Domov Slovensko Vianočné zvyky a tradície

Vianočné zvyky a tradície

0
0

Blíži sa čas Vianoc, s ktorými sú spojené rôzne zvyky v našich domácnostiach. Pravdepodobne k najčastejším zvykom patrí výzdoba vianočného stromčeka. Ten má podľa našich zistení v domácnosti veľká väčšina z nás. Aký druh stromčeka však v domácnostiach na Vianoce budeme mať? Umelý alebo živý?

Väčšina z nás deklaruje, že na Vianoce bude mať umelý stromček (60 %). Takmer dve pätiny (38 %) uvádzajú, že na Vianoce budú mať vo svojej domácnosti živý stromček. Zostávajúce 2 % respondentov buď uviedli, že nebudú mať žiadny stromček, alebo ešte nevedeli, aký druh stromčeka budú tento rok v domácnosti na Vianoce mať.

Dlhodobé údaje ukazujú, že sa v posledných rokoch postupne zvyšuje podiel živých stromčekov v domácnostiach. Ešte koncom 90. rokov bol podiel živých a umelých stromčekov takmer vyrovnaný.

V nasledujúcich rokoch začali ale v domácnostiach výraznejšie prevažovať umelé stromčeky v pomere 2:1. V posledných rokoch ale zaznamenávame renesanciu živých stromčekov v našich domácnostiach.

Najtypickejšie zvyky a tradície

Okrem už spomínaných vianočných stromčekov sú pre tieto sviatky typické aj mnohé iné zvyky a tradície. Ktoré z nich sú u nás najtypickejšie?

Najčastejšie sa v slovenských domácnostiach dodržiavajú zvyky, ktoré sú spojené s konzumáciou počas štedrovečernej večere. Približne 9 z 10 respondentov uviedlo, že sa u nich počas štedrovečernej večere konzumuje vždy alebo väčšinou ryba (92 %).

Vo výraznej väčšine slovenských domácností sa počas večere pravidelne konzumujú aj oblátky s medom, či cesnakom (87 %). Približne 7 z 10 (69 %) opýtaných uviedlo, že sa vždy alebo väčšinou pred večerou na Štedrý deň pomodlia.

Pre približne polovicu domácností sú typické aj nasledujúce zvyky: rozrezávania jabĺčka (58 %), dodržiavanie pôstu počas Štedrého dňa (55 %) a dávanie peňazí pod obrus (49 %). Približne dve pätiny opýtaných uviedli, že pravidelne nechávajú pri štedrovečernom stole voľné miesto (44 %) a že pravidelne chodia na polnočnú svätú omšu (40%).

Najmenej často sa dodržiavajú zvyky spojené s odkladaním rybích šupín – či už do peňaženky alebo pod tanier (34 %), spievanie kolied (31 %) a posielanie vianočných pohľadníc tradičnou poštu (28 %).

Porovnanie v čase ukazuje, že uvedené vianočné zvyky sa z našich domácností nevytrácajú. Práve naopak, pri väčšine z nich je miera ich pravidelného dodržiavania buď rovnaká ako v roku 2014, alebo ich dnes dokonca pravidelne dodržuje ešte viac domácností ako pred šiestimi rokmi.

Jediný mierny pokles sme zaznamenali v prípade posielania vianočných pohľadníc tradičnou poštou, čo ale nie je vzhľadom k súčasnému preferovaniu elektronickej komunikácie prekvapivé.

Martin Slosiarik, zdroj: FOCUS, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …