Domov Ekonomika VISKUPIČ: Nebudeme podpisovať Matovičovi bianko šek na jeho atómovky

VISKUPIČ: Nebudeme podpisovať Matovičovi bianko šek na jeho atómovky

0
0

Navýšenie štátneho rozpočtu naďalej leží v parlamente. Štátny rozpočet by podľa návrhu zákona mal mať v tomto roku príjmy 21,471 miliardy eur a výdavky vo výške 26,945 miliardy eur. Oproti pôvodne schválenému rozpočtu sa zvýšili príjmy aj výdavky o približne 1,5 miliardy eur. Navýšenie rozpočtu je možné vďaka vysokým rozpočtovým nadpríjmom. Inflácia však už spôsobuje potrebu kompenzácií pre zraniteľné a najviac zasiahnuté vrstvy obyvateľstva, a tiež pre seniorov. Energetická kríza a s tým spojené vysoké ceny energií vytvorili aj potrebu pomoci firmám. Vojenský konflikt na Ukrajine už len dokresľuje komplikovanú situáciu. Vláda návrh na navýšenie štátneho rozpočtu posunula do parlamentu, pričom neprešlo už samotné skrátené legislatívne konanie. Následne vláda posunula do parlamentu rovnaký návrh druhýkrát v pôvodnom znení. Skrátené legislatívne konanie prešlo, ale pri hlasovaní v prvom čítaní nebol parlament uznášaniaschopný.

V oboch prípadoch prišiel do parlamentu s týmto návrhom na zmenu rozpočtu minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, namiesto ministra financií Igora Matoviča.

V rozprave to kritizoval najmä predseda finančného výboru Marián Viskupič, ktorému neúčasť ministra financií viditeľne nebola po chuti:

„Minister financií nechodí na zasadnutia finančného výboru, bol len na jednom z vyše päťdesiatich zasadnutí finančného výboru. Už to je na zamyslenie, ako vykonáva svoju funkciu.

Ale aby neprišiel predstaviť svoj návrh na zmenu rozpočtu do pléna národnej rady, je absolútne nevhodné a nezodpovedné. Tento návrh zákona pochádza z dielne jeho rezortu a jedná sa o navýšenie rozpočtu v sume 1,5 miliardy eur.

Neviem si predstaviť, čo dôležitejšie môže mať minister financií na práci. Predkladanie zákonov v NR SR je základnou úlohou každého ministra.

Nejde len o to, že vláda je podriadená plénu NRSR, ide aj o úctu k občanom tejto krajiny. Peniaze o ktorých sa rozhoduje, sú peniaze všetkých občanov Slovenska, ktorých sa oni vzdali v prospech štátu.

Vďaka nim je možné navyšovať rozpočet. Vďaka nim je následne možné pomáhať tam, kde to je v tomto období treba. My politici sme len správcovia verejných zdrojov.“

Predseda Výboru pre financie a rozpočet ďalej hovorí: „Nemáme žiadne výhrady voči navýšeniu príjmov. Je to reflektovanie reality a dlhodobo som o tejto možnosti hovoril.

Nie je však možné pridať 1,5 miliardy eur na strane výdavkov bez toho, aby sa definovalo, ako budú použité. Jediné presné údaje o použití boli len v sume 207 miliónov na vyplatenie 14. dôchodku našim seniorom.

Zvyšných 1,3 miliardy je v tomto momente bianco šek pre Igora Matoviča. Sú to financie, s ktorými zasa hrozí nejaká atómová bomba – nejaké neefektívne, nepomáhajúce a často aj nevykonateľné použitie peňazí nás všetkých. S týmto strana SaS jednoducho nemôže súhlasiť“.

Peniaze zo Sociálnej poisťovne

Ministerstvo financií podmieňuje vyplatenie 14. dôchodku predloženou zmenou rozpočtu. Toto však podľa poslanca Viskupiča nie je pravda.

„Keď sa pozrieme na rozpočtové čísla za celý rok, tak v roku 2021 bolo kompletné dofinancovanie Sociálnej poisťovne 840 mil. eur. V tomto roku je plánovaných 400 mil. Reálne poslaných do Sociálnej poisťovne bolo doteraz len 100 miliónov.

Takže z pohľadu štátneho rozpočtu je stále k dispozícii 300 miliónov, z nich vie byť priamo vyplatený 14.dôchodok. Hlavným dôvodom prečo tomu tak je, je rastúca zamestnanosť.

Do systému pribúdajú noví ľudia, ktorí platia aj sociálne odvody. Rastú aj platy, či už vo verejnej správe, alebo v súkromných firmách. Tým pádom sú vyššie odvody a teda aj príjmy do Sociálnej poisťovne.

Zároveň síce veľmi pomaly, ale stále klesá aj nezamestnanosť. Keď sa tieto fakty spoja, rezultujú v relatívne veľmi dobrú situáciu Sociálnej poisťovne,“ uviedol Viskupič a zároveň dodal:

„Jasne deklarujem, že vzhľadom k dobrej situácii Sociálnej poisťovne bude 14. dôchodok vyplatený aj bez zmeny rozpočtu. Bez akéhokoľvek „vydierania“, že treba za každú cenu schváliť zmenu rozpočtu, lebo nebudú peniaze na dôchodky.“

Zmena rozpočtu neprešla ani po druhýkrát

V obidvoch prípadoch neprešiel návrh na zmenu rozpočtu kvôli viacerým výhradám opozičných strán. Strana SaS avizovala, že návrh zákona podporí len v prípade, ak v ňom bude uvedené na čo konkrétne budú financie použité.

„Novela rozpočtu, vo svojej podstate zapája dodatočné príjmy v sume cca 1,5 miliardy eur. Celých 1,5 miliardy ide do všeobecnej pokladničnej správy a jediné, čo bolo povedané na strane výdavkov, je 207 miliónov na dôchodky.

Je nehoráznosť predložiť presne ten istý návrh druhýkrát a čakať iný výsledok. My sme od začiatku žiadali, aby vláda tento návrh stiahla a predložila riadny návrh, so súpisom všetkých výdavkov, potom nebudeme mať problém tento návrh schváliť.

Sme za pomoc ľuďom, len musia byť dodržané pravidlá a pomoc musí byť efektívna a adresná,“ dodal Viskupič.

tv, foto: TASR/Pavol ZacharNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…