Domov Slovensko VIDEO: Smer chce kvôli Tiposu a Miškovičovi hlavu Hegera

VIDEO: Smer chce kvôli Tiposu a Miškovičovi hlavu Hegera

0
0

Zdá sa, že po snahe o odvolanie predsedu parlamentu a premiéra, sa už čoskoro bude v Národnej rade SR odvolávať opäť. Tentoraz chce opozícia hlavu ministra financií, ktorého rezort sa v minulom týždni kontroverzne pripomenul hneď dvakrát.

Po tom, čo si opozícia a koalícia vymenila pár ostrých výčitiek pri odvolávaní predsedu Národnej rady SR Borisa Kollárapredsedu vlády Igora Matoviča, zdá sa, že budeme mať možnosť sledovať koalično-opozičné žabomyšie vojny opäť už onedlho.

Ako avizoval predseda Smeru-SD Robert Fico, strana podá návrh na odvolanie ministra financií Eduarda Hegera, ak ten nebude v dvoch ostatných kauzách konať.

Tipos a Miškovič

V prvom rade sa jedná o kauzu podpísania zmlúv spoločnosti Tipos s Fun rádiom, ktoré patrí koaličnému partnerovi Borisovi Kollárovi.

Ako minulý týždeň informoval predseda strany Dobrá voľba Tomáš Drucker, štátna lotériová spoločnosť Tipos podpísala s Fun rádiom zmluvu o reklamnej spolupráci na sumu 240-tisíc eur. Podľa opozície takto dostal Boris Kollár darček od svojho koaličného partnera.

Druhým problémom, ktorý uzrel svetlo sveta minulý týždeň, sú zmluvy advokátskej kancelárie Michala Miškoviča s viacerými štátnymi inštitúciami.

Ten je zároveň poradcom ministra financií Hegera a ako portál Aktuality.sk zistil, darí sa mu práve za súčasnej vlády a v štátnych inštitúciách, ktoré sú pod kontrolou nominantov OĽaNO.

Tipos podpísal s Miškovičovou kanceláriou zmluvu na 307 tisíc eur, ministerstvo životného prostredia vedené ministrom Jánom Budajom uzavrelo s kanceláriou rámcovú zmluvu na 234 tisíc eur a Slovenský pozemkový fond spadajúci pod ministerstvo poľnohospodárstva, ktorému šéfuje Ján Mičovský, si objednal právne služby od spomenutej kancelárie za 287 tisíc eur, dokopy takmer 830 tisíc eur len za obdobie posledných pár mesiacov.Okrem toho, ako Aktuality uvádzajú, Miškovič spolupracuje aj so Žilinským samosprávnym krajom, ktorému šéfuje ďalšia členka OĽaNO, a to Erika Jurinová, pričom táto spolupráca doteraz Miškovičovi vyniesla 140 tisíc eur.

Výzva ministrovi

„Keby som to urobil ja, tak Matovič s megafónom vykrikuje po celom Slovensku,“ povedal Fico, podľa ktorého je fakt, že Miškovič pôsobí aj ako poradca ministra financií, konfliktom záujmov.

Odvolávanie Hegera sa má týkať aj zmlúv medzi spoločnosťou Tipos a Fun rádiom, ktoré sú podľa neho problémom, pretože koncovým užívateľom výhod je predseda koaličnej strany Kollár.

„Ak minister neodvolá šéfa Tiposu a nedôjde k zrušeniu zmlúv, tak máme právo hovoriť o vyslovení nedôvery ministrovi Hegerovi,“ povedal Fico.

Podľa Hegera Smer klame

Minister financií Eduard Heger upozornil na to, že bývalé vedenie spoločnosti Tipos zaplatilo Advokátskej kancelárii Čavojský & Partners v roku 2019 za právne služby vyše 700-tisíc eur vrátane DPH, v roku 2018 vyše pol milióna.

Nová zmluva s advokátskou kanceláriou Michala Miškoviča je na maximálnu sumu 256 082 bez DPH, pričom celá suma nemusí byť minutá a každá objednávka musí byť v súlade s princípmi hodnoty za peniaze.

Ako uviedol šéf rezortu financií, zatiaľ čo bývalé vedenie externé právne služby nevysúťažilo a zmluvu s Čavojského kanceláriu uzavrelo priamo, zmluva s kanceláriou advokáta Miškoviča bola vysúťažená. Podľa Hegera Smer-SD opäť zavádza a klame.

„Vedenie strany Smer-SD urputne hľadá tému, ktorou by tromfli odídencov u Petra Pellegriniho,“ dodal Heger v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor ministerstva.

ano, SITA, foto: SITA, video: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…