenie,“ povedal Šišimarin vo štvrtok na súde v Kyjeve vdove po usmrtenom civilistovi Kateryne Šelipovovej.

Ďalších 48 súdených

Ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová informovala, že súdnemu procesu bude čeliť ďalších minimálne 48 ruských vojakov. „Začali sme už takmer 13 000 prípadov, ktoré sú spojené len s vojnovými zločinmi.

V tejto kategórii bolo nahlásených asi 49 osôb, ktoré sme začali stíhať za vojnové zločiny,“ spresnila Venediktovová. Ukrajinskí predstavitelia majú podľa nej zoznam približne 600 podozrivých, o ktorých sa predpokladá, že boli zapojení do vojnových zločinov.

„Všetky dôkazy naznačujú, že ruská vojenská a politická elita sa bezpodmienečne vrátila k brutálnej vojnovej taktike násilia,“ povedala. Násilnosti zo strany ruských síl, ktoré jej tím zdokumentoval, predstavujú podľa nej nevýslovnú úmyselnú krutosť a násilie voči civilistom.

„Je to zjavné najmä na územiach v prvej línii vojny, ktorá sa prakticky stala bitúnkom,“ citovali médiá Venediktovovú s tým, že v dôsledku vojny zahynulo na Ukrajine už minimálne 4 600 civilistov vrátane 232 detí. Prokurátorka zároveň upozornila, že skutočný počet obetí je pravdepodobne oveľa vyšší.

ano, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…