Domov Zahraničie USA podpísali mierovú dohodu s Talibanom

USA podpísali mierovú dohodu s Talibanom

0
0

Po tom, ako sa podarilo udržiavať krehký mier, pristúpili Spojené štáty americké k podpisu mierovej dohody s Talibanom, ktorá by mohla po rokoch ukončiť jednu z najdlhšie trvajúcich vojen USA.

Spojené štáty americké minulú sobotu podpísali historickú mierovú dohodu s Talibanom, ktorej cieľom je ukončenie viac ako 18-ročnej vojny v Afganistane, ktorá sa začala po teroristických útokoch z 11. septembra 2001.

Svedkom podpisu bol minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo, ktorý označil podpis dohody za skúšku, ktorá môže viesť k trvalému mieru.

Dohodu podpísali v katarskej Dauhe osobitný zástupca USA pre zmierenie v Afganistane Zalmay Khalilzad a Mullah Abdul Ghani Beradar, ktorý je hlavným vyjednávačom Talibanu.

Invázia do Afganistanu

Vojna v Afganistane je najdlhšou vojnou v histórii USA, ktorá začala ako odpoveď na teroristické útoky v septembri 2001 a trvala až do súčasnosti.

Cieľom tejto operácie bolo zničenie Al-Kájdy, teda militantnej medzinárodnej islamskej fundamentalistickej siete teroristov a tiež až porazenie Talibanu.

Do vojny sa zapojilo viac ako 40 krajín (vrátane všetkých členov NATO) no väčšina z nasadených vojakov bola tvorená americkými jednotkami, ktoré bojovali proti povstalcom.

Cesta k mieru

Podpis dohody, ktorá má 4 strany, je súčasť plnenia sľubov z kampane prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa zaviazal obmedziť účasť USA vo vojnách v zámorí. Súčasná dohoda je považovaná za rámcový dokument, ktorý má priviesť obe strany k trvalému mieru.

Dohoda o nastolení mieru v Afganistane prináša spoločné prehlásenia a tiež obojstranné záväzky, ktoré sa dotýkajú vojsk, boja proti terorizmu, či vnútropolitického dialógu zameraného na dosiahnutie trvalého prímeria tak, aby sa dosiahlo, že Afganistan už v budúcnosti nebude slúžiť ako základňa pre medzinárodných teroristov.

Čo prináša vzájomná dohoda

Konkrétne dohoda prináša povinnosť pre Taliban začať rokovania s afganskými stranami do 10. marca 2020. Stanovuje aj 14-mesačný časový rozvrh na stiahnutie všetkých vojenských síl Spojených štátov amerických ako aj ostatných spojencov vrátane civilného personálu.

Dohoda zaväzuje USA k stiahnutiu počtu vojakov na okolo 8 600 vojakov, k čomu by malo dôjsť počas prvých 135 dní pri dodržaní záväzkov zo strany Talibanu.

Ten sa zaviazal podniknúť kroky k tomu, aby sa zabránilo využívaniu Afganistanu teroristami, čo by mohlo ohrozovať bezpečnosť Spojených štátov amerických ako aj ich spojencov.

Aký bude úspech dohody?

Podľa analytikov môžu súčasnú dohodu ohroziť ako vnútropolitické spory pri vyjednávaní Talibanu s ostatnými afganskými politickými stranami, tak aj to, že nie všetky časti Talibanu budú ochotné dodržiavať dosiahnuté prímerie a jednotlivé body dohody.

Mike Pompeo tiež uviedol, že v prípade ak Taliban nedodrží svoje záväzky, americký prezident Donald Trump uskutoční také kroky, ktoré budú nevyhnutné na to, aby ochránili americké životy.

Podľa informácií z prostredia amerického ministerstva zahraničných vecí existujú aj neverejné časti dohody, ktoré obsahujú postupy na jej implementáciu.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…