Domov Ekonomika V automobilovom priemysle môže zaniknúť 30 až 40 % pracovných miest

V automobilovom priemysle môže zaniknúť 30 až 40 % pracovných miest

0
0

Automatizácia bude mať veľký vplyv na automobilky a ich dodávateľské reťazce, ktoré tvoria významný podiel zamestnanosti na Slovensku. V budúcnosti môže miera automatizácie zapríčiniť zánik 30 až 40 % pracovných miest. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Trexima Bratislava.

Slovenské automobilky zamestnávajú zhruba 177 000 ľudí. „Slovensko patrí medzi prvých 20 krajín, v ktorých je zastúpenie robotov v priemyselnej výrobe najvyššie,“ priblížil analytik spoločnosti Štefan Brna, odvolávajúc sa na údaje Medzinárodnej federácie pre robotu (IFR). V porovnaní s celoeurópskym priemerom je vo fabrikách na Slovensku hustota priemyselných robotov vyššia o takmer 50 %.

„Počet robotov na 10 000 pracovníkov v priemyselnej výrobe v roku 2019 na Slovensku bol 169, čo je sedemnáste najvyššie číslo na svete,“ spresnil. Podotkol, že rebríčku kraľuje Singapur, kde na 10 000 zamestnancov pripadá 918 robotov.

Obavy sú oprávnené

Spoločnosť na základe svojich štúdií dospela k záveru, že Slováci nie sú veľmi flexibilní a prispôsobiví, čo sa týka trhu práce a zamestnania.

„Tento fakt potvrdzuje aj vyhlásenie OECD, podľa ktorého Slovensko patrí ku krajinám, ktoré robotizácia ohrozuje najviac a zároveň obsadzuje aj nelichotivé umiestnenia v štatistikách o ochote zamestnancov vzdelávať sa v dospelosti a v neskoršom veku,“ podotkla Trexima. Obavy niektorých pracovníkov o budúcnosť ich pracovného miesta sú teda oprávnené.

Nutnosť prispôsobiť sa

Na druhej strane firma vyzdvihla, že inovačné procesy síce majú najskôr za následok zníženie počtu pracovných miest a zvýšenie nezamestnanosti, z dlhodobého hľadiska však nové technológie vytvoria viac pracovných postov, než ich bolo zrušených.

„Tieto však budú vedieť obsadiť len pracovníci ochotní prispôsobiť sa novým trendom a osvojiť si nové zručnosti na zvládnutie technologických inovácií,“ zdôraznila výskumná spoločnosť. Ako dodala, Slováci by v kontexte zmien na pracovnom trhu mali zaujať aktívny prístup k celoživotnému vzdelávaniu, inak hrozí, že sa z krátkodobej nezamestnanosti stane dlhodobá.

Najvyhľadávanejšie pozície

V prostredí slovenského trhu práce budú podľa Brnu najviac vyhľadávanými profesiami softvéroví architekti, dátoví analytici, vývojári konštrukcií a aplikácií či systémoví a aplikační programátori. Firmy už aj dnes vo veľkom zháňajú expertov v oblastiach kyberbezpečnosti, virtuálnej reality a umelej inteligencie.

„Naopak, medzi odvetvia, v ktorých dôjde k úbytku pracovných pozícií, patria okrem priemyselnej výroby aj bankovníctvo, finančné služby a poisťovníctvo, poľnohospodárstvo, potravinársky priemysel, stavebníctvo, administratíva, personalistika a zákaznícka podpora,“ doplnil analytik.

red, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá má ochrániť cyklistov, je v parlamente

Koaliční poslanci predkladajú novelu zákona o cestnej premávke, ktorá má za cieľ zlepšiť b…