Domov Kultúra VIDEO: Zomrel skladateľ Ennio Morricone

VIDEO: Zomrel skladateľ Ennio Morricone

0
0

V pondelok (6. júla) zomrel vo veku 91 rokov známy taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone. Informuje o tom portál The Hollywood Reporter, podľa ktorého držiteľ Oscara skonal v Ríme na následky minulotýždňového pádu, pri ktorom si zlomil stehennú kosť.

Rímsky rodák sa preslávil ako autor filmovej hudby a aranžér pre westerny Sergia Leoneho Pre hrsť dolárov (1964), Pre niekoľko dolárov navyše (1965), Dobrý, zlý a škaredý (1966), Vtedy na Západe (1968) i pre filmy ďalších talianskych, francúzskych, nemeckých a ďalších režisérov.

Napísal hudbu pre viac ako 500 filmov a seriálov, napríklad aj Lolita (1997), Misia na Mars (2000), Neznáma (2006) a postaral sa napríklad aj o hudbu k televíznemu seriálu Marco Polo (1982 – 1983).

V roku 2007 mu udelili čestného Oscara za celoživotný prínos a v roku 2016 si vyslúžil cenu americkej Akadémie filmových umení a vied za hudbu pre Osem hrozných Quentina Tarantina.Na konte mal aj ďalších päť nominácií za filmy Nebeské dni (1978), Misia (1986), Nepodplatiteľní (1987), Bugsy (1991) a Malena (2000). Vyslúžil si aj jedenásť talianskych David di Donatello Awards.

Skladal od šiestich rokov

Ennio Morricone sa narodil 10. novembra 1928 v Ríme. Jeho otec Mario bol trubkár a trúbka bola aj prvým nástrojom, na ktorý sa naučil hrať Ennio. Hudbu začal Morricone skladať ako šesťročný.

Keď mal asi osem, na základnej škole sa prvý raz stretol s Leonem, no opätovne sa dostali do kontaktu až o vyše dve desaťročia neskôr.

Navštevoval konzervatórium Santa Cecilia, kde študoval pod vedením skladateľa Goffreda Petrassiho. Skladal hudbu pre rozhlasové hry a účinkoval v orchestri, ktorý sa špecializoval na filmovú hudbu.

red, SITA, foto: SITA, video: youtube

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Kultúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…