Domov Zahraničie Ukrajinské lietadlo neúmyselne zostrelil Irán

Ukrajinské lietadlo neúmyselne zostrelil Irán

0
0

Po pár dňoch zapierania sa Irán priznal, že omylom zostrelil ukrajinské lietadlo, ktoré prelietavalo v blízkosti konfliktného pásma.

To, že vzájomný vzťah medzi USA a Iránom sa dostane na bod mrazu, dokonca až na hranu konfliktu, začiatkom tohto roka len málokto predpoklad. Situácia sa vyostrila natoľko, že predpokladať ďalší vývoj je viac ako zložité.

Konfliktná zóna nie je bezpečná

Let ukrajinských leteckých spoločností havaroval minulú stredu po vzlietnutí z teheránskeho letiska, keď sa lietadlo priblížilo k citlivému iránskemu vojenskému bodu.

Samotné zostrelenie prišlo len niekoľko hodín potom, ako Irán vystrelil rakety na iracké vojenské základne, v ktorých boli umiestnené americké jednotky ako odvetu za útok na iránsky konvoj v blízkosti letiska v Bagdade, počas ktorého bol zabitý iránsky veliteľ Gásem Solejmání.

Kto bol Gásem Solejmání

Gásem Solejmání bol považovaný za jedného z najvplyvnejších predstaviteľov Iránu. Naposledy zastával funkciu veliteľa špeciálnych jednotiek Iránskych revolučných gárd.

V roku 2007 ho USA zaradili do zoznamu hľadaných osôb za podporu terorizmu. Solejmání bol považovaný za úspešného bojovníka a veliteľa v bojoch proti takzvanému Islamskému štátu v Sýrii a v Iraku, no jeho spôsoby boli považované za kontroverzné.

Neúmyselné zostrelenie

Irán najskôr popieral tvrdenia USA, že lietadlo bolo náhodne zostrelené práve Iránom. No neskôr pod váhou dôkazov svoje tvrdenie korigoval a potvrdil, že ukrajinské lietadlo bolo neúmyselne zostrelené najmä v kontexte strachu z americkej agresie, kedy ich činy boli im- pulzívne a hnané strachom z ďalšieho možného útoku.

Iránsky prezident Hassan Rúhání uviedol, že „Iránska islamská republika hlboko ľutuje túto katastrofálnu chybu“. Medzi obeťami bolo 82 Iráncov, 63 Kanaďanov, 11 Ukrajincov, 10 Švédov, 4 Afganci, 3 Nemci a 3 Angličania, celkovo zahynulo až 176 cestujúcich.

Ukrajinci chcú stíhať zodpovedných

Ukrajinská generálna prokuratúra vyhlásila, že incident bude riadne vyšetrený a zodpovední za zostrelenie budú braní na zodpovednosť.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský označil prijatie iránskej zodpovednosti za krok správnym smerom. Iránsky prezident Rúhání uviedol, že zodpovední za zostrelenie lietadla budú riadne stíhaní a po vyšetrení potrestaní.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…