Domov Ekonomika VISKUPIČ: Je mi ľúto, budú sa zvyšovať dane

VISKUPIČ: Je mi ľúto, budú sa zvyšovať dane

0
0

Dôsledkom prijatej novely zákona o štátnom rozpočte na tento rok bude to, že sa v blízkej budúcnosti na Slovensku zvýšia dane. Vyhlásil to po schválení úpravy zákona roka šéf finančného výboru Marián Viskupič (SaS). O enormnom zvýšení zadlženia Slovenska hovorí aj opozícia.

Návrh na zvýšenie rozpočtu na tento rok kritizovala počas rozpravy v parlamente nielen opozícia, ale aj niektorí koaliční poslanci. „Je mi úprimne ľúto, že vám musím oznámiť, že sa vám v blízkej budúcnosti zvýšia dane,“ skonštatoval Viskupič s tým, že to je dôsledkom schválenej úpravy rozpočtu.

Zadlženie Slovenska sa tak podľa jeho slov stalo enormným. „Splácať to budeme my všetci a nielen my, ale aj naše deti a aj naše vnúčatá,“ upozornil. Konsolidácia je podľa jeho slov naplánovaná na rok 2023, pričom upozornil, že to je volebný rok. Podotkol, že SaS ponúkala kompromisný návrh so zníženými výdavkami.

Zdôraznil, že vníma potrebu úpravy rozpočtu, aj preto SaS súhlasila s položkami, ktoré priamo súvisia s covidom. Predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková dodala, že navrhli napríklad podeliť náklady na očkovanie medzi štát a poisťovne.

Vydali sme sa na grécku cestu

Na prudké zvyšovanie dlhu poukázal aj predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico, podľa ktorého už dosahuje takmer 65 %. „Deficit sa pohybuje na úrovni viac ako 10 %. To sú čísla, ktoré sú nezvládnuteľné. Ako to chcú všetko do budúcnosti zaplatiť? Jedinú cestu, ktorú majú, je, že to budú vyťahovať ľuďom z peňaženiek,“ upozornil Fico.

Na pomoci s boji s covidom by sa podľa neho mali zúčastniť aj banky, v nich vidí možný zdroj financovania potrebných výdavkov. „Brutálne“ zvyšovanie výdavkov podľa Fica svedčí o tom, že vláda nie je schopná čerpať peniaze z eurofondov a ďalších nástrojov EÚ.

Erik Tomáš (nezaradený) poznamenal, že schválením zvýšenia štátneho rozpočtu koalícia Slovensko definitívne postavila na „grécku cestu“. Kritizoval najmä spôsob a proces prijatia zmien v rozpočte.

„Dialo sa to v nedôstojnej atmosfére, ktorá znamená, že vládna koalícia prakticky neexistuje,“ dodal. V súvislosti s dianím v pléne počas diskusie hovorí o nedôstojnom divadle, ktoré si zákon roka nezaslúži.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: VIDEO: Cirkus v NR SR

red, TASR, foto: TASR/Jaroslav NovákNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…