Domov Slovensko Ukrajine sme poskytli S-300

Ukrajine sme poskytli S-300

0
0

O tom, že Slovensko by za istých okolností mohlo Ukrajine poskytnúť svoj systém protivzdušnej obrany S-300, sa diskutuje už dlho. V spoločnosti, no ani v samotnej koalícii na tom ale nepanovala zhoda. Minulý štvrtok však ako blesk z jasného neba prišla informácia, že tento náš systém je už na Ukrajine.

Informácie o tom, že systém S-300 sa už presunul zo Slovenska na Ukrajinu, ako prvý zverejnil predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico.

„Celý deň dostávame info z hraníc s Ukrajinou o manévroch s vojenskou technikou. Máme vážne obavy, že Heger chce v Kyjeve oznámiť slovenský dar Ukrajine – S-300,“ uviedol Fico na sociálnej sieti v predvečer návštevy Kyjeva premiéra Eduarda Hegera.

„To by bolo čisté šialenstvo. Nielenže by sme sa zbavili multimiliónového systému ochrany, ktorý je lepší ako americký Patriot. Ale by sme sa viac a viac v mene amerických záujmov zapojili do vojny na Ukrajine, s ktorou nič nemáme,“ doplnil Fico.

Premiér to potvrdil

Premiér Heger túto informáciu zakrátko skutočne potvrdil. Vyhlásil, že darovanie systému neznamená, že Slovenská republika sa stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

Ubezpečil tiež, že obranyschopnosť SR je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená dodatočným systémom protiraketovej obrany zo strany našich spojencov.

„Slovensko je momentálne zabezpečené z hľadiska obrany a bezpečnosti tak, ako nikdy v histórii,“ uviedol a poukázal na prítomnosť vojakov, vojenskú techniku i konkrétne na systém protiraketovej obrany Patriot, ktorý Slovensku poskytli spojenci z NATO.

„Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým SR ako krajina, ktorá podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom, pričom veríme, že tento systém pomôže zachrániť čo najviac nevinných Ukrajincov pred ďalšou agresiou Putinovho režimu,“ uviedol premiér.

Ako priblížil Heger, Slovenská republika darovala systém na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty OSN ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie. Tajný presun S-300 trval podľa informácií TV Markíza dva dni.

Zničili ho či nie?

Už v nedeľu večer sa objavili v médiách informácie, že systém S-300 poskytnutý Slovenskom bol zničený. Informovala o tom ruská strana, pričom sa však túto informáciu nepodarilo overiť. Neskoro večer takéto správy poprel premiér Heger.

„Ruská propaganda šíri klamstvá, že obranný systém zo Slovenska S-300 je zničený. Chcem upozorniť, že ide o nepravdivé informácie a sprievodné videá či fotografie sú staršieho dáta,“ povedal Heger. Dodal, že aj ukrajinská strana oficiálne potvrdila, že ide o dezinformácie.

Trestné oznámenie na Fica

Poslanec Národnej rady (NR) SR Ján Benčík (SaS) podal v pondelok na šéfa Smeru trestné oznámenie. To sa má týkať podozrenia zo spáchania trestného činu vyzvedačstva a tiež ohrozenia utajovanej skutočnosti, respektíve trestného činu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Podľa poslanca mohol Fico potenciálne ohroziť vojakov či železničiarov, ktorí sa podieľali na presune systému S-300, keďže video zverejnil na sociálnej sieti skôr, než bol samotný presun oznámený.

Odvoláva sa pritom na nedávne vyjadrenia ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, že ak niektorá krajina poskytne Ukrajine podobné systémy, Rusko to nedovolí a stanú sa legitímnymi cieľmi útokov.

Ako sa Fico vyjadril, trestné oznámenie berie na vedomie, avšak zároveň hovorí o nezmyselnom obviňovaní opozície. Fico vo videu na sociálnej sieti tvrdí, že vláda klamala, keď hovorila, že nemá úmysel darovať Ukrajine systém S-300.

Vláda podľa neho ohrozila bezpečnosť Slovenska oslabením protivzdušnej ochrany. Pripomenul, že Slovensko nemá vo vlastníctve ani pod priamou kontrolou a riadením žiadny systém protivzdušnej ochrany.

ano, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…