Domov Slovensko Veľká časť Kolíkovej súdnej mapy neprešla do 2. čítania. Ako sa s tým vysporiada koalícia?

Veľká časť Kolíkovej súdnej mapy neprešla do 2. čítania. Ako sa s tým vysporiada koalícia?

0
0

Do druhého čítania ide zo štyroch návrhov v rámci súdnej mapy len jeden z nich týkajúci sa nových sídel a obvodov okresných súdov. Zvyšné tri nenašli v minulotýždňovom hlasovaní medzi poslancami Národnej rady (NR) SR dostatočnú podporu. Z koalície ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú nepodporilo hnutie Sme rodina ani Za ľudí.

Návrhy podporili v hlasovaní poslanci za SaS a OĽANO s výnimkou Györgya Gyimesiho, ktorý sa pri troch zdržal a podporil len návrh o okresných súdoch. Pri troch neschválených návrhoch boli proti poslanci za Sme rodina.

Viacerí z nich podporili len návrh o okresných súdoch. Pri všetkých návrhoch boli proti opoziční poslanci. Poslankyne zo Za ľudí Miriam Šuteková a Alexandra Pivková sa zdržali pri všetkých návrhoch.

Ich kolegovia Juraj Šeliga a Jana Žitňanská podporili návrhy o krajských a okresných súdoch, no pri zriadení mestských súdov sa zdržali.

Ešte je šanca

Ministerka nerozumie najmä postoju strany Za ľudí a jej poslancov. Tvrdí, že doteraz jej nepovedali svoje výhrady k zriadeniu mestských súdov v Bratislave a Košiciach.

Považuje to za sklamanie, keďže sa podieľala aj na tvorbe programu strany Za ľudí a hoci po svojom odchode od nich do SaS ľudsky chápe náročnosť spolupráce, politicky ich postoju nerozumie.

Podľa ministerky Kolíkovej má samotná reforma súdnej mapy, ako aj tá jej časť, ktorá neprešla v pléne NR SR do druhého čítania, ešte šancu.

Deklarovala, že pre to urobí všetko, keďže súčasťou reformy mali byť aj niektoré zo záväzných míľnikov pre plán obnovy. Naznačila, že existuje možnosť úprav pozmeňujúcim návrhom, keďže jeden zo štvorice návrhov tvoriacich reformu v pléne vo štvrtok prešiel.

Priznala však, že termíny z plánu obnovy sú ohrozené a ak sa ich podarí splniť, bude to „na knap“. Červenou čiarou bude podľa nej apríl.

Na čo nám je Sme rodina

Predseda SaS Richard Sulík mal po hlasovaní ťažké srdce hlavne na hnutie Sme rodina. „Opätovne si verejne kladiem otázku, na čo je Sme rodina v koalícii, lebo je tu prakticky úplne zbytočná, ako nejaký nádor na krku,“ vyhlásil Sulík s tým, že Sme rodina nepodporuje reformy tejto vlády.

Boris Kollár nechcel reagovať na Sulíkove slová. „Nebudem mu dávať príčinu, aby povalil aj túto vládu. Pánovi Sulíkovi je asi veľmi ľúto, že dva roky na Slovensku nevládne Robert Fico,“ povedal Kollár.

Sulík hoci nie spokojný, ako koalícia funguje, deklaroval, že SaS z nej neodíde. „Bohužiaľ, musím konštatovať, že dnes koalícia stratila zmysel v tejto veci na šesť mesiacov.

Koalícia je o tom, že plníme náš spoločný program, ktorý sa volá programové vyhlásenie vlády, ale na toto akoby naši koaliční partneri zabudli,“ vyhlásil Sulík.

Je absurdné, aby ma kádroval Sulík

Sulíka nepotešila ani šéfka Za ľudí Veronika Remišová, ktorá má podľa neho vo zvyku podporiť dobré veci a myslí si, že doteraz sa dalo so Za ľudí rátať.

„Ale dnes večer zvíťazila malosť Veroniky Remišovej,“ skonštatoval šéf SaS. „Je absurdné, aby ma kádroval a osočoval Richard Sulík za vlastné zlyhania pri presadzovaní nedotiahnutej a neodkomunikovanej reformy.

Upozorňovali sme ho opakovane, že k reforme sú vážne odborné výhrady a je potrebná komunikácia a hľadanie zhody, čo on osobne – ako vždy – odignoroval,“ reagovala Remišová.

Spochybňovanie protikorupčného zamerania jej strany Sulíkom označila za nehorázne. Naopak, mrzí ju, že v koalícii práve zo strany Sulíka nenašla razantnú podporu pri presadzovaní antikorupčných opatrení, ako úprava sporného paragrafu 363 Trestného poriadku či reformy prokuratúry.

Remišová vníma vyjadrenia Sulíka ako nekorektný a osobný útok, pokladá to za ľudské aj profesionálne zlyhanie. Vicepremiérka je napriek tomu ochotná ďalej rokovať s cieľom dosiahnuť skutočnú reformu, ktorá nastolí spravodlivý systém pre všetkých.

Kolíková nevie robiť kompromisy

Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga pripomenul, že Kolíková musí urobiť kompromis podobne ako pri reforme nemocníc minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) či vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) pri stavebnom zákone, keď bol ochotný podpísať dohodu o zapracovaní zmien.

Kolíková podľa Šeligu niečo podobné odmietla. Poslanec za tým vidí Kolíkovej pocit, že jedine ona má patent na zmeny slovenského súdnictva. Kritizuje tiež ministerkine snahy presviedčať a „lámať na kolene“ päť minút pred hlasovaním o súdnej mape.

Podobne sa vyjadril aj poslanec za OĽaNO György Gyimesi. „Ministerka nemá jediný patent na to, ako má justícia vyzerať. Bude sa musieť naučiť robiť kompromisy.

Ak sa to nenaučí a ak naďalej bude týmto štýlom presadzovať súdnu mapu, tak si osobne myslím, že súdna mapa neprejde a tým pádom jej bude vyjadrená nedôvera,“ povedal Gyimesi.

Pochybuje o jej vyjednávacích schopnostiach, nie však o jej arogancii. Podčiarkol, že koalícia nikdy nepovedala, že súdna mapa neprejde, ale že neprejde v jej predloženej podobe.

Spôsob pretláčania svojich návrhov vyčítal ministerke aj Boris Kollár. „Mala by rokovať, aby sme vedeli upraviť tie návrhy, tak aby boli priechodné naprieč celou koalíciou.

Neznamená to, že keď jej dáme set pripomienok a ona povie, že s tým nesúhlasí a nerešpektuje to, že je to uzavreté, že rokovala. Toto nie je rokovanie,“ povedal predseda parlamentu a Sme rodina.

Demisiu nepodá

Ministerka na druhej strane deklarovala ochotu robiť kompromisy, ak budú v záujme zlepšenia súdnictva. Odmieta Šeligove slová o jej neochote dať na papier nejakú dohodu.

Pripomenula, že o súdnej mape sa rokovalo už dávno pred tým, ako prišla na vládu. Na otázku, či v prípade nedohody ponúkne funkciu, odpovedala, že na to nevidí dôvod, pretože robí všetko pre dobrú reformu.

Súdna mapa

Ešte dopoludnia neprešiel o jeden hlas návrh zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi krajských súdov. Zmeny na týchto súdoch by sa nateraz nemali diať.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková navrhovala, aby ich sídlom bola po novom Trnava pre západoslovenský obvod, Žilina pre stredoslovenský obvod a Prešov pre východoslovenský obvod. Zo zvyšných piatich krajských súdov mali zostať pracoviská.

Do druhého čítania neprešiel v podvečernom hlasovaní návrh o zriadení Mestského súdu Bratislava ani návrh o zriadení Mestského súdu Košice.

V druhom čítaní tak majú poslanci rokovať len o vládnom návrhu zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi okresných súdov.

Hovorí o tom, že v praxi má prísť ku geografickému zväčšeniu obvodov okresných súdov. Z niektorých sídelných súdov by sa mali stať pracoviská.

Návrh predpokladá aj zrušenie okresných súdov v Partizánskom, Skalici, Bánovciach nad Bebravou a Kežmarku. Agenda obchodného registra by sa mala koncentrovať na žilinský okresný súd.

Ministerka odôvodňovala potrebu reformy dosiahnutím špecializácie sudcov, zväčšenie obvodov má podľa nej zabezpečiť väčší priestor na realizáciu kritéria náhodného výberu sudcu.

ano, TASR, foto: TASR/Pavol Zachar  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…