Domov Zahraničie Už aj na Slovensku sídli európska agentúra. Čo všetko nám prináša ELA?

Už aj na Slovensku sídli európska agentúra. Čo všetko nám prináša ELA?

0
0

V utorok, 9. novembra 2021 v Bratislave oficiálne otvorili nový Európsky orgán práce (ELA – European Labour Authority).

Úlohou nového európskeho úradu bude posilňovanie spolupráce členských štátov v oblasti pracovnej mobility na vnútornom trhu Európskej únie (EÚ), riešenie cezhraničných sporov medzi štátmi či podpora členských štátov Únie pri poskytovaní informácií pracovníkom a zamestnávateľom o podmienkach práce v EÚ.

Noví obyvatelia aj väčšia prestíž

„Je viac než symbolické, že práve u nás na Slovensku, v srdci Európy, navyše v čase tretej vlny pandémie ochorenia COVID-19, bude po novom sídliť európska inštitúcia, v ktorej ‚DNA‘ je voľný pohyb za prácou medzi krajinami EÚ.

Otvorenie Európskeho orgánu práce na Slovensku vnímam ako dôležitý krok pre EÚ, ktorá sa takto približuje k našim občanom cez niečo veľmi konkrétne a hmatateľné,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Otvorenie nového európskeho úradu, ako vôbec prvej inštitúcie EÚ na Slovensku, je podľa neho míľnikom nášho doterajšieho členstva v Únii, ktorý prispeje k ďalšiemu zviditeľneniu našej krajiny, no súčasne zvýši povedomie o EÚ medzi občanmi na Slovensku.

Vďaka sídlu ELA zároveň nájde v slovenskej metropole nový „domov“ okolo 150 kvalifikovaných pracovníkov aj s rodinami, ktorí môžu výrazne prispieť k využívaniu, rozšíreniu aj skvalitneniu služieb v Bratislave.

Koronakríza zvýraznila potrebu pracovnej mobility

„Voľný pohyb pracovnej sily považujeme na Slovensku dlhodobo za jeden z pilierov vnútorného trhu EÚ. Oblasť pracovnej mobility je pre nás jednou z priorít vnútorného trhu Únie.

Aj preto sme sa usilovali o získanie sídla úradu ELA, pričom naši susedia už sídlo iných európskych agentúr dávno majú,“ uviedol Martin Klus z rezortu diplomacie SR.

Súčasne dodal, že zo spravodlivej a dobre fungujúcej pracovnej mobility, na ktorú bude dozerať práve ELA v Bratislave, budú v konečnom dôsledku vždy profitovať občania aj firmy.

Koronakríza síce podľa Martina Klusa na jednej strane priniesla mnohé obmedzenia pohybu na vnútornom trhu a odhalila krehkosť pracovnej mobility, no taktiež nám ukázala, aká nevyhnutná je existencia možnosti vykonávať prácu v inom členskom štáte.

Otvorenie Európskeho orgánu práce v Bratislave je míľnikom členstva SR v EÚ a dôkazom, že voľný pohyb pracovnej sily je základ európskej prosperity.

Martin Klus
štátny tajomník MZVaEZ

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …