Domov Slovensko V Banskej Bystrici si opäť uctili bojovníkov SNP

V Banskej Bystrici si opäť uctili bojovníkov SNP

0
0

Banskobystrické múzeum SNP sa 29. augusta už tradične stalo dejiskom centrálnych osláv výročia vypuknutia jednej z najväčších udalostí v dejinách Slovenska. Zúčastnení, medzi ktorými boli aj traja najvyšší ústavní činitelia vzdali hold účastníkom SNP.

Minuloročné oslavy boli poznačené silným pískaním a narúšaním pietnej spomienky. Keďže politická situácia a dôvera ľudí voči politikom sa začiatkom tohto roka otriasala v základoch, všetci dúfali, že toto symbolické miesto tým trpieť nebude.

Vypískaný prezident

Oslavy odštartoval prelet leteckej techniky. Po tom už nasledovalo slávnostné kladenie vencov a hymna Slovenskej republiky, ktorú zaspieval priamy účastník SNP, 90-ročný Vladimír Strmeň.

Po nej sa už na pódiu ľuďom prihovorili traja najvyšší ústavní činitelia. Prvým bol prezident Andrej Kiska, ktorý sa oddýchnutý po dovolenke mohol opäť prihovoriť ľuďom, tentokrát v priamom prenose.

Prezident Kiska počas SNP.

Jeho radosť z návratu však všetci zúčastnení nezdieľali. To mu dali najavo pri predstavovaní, kedy bolo cez tlieskanie počuť aj bučanie a piskot. Predsedu NR SR Andreja Danka a premiéra Petra Pellegriniho už Banskobystričania privítali o niečo srdečnejšie.

Ako prvý sa ľuďom prihovoril práve prezident Andrej Kiska, ktorý hovoril o potrebe pripomenúť si tento dôležitý historický míľnik.

Premiér si servítku pred ústa nedával

Aj premiér Peter Pellegrini podčiarkol význam SNP. Ako rodák z Banskej Bystrice sa poďakoval obyvateľom Banskobystrického kraja zato, že aj oni dokázali počas minuloročných volieb do VÚC povstať a z banskobystrickej župy vyhnali fašistov, ktorí spochybňujú tento výrazný moment našej histórie.

Predstaviteľom ĽSNS tiež odkázal, že patria „na hnojisko dejín“. Celá pietna spomienka sa napriek napätej politickej situácii a nespokojnosti ľudí niesla v pomerne pokojnom duchu.

V centre pozornosti nestáli politické názory, ale ľudia, ktorí sa odhodlane postavili voči útlaku zo strany nacistického Nemecka. Aj vďaka nim môžeme dnes žiť slobodne, hoci je ťažké povedať, či ich predstava o slobode sa zhoduje so súčasnou situáciou.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…