Domov Ekonomika Viskupič: Hodnota januárovej inflácie nás všetkých veľmi nepríjemne prekvapí a bude pravdepodobným vrcholom zdražovania

Viskupič: Hodnota januárovej inflácie nás všetkých veľmi nepríjemne prekvapí a bude pravdepodobným vrcholom zdražovania

0
0

Rast inflácie je nielen na Slovensku najvyšší za posledné roky. Zdražovanie je evidentné v takmer všetkých sektoroch – od potravín, pohonných hmôt a iných komodít až po služby.

O negatívnom dosahu inflácie na ľudí sa vyjadril aj poslanec Marián Viskupič, predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet: „Už v predchádzajúcich 10 mesiacoch sme mohli sledovať zvyšovanie cien rôznych komodít tempom, ktoré si Slovensko a ani celá EÚ nepamätá dlhé roky.

Európska centrálna banka zo začiatku rozprávala o len krátkodobo vyššej inflácii. Teraz je už však jasné, že zvýšená inflácia s nami bude dlhšie obdobie, prejavuje sa v celej eurozóne, v ostatných krajinách EÚ a v podstate v celom svete.

Asi nie je človek, ktorý by si teraz v januári nevšimol razantne zvýšené cenovky hádam v každom obchode, bez ohľadu na predávané komodity. Rovnakú situáciu vnímam aj v službách,“ okomentoval situáciu Viskupič.

Podľa predpokladov ekonómov na Slovensku, ale aj v zahraničí, sa zdražovanie v prvom kvartáli 2022 ešte nezastaví. Potvrdzuje to aj tímlíder pre verejné financie za stranu SaS:

„Vlna nárastu cien bude pokračovať ešte aj v ďalších mesiacoch, postupne reagujúc na bezprecedentné nárasty cien surovín a materiálov, energií a služieb.

Prejavovať sa bude i nárast personálnych nákladov vo firmách. Nezamestnanosť totiž nie je vysoká, nedostatok kvalifikovaných pracovníkov v niektorých odvetviach je veľmi výrazný a ľudia budú v danej situácii úplne prirodzene tlačiť na rast svojich miezd. Takto sa kruh uzavrie, že nevznikne špirála a postupne príde k stabilizácii cien.

Bohužiaľ na dosiahnutých vyšších úrovniach. Takto bude definovaný aj negatívny dosah inflácie na ľudí – zásadný bude práve v prípadoch, kde svoje zvýšené náklady na život človek nedokáže kompenzovať zvýšenou mzdou,“ dodal Viskupič na tému zvyšovania cien.

Regulácia cien podľa vzoru Maďarska nie je dobrý nápad

Maďarská vláda sa rozhodla regulovať zvýšené ceny základných potravín, pohonných hmôt a elektrickej energie. Ceny PHM sú regulované už tri mesiace a chystajú sa regulovať aj ceny potravín.

Aj keď sa takéto opatrenia zo začiatku môžu zdať populárne, Viskupič tvrdí, že situáciu riešia iba dočasne: „Regulovať ceny pohonných hmôt a potravín je politické opatrenie, ktoré dočasne rieši len minimálnu časť problému, navyše zvyšuje nerovnováhy v ekonomike.

Regulovať ceny je možno politicky veľmi lákavé riešenie, ale je to najhoršie zo zlých riešení. Maďarsko naopak veľmi profituje z veľmi dobre nastavených opatrení proti covidu, ktoré len minimálne obmedzujú ekonomiku a život ľudí.“

Poľsko znižuje DPH

V Poľsku zaviedli na najbližšieho pol roka na potraviny nulovú DPH. DPH na elektrickú energiu klesne na 5 % a na pohonné hmoty na 8 %. „Poľský prístup znižovania DPH je formou, ktorou štát vie čiastočne sploštiť skokový nárast cien.

Efekt zníženia DPH však postupne vyprcháva a poľský prípad je dočasné zníženie DPH, ktoré po návrate na pôvodnú hodnotu bude znamenať následné zvýšenie cien.

Základnou úlohou tohto opatrenia je sploštiť nárast cien, čo v aktuálnom cenovom šoku dáva zmysel. O podobnom kroku by sme mali uvažovať aj na Slovensku,“ vyjadril sa na tému zníženia DPH v Poľsku predseda finančného výboru.

Desiatky miliónov eur minutých na koronakrízu nám budú chýbať

Podľa slov Viskupiča je na strane príjmov štátneho rozpočtu veľmi vidieť chvályhodný boj vlády proti daňovým únikom, rezultujúci v lepší výber daní. Viskupič je presvedčený, že na strane výdavkov mohlo Ministerstvo financií s peniazmi narábať efektívnejšie:

„Koronakríza znamenala obrovské výdavky verejných financií a veľakrát zmysluplnosť a efektívnosť ich použitia bola veľmi nízka. X kôl plošného testovania stálo stovky miliónov eur.

Očkovacia lotéria a očkovací bonus tiež stáli desiatky miliónov, vymáhanie nezmyselných opatrení má tiež svoje náklady. Takisto nezmyselné zatvorenie malých prevádzok, reštaurácií, kultúry či športu stálo štát veľa financií na kompenzáciách, ktoré nemuseli byť.

Ale aj peniaze, ktoré smerovali priamo do zdravotníctva, neboli vždy efektívne využité. Príkladom môžu byť nerozbalené ventilácie v skladoch a menej anesteziológov ako v druhej vlne,“ tvrdí Viskupič.

Revitalizáciu ekonomiky vidí Viskupič jednoznačne za predpokladu postupného uvoľnenia opatrení a návratu k životu pred pandémiou:

„Na Slovensku sme už v omicronovej vlne, ktorej koniec by mal byť koncom doby covidovej. Podľa môjho osobného názoru sú to už len týždne.

S veľkým potešením vnímam krajiny ako Dánsko, Veľká Británia, Írsko, Švédsko či Španielsko, ktoré majú za sebou omicronovú vlnu a hlásia koniec obmedzení a návrat k normálnemu životu. Najväčšia výzva pre nás je nájsť skutočnú odvahu na ukončenie pandémie.

Už samotný fakt ukončenia bude ako živá voda pre ekonomiku ale i pre spoločnosť ako takú. Ukončenie pandémie bude ako životodarný dážď na suchom zničenom povrchu savany. V prvom kroku bude stačiť pozerať sa, ako sa všetko prebúdza k životu,“ dodal Viskupič na záver.

tv, foto: archív tv, shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…