Domov Komentáre VISKUPIČ: Budúcnosť verejných financií tvoríme dnešnými rozhodnutiami

VISKUPIČ: Budúcnosť verejných financií tvoríme dnešnými rozhodnutiami

0
1

Veľkosť každého problému je možné vyjadriť v peniazoch a dôchodkový systém je ďaleko najväčší problém Slovenska.

Výdavky Sociálnej poisťovne sú aktuálne približne 10 miliárd ročne a je to najvyšší výdavok z celého vesmíru verejných financií.

Pre porovnanie – zdravotné výdavky sú na úrovni 5,7 miliardy eur a výdavky v školstve sú približne 3,2 miliardy eur. Aj z týchto čísiel je zrejmé, že udržateľnosť dôchodkového systému je pre zdravie verejných financií absolútne kľúčová téma.

Nech nám je Grécko zlým príkladom.

Počas minulej krízy sme v priamom prenose sledovali, kam vedie nezodpovedná politika verejných financií, neriešenie štrukturálnych problémov a kupovanie si voličov.

A nebolo to ani v desiatkach rokov, populistické riešenia rozložia krajinu na súčiastky rýchlo a trpia práve obyčajní ľudia.

Tendencia politikov vidieť budúcnosť len do horizontu najbližších volieb je v demokratických spoločnostiach častá. Mení sa však i celá spoločnosť.

Dlhodobá udržateľnosť slovenských verejných financií je druhá najhoršia v celej EÚ!

Trvalým problémom zostávajú dlhodobé trendy, hlavne starnutie obyvateľstva a súvisiaci tlak na dôchodkový i zdravotný systém.

Nech je to akokoľvek nepopulárne, je nevyhnutné prijať zodpovedné riešenie vo forme ústavného zákona o dôchodkoch.

Budúce nekryté záväzky dôchodkového systému (na horizonte 50 rokov) sú totiž okolo 300 % HDP. Dôchodkový systém je možné zničiť aj nič nerobením.

Budúce záväzky dôchodkového systému sú také obrovské, že zvládnuť sa dajú iba vtedy, ak časť z nich presunieme zo štátu na súkromné, kapitalizačné piliere. U nás je to najmä II. pilier.

Na to však tie systémy musia fungovať a u nás žiaľ nefungujú. Skoro 7 miliárd eur našich dôchodkových úspor je stále v dlhopisoch, kde strácajú 10 % ročne a to ešte pri viac ako 10 % inflácii.

Dá sa povedať, že iba za posledný rok stratili kvôli nášmu nič nerobeniu sporitelia 20 až 25 % svojho budúceho dôchodku. Namiesto toho, aby II. pilier zabezpečil ľuďom lepšie dôchodky, stane sa opak. Preto to musíme brať vážne.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Remišová pripraví Slovensko o 48 miliónov eur

Vicepremiérka Remišová si opäť strelila do vlastného kolena, svojím konaním práve ona prip…