Domov História Vedec, ktorý zmenil svet

Vedec, ktorý zmenil svet

0
0

20. marca 1916 bola svetu predstavená teória relativity, ktorú má na svedomí Albert Einstein, fyzik označovaný za najväčšieho vedca 20. storočia. Napriek tomu, že nepatril medzi zanietených študentov, jeho inteligencia mu priniesla zaslúženú slávu.

Študentský život Alberta Einsteina

Albert Einstein sa narodil v židovskej rodine 14. marca 1879 v nemeckom mestečku Ulm vo Württemberskom kráľovstve. Jeho rodina nedodržiavala žiadne židovské zvyky, čo sa prejavilo aj tým, že Albert Einstein navštevoval katolícku ľudovú školu v Mníchove.

Popri škole sa venoval hre na husle, no čoraz viac sa začal sústrediť na niečo celkom iné. Po tom, čo mu otec ukázal kompas, zistil, že v priestore sa musí nachádzať niečo neviditeľné, čo pôsobí na strelku v ňom.

Práve tento moment neskôr Einstein pomenoval za zlom v jeho živote. Jeho detstvo sa však nijak nelíšilo od detstva jeho rovesníkov. Navštevoval školu, kde sa mu však príliš nedarilo.

Napriek tomu aj po skončení základnej školy pokračoval v štúdiu ďalej. Strednú školu začal študovať v Mníchove.

Vôbec mu však nevyhovoval vzdelávací systém v Nemecku, a tak sa v roku 1894 rozhodol odísť z Mníchova a v ďalšom štúdiu pokračoval v Zürichu, kde si podal prihlášku na polytechnickú vysokú školu.

Vzhľadom na to, že Einstein v tom čase nespĺňal predpísaný vek 18 rokov na prijatie a tiež mal vychodených len šesť rokov vyššieho vzdelania, musel absolvovať prijímacie skúšky.

Keďže v teoretickej časti mal značné rezervy, na školu ho neprijali. Napokon sa mu však podarilo rektora presvedčiť o svojom intelekte a v roku 1895 začal študovať vo švajčiarskom Aare, pričom jeho zameraním bola technika.

Štúdium dokončil o rok neskôr a tak po získaní maturity mohol pokračovať v štúdiu na polytechnickej škole, kde bol napokon prijatý bez prijímacích skúšok.

V roku 1900 tu získal učiteľský diplom a o dva roky neskôr získal miesto experta na patentovom úrade v Berne.

Od prvých úspechov k prelomovej teórii

Popri práci sa venoval fyzike a svojím prvým objavom. Už ako 26-ročný publikoval svoje prvé fyzikálne myšlienky, ktorými položil základy modernej štatistickej fyziky.

V roku 1905 zároveň získal doktorát na Zürišskej Univerzite. V tom istom roku vydal aj ďalšie štyri svoje práce. Nimi sa mu podarilo objasniť dovtedy  nevysvetliteľný fotoelekrický efekt, formuloval kvantovú teóriu svetla, Brownov pohyb a ďalšie významné fyzikálne zákony.

Najvýznamnejšou prácou, s ktorou prišiel v rovnakom roku, bola špeciálna teória relativity. S úspechom sa však neuspokojil a naďalej pokračoval vo svojej vedeckej činnosti.

Spočiatku pôsobil ako profesor a v roku 1914 sa stal riaditeľom Ústavu cisára Viliama na Pruskej akadémii vied.

Všeobecná teória relativity

Najväčším úspechom Einsteinovej kariéry bolo rozvinutie špeciálnej teórie relativity. V roku 1916 uverejnil Všeobecnú teóriu relativity, do ktorej zahrnul poznatky o priestore, čase a gravitácii.

Napriek tomu, že išlo o prelomovú teóriu, na jej potvrdenie musel čakať do roku 1919, kedy počas zatmenia Slnka bolo možné pozorovať odklon svetla v gravitačnom poli Slnka, čo z Einsteina urobilo svetoznámeho a uznávaného fyzika.

V roku 1921 dokonca získal Nobelovu cenu za rozvoj teoretickej fyziky. Získal tiež čestné doktoráty na najlepších svetových univerzitách a prednášal po celom svete.

Posledné roky života strávil v USA

V roku 1933 urobil Albert Einstein životné rozhodnutie. Rozhodol sa emigrovať do USA, keďže kvôli svojmu židovskému pôvodu nemal v Nemecku vhodné podmienky pre život.

Jeho útočiskom sa stal Princetown. V roku 1940 získal americké občianstvo a práve vďaka nemu Spojené štáty vyvinuli atómovú bombu.

Napriek tomu bol však Einstein odporcom jadrových zbraní a presadzoval ich zákaz. Albert Einstein zomrel 18. apríla 1955 vo veku 76 rokov.

puma, foto: internet



  • Zomrel Stephen Hawking, obrovský génius, vedec a bojovník

    14. marca 2018 svet prišiel snáď o najväčšieho vedca a génia od dôb Einsteina. Stephen Haw…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…