Domov Zahraničie V Rumunsku protestovali davy ľudí proti súčasnej vláde

V Rumunsku protestovali davy ľudí proti súčasnej vláde

0
0

Počas konca uplynulého týždňa sa v rumunskej Bukurešti dostali do stretu protivládni demonštranti a policajti, kedy po vzájomnom strete museli viacerí z demonštrantov vyhľadať zdravotnú starostlivosť. Do ulíc vyšli desiatky tisíc ľudí, mnohí pricestovali aj zo zahraničia.

Protesty sa konali aj v niekoľkých ďalších rumunských mestách a pokračujú aj tento týždeň. Najostrejšie boli v rumunskom hlavnom meste. Okolo 450 ľudí, ktorí sa zúčastnili protivládnych protestov, bolo zranených a viac ako 60 osôb previezli aj do nemocnice na ďalšie ošetrenie.

Podľa informácií sa strety začali, keď sa niektorí demonštranti pokúsili preniknúť do vládnej budovy. Ďalší demonštranti boli prichytení ako hádzali dlažobné kocky, kamene, fľaše aj dymovnice na políciu, ktorá reagovala slzným plynom, ako aj vodným delom.

Dôvody demonštrácie

Počas posledných niekoľko týždňov došlo k viacerým protestom, kritici súčasnej vládnej strany sociálnych demokratov poukazujú na pretrvávajúcu korupciu, nízke mzdy ako aj pokusy vlády oslabiť súdnictvo.

Reakcia prezidenta hovorí za všetko

Rumunský prezident Klaus Iohannis odsúdil tento brutálny zásah polície, ktorý považuje za veľmi neproporcionálny k povahe demonštrácie. Zároveň vyzval ministerstvo vnútra, aby vysvetlili, prečo takto reagovali.

Do protestov sa zapojili aj Rumuni mimo krajiny

Podľa Svetovej banky až jedna štvrtina rumunského obyvateľstva, od troch do piatich miliónov ľudí, žije a pracuje v zahraničí, pričom do jednej z najmenej rozvinutých krajín EÚ vráti asi 4,3 miliárd eur.

Protesty, ktoré sa organizovali na sociálnych médiách, vyzývali Rumunov žijúcich v zahraničí, aby sa vrátili domov a podporili protesty na námestiach, čo sa aj v mnohých prípadoch stalo.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…