Domov Zdravie Užite si bicyklovanie vďaka správnej príprave

Užite si bicyklovanie vďaka správnej príprave

0
0

Leto nám tento rok doprialo extrémne vysoké teploty. Tie sú ako stvorené pre oddych pri vode. Postupné ochladzovanie, ktoré bude pomaly prichádzať, je zas ideálne pre fyzickú aktivitu. Jednou z najobľúbenejších je bicyklovanie, ktoré poteší telo aj ducha. Aby sa z neho ale stal skutočný pôžitok, je potrebné dodržať niekoľko dôležitých pravidiel.

Bicyklovanie už dávno nevyhľadávajú len ľudia, ktorí sa potrebujú pohodlne a rýchlo presúvať z jedného miesta na druhé. Stalo sa populárnym športom pre celé rodiny. Dôvodov je hneď niekoľko.

Bicyklovanie má totiž priaznivý vplyv na organizmus. V prvom rade posilňuje srdcovo-cievny a imunitný systém. Štúdie tiež potvrdili, že pravidelným bicyklovaním znižujete pravdepodobnosť vzniku rakoviny až o polovicu.

Bicyklovanie je zároveň jedným z najúčinnejších spôsobov, ako z tela vyhnať nadbytočné kilá. Okrem štíhlej línie docielite vybudovanie svalovej hmoty, keďže na bicykli posilňujete svalové partie na nohách, rukách, chrbte a dokonca aj na bruchu.

Veľkou výhodou bicyklovania je, že je vhodné pre ľudí rôznych vekových aj váhových kategórií, keďže sa pri ňom kĺby zaťažujú len minimálne, no účinky sú napriek tomu maximálne.

Nielen fyzické zdravie, ale aj to duševné, sa vám za jazdu na bicykli poďakuje. Tak ako pri každej športovej aktivite, aj tu sa z tela vyplavujú endorfíny, vďaka čomu sa budete cítiť šťastní a v celkovej psychickej pohode.

Správne nastavenie bicykla

Pôžitok z jazdy sa ale môže zmeniť aj na bolesť v prípade, že pred jazdou nedodržíte zásady správneho nastavenia sedadla, či volantu. Aby bicyklovanie skutočne prinášalo všetky zmienené benefity, je nutné, aby ste pred jazdou skontrolovali, či je vaše telo v ideálnej polohe.

Nastavenie bicykla totiž nie je univerzálne, preto na to myslite najmä v prípade, že si tohto kovového tátoša len požičiavate. Najskôr si nastavte správnu výšku sedadla. Sadnite si na bicykel a jeden pedál dajte do najnižšej polohy.

Následne naň položte chodidlo pätou. Noha by v ideálnom prípade nemala byť ani úplne vystretá, ale ani príliš pokrčená. Následne si prispôsobte aj výšku volantu tak, aby ruky išli zarovno s telom a zápästia by nemali byť zalomené.

Telo by malo byť naklonené maximálne o 20 stupňov, vďaka čomu nebude trpieť vaša chrbtica.

Ideálny dress code

Keď sa povie ideálny dress code v spojení s bicyklom, nemyslí sa tým žiadne strojené a nepohodlné oblečenie. Nemusia to byť dokonca ani žiadne profesio­nálne a drahé kúsky, pokiaľ sa samozrejme nevydávate na náročnú a dlhú cyklotúru.

Ak je cyklistika skôr len koníčkom, stačí, ak si oblečiete niečo, v čom sa budete cítiť v prvom rade pohodlne. V teplom počasí je dôležité, aby materiál, z ktorého je oblečenie vyrobené, bol vzdušný a rýchlo schnúci.

Najlepšou voľbou je funkčné oblečenie zo syntetických materiálov. Ďalšou dôležitou zásadou je aj to, aby bolo oblečenie skôr priľnavé, nie príliš voľné.

To by sa totiž mohlo zachytiť do bicykla, čo môže spôsobiť nepríjemný pád. Voľné oblečenie má zároveň za následok silnejší odpor vzduchu.

Zabúdať by ste nemali tiež na farbu odevu, a to najmä v prípade, že sa na bicykli presúvate v slabšej viditeľnosti, prípadne po frekventovaných cestných úsekoch.

Na bicykel si oblečte skôr svetlejšie farby, prípadne si aspoň na oblečenie upevnite reflexné prvky. Špeciálne na bicykel dostať kúpiť aj nohavice s výstužou v zadnej časti, ktoré zabraňujú nepríjemnému otláčaniu a zmierňujú tiež otrasy.

V pohodlí by sa mali cítiť aj vaše nohy, čo dosiahnete výberom správnej obuvi. Najdôležitejšou zásadou jednoznačne je, aby topánka bola uzatvorená.

Pozor si treba dať aj na šnúrky, ktoré by mali byť kratšie, prípadne zastrčené priamo v topánke, vďaka čomu predídete tomu, že sa šnúrka zamotá do bicykla.

Aj ak tomu v čase, keď vyrážate na cestu, nič nenasvedčuje, myslieť by ste mali aj na prípadné zmeny počasia. Zo slnečného dňa sa totiž raz-dva môže vykľuť prehánka, alebo dokonca búrka.

V ruksaku by preto nemal chýbať aj nepremokavý kus oblečenia, ideálne bunda, ktorá ochráni pred dažďom, aj chladom.

Výbava pre amatérskeho cyklistu

Ak patríte medzi cyklistov, ktorí na bicykel sadnú skôr príležitostne, nemusíte mať k dispozícii žiadnu profesio­nálnu výbavu. Najdôležitejším doplnkom je jednoznačne prilba. U detí je jej nosenie extrémne dôležité, dokonca zo zákona povinné.

Odporúčaná je aj pre dos­pelých. Pri jej kúpe si všímajte hlavne veľkosť a vyskúšajte si ju tak, ako každý iný kus oblečenia, ktorý si kupujete. Prilba by v ideálnom prípade nemala na hlavu tlačiť, ale zároveň sa na nej ani voľne kývať.

Chýbať nesmie ani dostatočné množstvo tekutín. Najvhodnejšou je čistá voda, prípadne iontový nápoj, vďaka ktorému do tela vrátite látky, ktoré sa bicyklovaním vyplavia. Dôležitou súčasťou cyklistickej výbavy sú aj okuliare.

Pokiaľ nemáte k dispozícii žiadne profesionálne športové, poslúžia aj klasické, ktoré vás ochránia pred hmyzom, vetrom a oslnením. Odporúča sa používať aj cyklistické rukavice, ktoré zabraňujú otlakom a kĺzaniu rúk z volantu.

Regenerácia unavených svalov

Po každej športovej aktivite by mal nasledovať strečing a následná regenerácia. Napriek tomu, že telo je už unavené a najradšej by ste si sadli s nohami vyloženými, nie je to ten správny postup po návrate z cyklotúry.

Unaveným svalom doprajte aspoň ľahší strečing, vďaka ktorému zabránite bolestivej svalovej horúčke. Následne si už môžete aj vy dopriať zaslúžený oddych.

Keďže ste zo seba bicyklovaním vydali aj veľké množstvo energie, pociťovať budete aj hlad, ktorý zaženiete energeticky bohatou stravou. Nezabudnite ani na doplnenie pitného režimu, keďže pri aktivite sa voda z organizmu vytráca omnoho rýchlejšie.

Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že jazde na bicykli predchádza náročná a zdĺhavá príprava, nie je to tak. Každá športová aktivita so sebou prináša množstvo nezanedbateľných benefitov, ktoré neprídu samé od seba.

Oplatí sa teda vysadnúť na bicykel a užívať si pohyb, ktorý je pre telo aj dušu dôležitý.

puma, foto: shutterstock  • Cyklobus je späť!

    Bezpečnostné opatrenia v ostatných mesiacoch zasiahli do našich každodenných životov. Ovpl…
  • VIDEO: Sagan potil krv na schodoch

    Náš najlepší cyklista Peter Sagan momentálne zarezáva spoločne s celým tímom na sústredení…
  • VIDEO: Títo už veru kradnúť nebudú

    Ukradnúť bicykel vôbec nie je zložité. Alebo áno? Skupina šikovných ľudí vymyslela skvelú …
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…