Domov Slovensko Ústava Slovenskej republiky oslavovala štvrťstoročnicu

Ústava Slovenskej republiky oslavovala štvrťstoročnicu

0
0

Slovensko 1. septembra oslávilo 25 rokov svojho najvyššieho právneho aktu. Slovenská ústava bola prijatá 01. 09. 1992 v čase, keď sme boli ešte súčasťou Československa. Slovenská národná rada ju prijala hlasmi 114 poslancov a odvtedy bola ešte 17 krát novelizovaná.

Pri príležitosti osláv 25. výročia prijatia Ústavy SR pripravila Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky oslavy pre širokú verejnosť.

Bohatý program

V rámci nich mali ľudia možnosť pozrieť si aj priestory parlamentu a Bratislavského hradu, ktoré sú bežne pre ľudí neprístupné. „Som rád, keď veci a miesta ožívajú, keď získavajú nový rozmer.

Preto sme sa rozhodli prinavrátiť hradnému kopcu atmosféru, kde sa ľudia môžu stretávať, pozhovárať a zažiť spolu niečo pekné,“ vyjadril sa predseda NR SR Andrej Danko.

Brány Národnej rady SR sa pre verejnosť otvorili ráno o 08:30. O deviatej hodine sa v Hurbanovej sieni stretli súčasní a bývalí najvyšší ústavní činitelia na Slávnostnej otváracej ceremónii.

„Je to Váš deň, sme tu pre Vás a cíťte sa tu ako doma. Lebo ste tu doma,“ otvoril oslavy predseda parlamentu Andrej Danko. Súčasťou osláv bola aj prezentácia techniky a práce slovenských bezpečnostných zložiek.

Predstavila sa armáda, polícia či Úrad na ochranu verejných činiteľov. V rámci toho si účastníci osláv mohli zblízka pozrieť prácu pyrotechnikov, potápačov i špeciálne cvičených služobných psov, zdravotnícku výbavu špeciálnych síl, či rôzne zbrane a historické uniformy.

V Rytierskej sieni Bratislavského hradu, kde bola Ústava SR 3. septembra 1992 podpísaná, a preto sa tiež nazýva aj Sieň Ústavy SR, bol vystavený originál tohto významného dokumentu.

Ústava im za to nestojí…

Jeden z najvýznamnejších dní slovenskej histórie. Tak sa o dni prijatia Ústavy SR vyjadruje väčšina vrcholných slovenských politikov. Aj preto je smutné, že počas slávnostného zasadania NR SR chýbalo v pléne pomerne dosť poslancov.

Tohto zasadania sa zúčastnili všetci najvyšší ústavní činitelia, členovia vlády, bývalí prezidenti a aj bývalí predsedovia parlamentu, no ani to a ani oslava štvrťročnice Ústavy SR nestáli niektorým poslancom za to, aby zrušili svoje dovolenky a tohto významného zasadania sa zúčastnili.

Okrem dovolenkujúcich poslancov v sále chýbal aj celý poslanecký klub Kotlebovej ĽS NS. Ústava SR je najvyšším zákonom štátu, ktorej sú podriadené všetky ostatné právne akty.

Prijatá bola Slovenskou národnou radou 1. septembra 1992 večer o 22:26. Za prijatie Ústavy SR zahlasovalo 114 poslancov. Podpísaná bola o dva dni neskôr v Rytierskej sieni Bratislavského hradu. Za Ústavu nehlasovali poslanci strán maďarskej menšiny a KDH, ktorí s jej znením nesúhlasili.

Slávnostné zasadanie NR SR

Krátko pred trinástou hodinou začalo slávnostné zasadanie NR SR, ktoré bolo síce neverejné, ale účastníci osláv si ho mohli pozrieť na obrazovkách v budove parlamentu či v kinosále NR SR.

Slávnostné zasadanie prenášala aj verejnoprávna televízia. V kinosále parlamentu premietali aj Dokument o 1. septembri 1992.

Históriu nezmeníme, učíme sa z nej

S prejavom najskôr vystúpil hostiteľ, predseda NR SR Andrej Danko. Podľa neho, keďže je Ústava SR najvyššie postavený právny predpis štátu, sme povinní oslavovať 1. september so všetkou úctou.

Podľa neho musíme byť hrdí na významné osobnosti našej histórie. „Nezmeníme históriu, musíme sa z nej učiť,“ uviedol. Podľa Danka je Slovenská republika mladý, ale životaschopný štát.

„Naše základy sú postavené na pevných pilieroch rímskeho, uhorského, rakúskeho či československého právneho systému. V dejinách sme dokázali, že Slováci sú jednotiaci prvok v strednej Európe a radšej budujeme, ako rúcame,“ uviedol.

Predseda NR SR vyjadril spokojnosť s tým, že sme sa dožili momentu, keď na Bratislavskom hrade prijímame návštevy z celého sveta, že sme dokázali úspešne predsedať Rade EÚ.

„Slovensko je v elitnej skupine štátov, ktoré tvoria eurozónu. Aj naši susedia s rešpektom hovoria o niektorých našich úspechoch. Sme právom hrdí na našu ľudovú kultúru, je to živá voda, ktorá ovlažuje dušu Slovákov. Máme štát, ktorý dokáže zabezpečiť dôstojný život,“ povedal.

Podľa neho veci, ktoré nefungujú, treba meniť, a to je možné len pozitívnym prístupom. „Našou základnou úlohou musí byť zachovanie našej
štátnosti. Vyzývam všetkých na otvorenosť a pokoj v srdciach. Chráňme spolu našu zem,“ dodal Danko.

Musíme posilňovať dôveru ľudí v štát

Následne vystúpil s prejavom aj prezident SR Andrej Kiska. Podľa prezidenta je povinnosťou politikov dobre spravovať štát a používať moc zverenú ústavou tak, aby sa žiaden človek na Slovensku necítil zabudnutý, odstrčený a bezmocný.

„Dnes, zajtra — neustále a neúnavne — musíme posilňovať dôveru ľudí k štátu, k jeho ústavným inštitúciám. Inštitúciám, vďaka ktorým môžeme slobodne rozvíjať našu krajinu,“ vyhlásil Kiska a dodal, že k tomu patrí aj preukazovanie hlbokého rešpektu k obmedzeniu a kontrole moci a posilňovanie systému bŕzd a protiváh vo vzťahu medzi ústavnými orgánmi.

Kiska v prejave zdôraznil význam Dňa ústavy a dodal, že pevné miesto v kalendári štátnych sviatkoch mu patrí po zásluhe. „Ako prezident Slovenskej republiky som presvedčený, že naša ambícia by mala byť väčšia — tento deň by mal mať pevné miesto v srdciach ľudí na Slovensku.

Byť zdrojom a symbolom úprimného vlastenectva, hrdosti na našu krajinu. Vyžaduje si to však viac úsilia ako len oslavovať ústavu,“ povedal Kiska a pripomenul, že nestačí pamätať si len na ústavu, ale aj na ústavnosť a dodržiavanie demokratických pravidiel.

Buďme hrdí, že máme takú ústavu

Predseda vlády Robert Fico vo svojom prejave zdôraznil, že sa v parlamentnej sále nachádzajú len traja, ktorí 1. septembra 1992 osobne zahlasovali za prijatie Ústavy SR.

Okrem neho ešte poslanec za SNS Anton Hrnko a bývalý prezident Ivan Gašparovič. „Nikdy som neoľutoval, že som sa 1. septembra 1992 postavil a povedal, že som „za“ ústavu,“ povedal predseda vlády.

Národy sú vtedy veľké, keď vedia prejaviť úctu k okolnostiam, ktoré formovali ich štátnosť. Len vtedy budeme sebavedomí a hrdí, ak budeme prejavovať úctu k štátu, hrdinom našich dejín a symbolom, myslí si premiér.

„Ústava SR je moderný právny dokument. Sprevádzala nás v mimoriadne ťažkých časoch. Buďme hrdí na to, že takúto ústavu máme,“ doplnil
Robert Fico a opäť vyzval, aby sme urobili všetko pre to, aby bolo Slovensko súčasťou jadra EÚ.

Dôstojné oslavy

Počas celého dňa sa v areáli Bratislavského hradu konali rôzne kultúrno‑ folklórne podujatia, hlavný galaprogram začal na nádvorí okolo pol deviatej večer. Oslavy 25. výročia prijatia Ústavy SR uzavreli slávnostné osalvy a ohňostroj.

Slovensko dôstojne oslávilo 25 rokov svojej ústavnosti. „Oslavy 25. výročia prijatia Ústavy SR, ktoré boli spojené s Dňom otvorených dverí na pôde Národnej rady SR spoločne oslávilo takmer 20 tisíc ľudí.

Najstarší návštevník parlamentu mal 90 rokov, ktoré oslávil práve na pôde parlamentu a najmladší 3 mesiace,“ hlási oficiálna stránka NR SR.

Ústava SR pozostáva z Preambuly a 9 hláv

Preambula:
My národ slovenský,
pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov
a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie
a vlastnú štátnosť,
v zmysle cyrilo‑
metodského duchovného dedičstva a historického
odkazu Veľkej Moravy,
vychádzajúc z prirodzeného práva národov na sebaurčenie,
spoločne s príslušníkmi národnostných menšín a etnických
skupín žijúcich na území Slovenskej republiky,
v záujme trvalej mierovej spolupráce s ostatnými demokratickými
štátmi,
usilujúc sa o uplatňovanie demokratickej formy vlády, záruk
slobodného života, rozvoja duchovnej kultúry a hospodárskej
prosperity,
teda my občania Slovenskej republiky uznášame sa prostredníctvom
svojich zástupcov na tejto ústave.

9 hláv Ústavy SR

• Prvá hlava – Základné ustanovenia, štátne symboly a hlavné mesto Slovenskej republiky
Druhá hlava – Základné práva a slobody
Tretia hlava – Hospodárstvo a NKÚ SR
Štvrtá hlava – Územná samospráva
Piata hlava – Zákonodarná moc
Šiesta hlava – Výkonná moc
Siedma hlava – Súdna moc
Ôsma hlava – Prokuratúra Slovenskej republiky a verejný ochranca práv
Deviata hlava – Prechodné a záverečné ustanovenia
Na zmenu Ústavy SR je potrebných minimálne 90 hlasov poslancov NR SR. Počas 25 rokov bola Ústava SR novelizovaná celkovo 17 krát.

ano, foto: SITA, nrsr.sk

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…