Domov Zahraničie Uviaznutá loď spôsobila denne miliardové straty

Uviaznutá loď spôsobila denne miliardové straty

0
0

V utorok 23. marca umelo vytvorený Suezský prieplav priečne zatarasila nákladná loď a úplne tak zastavila lodnú dopravu na trase, ktorá patrí k najrušnejším na svete. Zaseknutie lode sa našťastie zaobišlo bez obetí, avšak denne spôsobila straty vo výške takmer 10 miliárd dolárov.

Nákladná loď Ever Given spoločnosti Evergreen meria takmer 400 metrov, teda je dlhšia než štyri futbalové ihriská. Bola zaseknutá v Suezskom prieplave priečne, čím zablokovala jednu z najdôležitejších vodných ciest na svete v oboch smeroch.

Šéf egyptského úradu spravujúceho Suezský prieplav admirál Usáma Rabíja informoval, že na oboch koncoch prieplavu, ktorý spája Stredozemné a Červené more, vyčkáva na vstup vyše 300 plavidiel. Hlavnou príčinou uviaznutia lode podľa neho nebol silný vietor, ako sa pôvodne hovorilo.

„Silný vietor a počasie neboli hlavnou príčinou, prečo loď narazila na plytčinu. Na vine je zrejme technická porucha alebo ľudské zlyhanie,“ povedal Rabíja na tlačovej konferencii v prístavnom meste Suez.

Vyslobodili ju až v pondelok

Rabíja tiež novinárom načrtol, ako sa Egypt snažil pomocou vlečných člnov a rýpadiel vyslobodiť predok gigantickej lode a jej vrtule, aby sa prieplav odblokoval. Admirál poznamenal, že v piatok o 22.30 sa vrtule už točili, ale nie plnou rýchlosťou.

Znova sa však zasekli kvôli meniacemu sa prílivu. Záchranári sa museli počas noci znovu uchýliť k použitiu rýpadiel a odhrabávať pôdu z brehu prieplavu, v ktorom bola kontajnerová loď zaseknutá. Dodal však, že blokáda si nevyžiadala „žiadne obete ani nespôsobila znečistenie životného prostredia“.

Kontajnerovú loď sa napokon podarilo vyslobodiť v pondelok nadránom a postupne ju dostali do „plavbyschopného“ stavu.

Miliardové straty

Suezský prieplav je neobyčajne významný pre námornú dopravu, pretože umožňuje lodiam preplávať zo Stredozemného do Červeného mora, a naopak, bez oboplávania Afriky.

To výrazne skracuje plavbu a prepravu tovaru medzi Áziou a Európou. Uviaznutá loď zapríčinila, že počas takmer jedného týždňa sa každý deň zdržal náklad medzi Áziou a Európou v hodnote približne 9,6 miliardy dolárov, vyplýva to z údajov magazínu Lloyd’s List.

ano, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: Vláda nevie ako ďalej

Keď druhá Matovičova, teda oficiálne Hegerova vláda predložila do parlamentu programové vy…