Domov Komentáre VISKUPIČ: Quo vadis testovanie

VISKUPIČ: Quo vadis testovanie

0
0

AG testovanie má význam hlavne v ohniskách. So stúpajúcim premorením obyvateľstva má stále väčší význam aj testovanie protilátok. Človek, ktorý už prekonal Covid a je imúnny, minimálne pre aktuálnu vlnu môže žiť a pracovať bez obmedzení a strachu…stal sa prirodzenou hrádzou proti jeho šíreniu.

Testujme však na dobrovoľnej báze, ešte viac sprístupnime jeho dostupnosť. Myslím, že ľudia sú väčšinou veľmi zodpovední. Veľmi dobre na sebe vnímajú, kedy sa necítia dobre a kedy dáva zmysel, aby si urobili test.

Toto dokazujú oveľa vyššie percentuálne záchyty vo vytvorených mobilných odberových miestach (MOM) ako sú záchyty pri plošných testovaniach. Čo ľudia potrebujú, je mať kontinuálny, bezplatný prístup k testovaniu.

Testovať plošne má význam len v horiacich ohniskách, kde je krivka výskytu neúprosná. Všade inde má význam smart prístup, zahŕňajúci celý arzenál anticovid zbraní, a aj najnovšiu zbraň – očkovanie.

Buďme zodpovední, dodržiavajme ROR a učme sa s Covidom žiť. Oceňme obetavú prácu zdravotníkov a vedcov, bez ktorých by sme situáciu nezvládali.

Poďme testovať žiakov z učiva. Naši žiaci sú doma najdlhšie spomedzi všetkých krajín EÚ. Školy by sa mali otvárať ako prvé a zatvárať ako posledné. Žiaci zvládnu potrebné opatrenia, naučia sa čeliť vírusu. Vzdelanie si v obchode nekúpime a ťažko bude dobehnúť stratené obdobie.

Je čas pozerať aj dopredu. Musíme spustiť covid automat, ktorý nám jasnými pravidlami pomôže ľahšie fungovať. Za horizontom nás, žiaľ, čaká ďalšie testovanie – odolnosti našej ekonomiky. Čaká nás veľa práce. Do budúcna nesmieme dopustiť, aby bolo naše zdravotníctvo odzbrojené hneď na začiatku.

Slovensko musí naskočiť na reformy – covid odhalil realitu až na kosť. Poďme teda všetci testovať svoje schopnosti. Slovensko potrebuje každého z nás. Máme už takmer mesiac aktuálny lockdown, čo má veľký dosah na fungovanie firiem i ľudí.

Niektoré sektory sú takmer paralyzované. Na túto situáciu je potrebné reflektovať, či už predlžovaním existujúcej pomoci – napríklad kurzarbeit, kompenzácie nájomného, kompenzácie tržieb a podobne.

Je potrebné rozmýšľať aj nad novými formami kompenzácií. Svet sa však nenávratne zmenil. Všetci musíme krízu vnímať nie len ako hrozbu, ale aj ako silnú príležitosť byť úspešní v zmenenom svete.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…