Domov Komentáre VISKUPIČ: Sloboda je pre mňa aj v dobrovoľnosti očkovania

VISKUPIČ: Sloboda je pre mňa aj v dobrovoľnosti očkovania

0
0

Očkovanie je dôležitým nástrojom na ochranu zdravia ľudí a predchádzanie ďalším lock­downom. Je dôležité hľadať cestu, ako posunúť stagnujúce očkovanie dopredu. Nesúhlasím však s očkovacou lotériou a hlavne so sprostredkovateľským bonusom. Motivovať ľudí k očkovaniu peniazmi považujem za výstrel úplne zlým smerom.

Predpokladané náklady na lotériu a sprostredkovateľský bonus sú minimálne 100 miliónov eur. Keď už má padnúť rozhodnutie minúť desiatky miliónov eur z verejných zdrojov, radšej by som videl výdavky na budovanie nových zdravotníckych kapacít a podmienok pre lekárov, ktorí budú liečiť nielen Covid, ale aj ostatné choroby.

Administratíva, ktorú bude musieť štát kvôli sprostredkovateľskému bonusu zabezpečiť nebude jednoduchá. Po realizácii však nezostanú štruktúry, ktoré môžu pomôcť aj v budúcnosti. Takisto riziko množstva hroziacich podvodov vôbec nie je zanedbateľné.

Ak už je vôľa, aby sa štát pustil do veľkej logistickej operácie, mal by skôr urobiť maximum pre to, aby boli vakcíny distribuované tým, ktorí by boli radi zaočkovaní.

Mohlo by to napríklad zahŕňať zmysluplné financovanie očkovania u všeobecných lekárov, efektívnejšiu očkovaciu kampaň a posilnenie mobilných očkovacích tímov.

Sloboda je mojou prioritnou zásadou, aj naďalej budem apelovať na to, aby bolo očkovanie skutočne dobrovoľné. Aj v zmysle, aby bolo akceptované aj rozhodnutie nezaočkovať sa.

Žiaden zo štátov, ktoré majú úspešné očkovacie programy nemusel dospieť k rozhodnutiam vytvárania finančnej motivácie za očkovanie. Dokonca, štáty ako napríklad Veľká Británia, kde počet pozitívnych rastie, bude od konca júla s covidom rátať ako so štandardnou chorobou.

Musíme rešpektovať covid ako trvale prítomnú hrozbu, zároveň sa však musíme naučiť normálne a slobodne žiť ako pred pandémiou. Aj keď pozitívne prípady nikdy neklesnú na nulu.

Finančné i personálne investície musíme smerovať do zdravotníctva, aby sme boli schopní čeliť covidu rovnako ako desiatkam iných nepríjemných chorôb.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Avis Prestige má pre vás výnimočnú letiskovú službu. Bez stresu a bez prekážok.

Ak ste niekedy zažili stres z cestovania, tak práve pre vás existujú rôzne možnosti, ktoré…