Domov Ekonomika Uzatvárame kvartál, aké sú vyhliadky?

Uzatvárame kvartál, aké sú vyhliadky?

0
0

Pozitívne je, že lockdown sa takmer nedotkol priemyslu. Gastro, hotely a maloobchody sú v diametrálne horšej situácii. Tie, ktoré prežijú, dostanú šancu na nejakú formu otvorenia až koncom apríla. Prisľúbené boli aj nové schémy pomoci, ktoré sa budú vyplácať na základe poklesu tržieb za minulý rok, podmienkou je minimálne 40 % výpadok. Nerobí sa priemer, ale každý mesiac sa posudzuje zvlášť.

S covidom sme ešte nevyhrali, ale ako tvrdí predseda Výboru pre financie a rozpočet, poslanec NR SR za stranu SaS, Marián Viskupič: „Nie sme v bode nula, epidemiologicky sme už vyšli z tunela. Dovolím si povedať, že druhá vlna je za nami. S vírusom sa učíme žiť, situácia je diametrálne iná, ako pred tromi mesiacmi.

Takmer 1 mil. ľudí, ktorí sú zaočkovaní aspoň jednou dávkou a tiež viac ako 1 mil. ľudí už prekonali covid19, sú základom našej kolektívnej imunity. My teraz musíme znova budovať aj imunitu ekonomiky.“

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: VISKUPIČ: Svetlo na konci tunela

Na lepších číslach sa zhodujú NBS aj RRZ

Guvernér Národnej banky Slovenska, Peter Kažimír, uviedol, že vyhliadky sú lepšie ako minulý rok – kedy sme o víruse nič nevedeli. NBS odhaduje, že naša ekonomika porastie o 5 %, koncom roka by sme mohli dosiahnuť aj predkrízovú úroveň.

Optimizmus trvá vďaka zahraničnému dopytu, ktorý ťahá našu ekonomiku a tiež výrazne nižšej neistote ako pred rokom. V roku 2022 sa odhaduje nárast ešte rýchlejším tempom a to o 5,6 %. Problémom ostáva zbrzdená domáca spotreba.

Počas lockdownu, ktorý trvá od Vianoc minulého roku, ľudia držia svoje úspory doma. Po uvoľneniach sa očakáva aj postupné otrasenie sa a vrátenie časti peňazí do obehu, čím sa znovu naštartujú aj podniky v najťažšie postihnutých sektoroch.

Európska centrálna banka (ECB) prišla v marci 2020 na začiatku epidémie s pandemickým programom nákupu dlhopisov. Balík bol v júni ešte navýšený na celkových 1,85 bilióna eur. Životnosť tohto balíka je až do marca 2022. ECB popritom drží úrokové sadzby na rekordne nízkych úrovniach.

Toto pomáha ekonomike i ľudom ľahšou dostupnosťou úverov s nízkym úročením. Marián Viskupič dopĺňa, že takýmto spôsobom ECB vytvorila nárazník, ktorý na menovej úrovni skutočne ekonomikám pomáha. Má to však i svoje jasné riziká, napríklad infláciu.

Pre tento typ krízy sú zásadné hlavne fiškálne opatrenia, ktorých hlavným cieľom musí byť zachovanie produkčnej kapacity ekonomiky. Bez fiškálnych zásahov by sme sa z hľadiska ekonomiky mohli ocitnúť v kríze ako v roku 2008.

Aj v tejto súvislosti je však zásadné, čo najrýchlejšie otvorenie paralyzovaných sektorov ekonomiky. Zo štátnej pomoci totiž firmy dokážu krátkodobo prežívať, nie však trvale žiť a už vôbec nie sa rozvíjať.

Aj Rada pre Rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) predpokladá prinavrátenie predkrízového HDP až v druhom polroku. Prognóza vychádza z možného rizika slabšieho dopytu zo zahraničia a z nejasnej epidemiologickej situácie, hoci na Slovensku už cítime zlepšenie a pravidlá sa budú uvoľňovať.

„V druhom štvrťroku 2021 bude aktivita z dôvodu tvrdého lockdownu v minulom roku takmer o 10 % silnejšia, no stále 5 % pod výkonom spred krízy. (KRRZ, marec 2021)“

Verejné financie sa budú ozdravovať pomaly

Prognóza fiškálneho vývoja Daňovej prognózy k marcu 2021 predikuje, že ročné deficity verejnej správy budú mierne klesať, dlh sa však bez konsolidácie nepodarí stlačiť pod 3 % HDP. V roku 2021 predstavuje deficit 6,8 % HDP a v roku 2022 má klesnúť na úroveň 4,6 % HDP.

Pokles v roku 2023 nebude taký výrazný a dlh sa bude pohybovať vo výške 4,5 % HDP. K poklesu na 3,4 % v roku 2024 bude dochádzať hlavne na základe poklesu investičných výdavkov v ozbrojených silách.

Prognóza počíta aj s vyššími daňovo-odvodovým príjmami, konkrétne o 588 mil. eur oproti parlamentom schválenému rozpočtu verejnej správy na roky 2021-2023 v decembri minulého roka. (RRZ, Daňová prognóza)

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Diskusie o núdzovom stave

Marián Viskupič tvrdí, že ekonomike i verejným financiám pomôže otvorenie zatvorených segmentov ekonomiky: „Zistíme, koľko podnikov prežilo, aká je kúpyschopnosť obyvateľstva, zníži sa miera neistoty. Ľudia aj ekonomika sa potrebujú nadýchnuť a takisto aj verejné financie.

Samosprávy musia vedieť konsolidovať svoje výdavky a byť čo najlepšími manažérmi. Slovensko postupne potrebuje začať znižovať dlh. Odhady dlhu pre rok 2024 sú výrazne nad 60 % nášho HDP, čo sú pre malú a otvorenú ekonomiku veľmi nebezpečné hodnoty.

Nasledujúce roky musia byť rokmi tvrdej práce. Potrebujeme naštartovať domáce podnikanie. Štát musí vytvoriť vhodné podnikateľské prostredie. Roky vykazujeme nepriazeň v podobe neúmerného daňovo-odvodového zaťaženia a veľkého množstva byrokracie. Verím, že aj prostriedky z plánu obnovy poslúžia na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovenku.“

tv, foto: shutterstock, TASR/Jaroslav Novák



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…