Domov Komentáre VISKUPIČ: Sankcie dopadli na Rusko. Cítiť ich však bude aj Európa

VISKUPIČ: Sankcie dopadli na Rusko. Cítiť ich však bude aj Európa

0
0

Ruská invázia na Ukrajine prinútila vlády celého sveta zaviesť opatrenia vo forme tvrdých ekonomických sankcií. Z vlastnej iniciatívy ukončili pôsobenie na ruskom trhu stovky zahraničných spoločností.

Uzavretie vzdušných priestorov pre ruské lety, zmrazovanie účtov a zabavenie nehnuteľného majetku ruských oligarchov, ako aj odpojenie niektorých ruských bánk od medzinárodného bankového systému SWIFT sú prvé z opatrení, ktorými sa západné vlády pokúšajú znížiť potenciál ruskej ekonomiky, a teda znížiť jej schopnosť generovať financie na vojnu.

Do určitej miery sú sankcie efektívne, čo sa odzrkadľuje v podobe drakonických zákonov implementovaných ruskou Dumou, oslabením rubľa na rekordné minimum či zvýšenie základnej úrokovej sadzby na bezprecedentných 20 %.

Ruská ekonomika je po dvoch týždňoch od invázie na tom tak zle, že viaceré ratingové agentúry predpokladajú insolvenciu Ruskej federácie.

Po troch kolách zlyhaných vyjednávaní však nevidieť nádej na skoré ukončenie konfliktu. Viacerí lídri tak vyzývajú na ešte tvrdšie sankcie, alebo prípadné embargo na dovoz plynu a ropy z Ruska. Štáty EÚ zaplatia Rusku za zásobovanie približne miliardu eur za deň.

Viacerí komentátori to považujú za financovanie invázie. Na druhej strane, viaceré krajiny EÚ, vrátane Slovenska, sú vo výraznej miere závislé na dodávkach energonosičov z Ruska.

Embargo by tak malo nepredstaviteľný dopad na ekonomiku a každodenný život miliónov Európanov. Ľahšie bolo rozhodovanie sa pre Kanadu a USA, ktoré už oznámili prerušenie odberu ruskej ropy – importujú však len minimálne množstvo.

V čase písania tohto komentára začína EÚ diskutovať o úplnom embargu. Výsledok diskusií si netrúfnem odhadnúť, jedno je isté – ekonomické a diplomatické vzťahy západu a Ruska sú pravdepodobne horšie ako počas studenej vojny.

Dovolím si tvrdiť, že budúcnosť ruskej ekonomiky bude záležať na ochote východných vlád (hlavne Číny) spolupracovať s Ruskou federáciou. Každopádne napadnutím Ukrajiny sa zmenil chod dejín 21. storočia.

Rastúce ceny energií len potvrdzujú, že globálna ekonomika je prepojenejšia ako kedykoľvek predtým. Sankcie bude výrazne cítiť aj EÚ.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…