Domov Komentáre VISKUPIČ: Habemus rozpočet… zatiaľ vo vláde

VISKUPIČ: Habemus rozpočet… zatiaľ vo vláde

0
0

Prvé dva kroky máme za sebou. Tak ako prikazuje zákon, rozpočet verejnej správy na roky 2022-2024 bol v zákonnom termíne schválený vo vláde, doručený do NRSR a tiež poslaný na hodnotenie do Bruselu.

Základné parametre štátneho rozpočtu sú príjmy 20 mld. € a výdavky 25,5 mld. Parametre celkového rozpočtu celej verejnej správy sú príjmy 44,2 mld., výdavky 49,4 mld. a deficit 4,9 % HDP. Rast HDP je predpokladaný na úrovni 4,2 %.

Ako to pri tvorbe rozpočtov býva, všetci zúčastnení sú nespokojní, všetci ministri hlásia nedostatok financií… a práve to sú správne ingrediencie na vyvážený a zodpovedný rozpočet. V nie ľahkej koaličnej situácii sa našla spoločná reč a všetci si zaslúžia pochvalu.

O to viac ma mrzí, že namiesto spoločnej tlačovky, spoločného informovania o koaličnej zhode na rozpočte a informovania o tom, že koalícia máme dosť hlasov aj na schválenie rozpočtu v NRSR, sa minister financií pustil do svojskej hry.

Spájať prijatie rozpočtu vo verzii prijatej vo vláde s prijatím iných zákonov je možno na prvý pohľad „dobrý“ spôsob na vytváranie tlaku na koaličných partnerov, skôr je to však voda na mlyn opozícii a občania ako rukojemníci.

Namiesto spoločnej obhajoby rozpočtu ako zodpovedného kompromisu medzi rozpočtovou zodpovednosťou a potrebami fungovania krajiny a ekonomiky, máme koaličné doťahovanie.

Nie že by prijatie dôchodkovej reformy, výdavkových limitov či zmena dlhovej a zavedenie daňovej brzdy nebolo dôležité, práve naopak. Zákon roka si nezaslúži takúto kulisu.

Hra o hľadanie vinníka, o to komu zostane čierny Peter neprinesie žiadnej strane ani zďaleka toľko, koľko by všetkým priniesla spoločná prezentácia spoločného úspechu celej koalície.

Riešenie poklesu deficitu pri nedohode na 4,3 % je nevyriešiteľné v pléne NRSR. Reálne si neviem predstaviť, že v parlamente bude predložený a schválený pozmeňujúci návrh, ktorý by výdavky vo vládou schválenom rozpočte znížil o 700 miliónov, aby sa splnila podmienka ministra.

Najcennejšou schopnosťou veľkých lídrov je umenie vybrať pre každú situáciu najvhodnejšie riešenie. Som presvedčený, že rozpočet stále môžeme prijať v zhode a s dobrým pocitom.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…