Domov Komentáre VISKUPIČ: Štátny rozpočet v rukách Igora Matoviča

VISKUPIČ: Štátny rozpočet v rukách Igora Matoviča

0
0

Štát vybral za 2/3 roka o 1,7 miliardy eur viac ako minulý rok. Je to rast o 16 % a veľmi dobre kopíruje reportovanú infláciu. Deficit štátu je len okolo 1,5 miliardy eur a skutočne je výrazne nižší ako za 8 mesiacov roka 2021. Prečo je tomu tak?

Sociálna poisťovňa dostala o pol miliardy menej ako vlani. Covid stál o pol miliardy eur menej a covidová vyplatená pomoc je takmer o miliardu eur nižšia.

Výrazne nižšie sú kapitálové výdavky – sú o pol miliardy eur nižšie oproti roku 2021. Štátne investície, či už priame alebo ako eurofondová spoluúčasť, výrazne meškajú. Čerpá sa výrazne menej ako je naprojektované v štátnom rozpočte.

Štát míňa na seba, ale neinvestuje do „strechy nad hlavou“. To sa nám vypomstí v blízkej aj vo vzdialenej budúcnosti.

Áno, nekradne sa = kradne sa menej, ale to nestačí. Potrebujeme reformy a reformátorov. Nemáme ich. Štát kúri a svieti. A aj to draho. Po covide nás postihlo nešťastie v podobe Igora Matoviča.

Už vieme, že peniaze míňa tak, ako sa to robiť nemá (balíčky a nezmyselné = nerealizovateľné schémy). Nepomáha tam, kde je to potrebné (domácnosti, rodiny a jednotlivci v núdzi).

Súčasný minister financií nie je požehnaním, ale pohromou pre štát, verejné financie, rozpočet a nakoniec aj pre budúcnosť krajiny. Presne o tom vypovedá vývoj dlhodobej udržateľnosti verejných financií, ktoré sú aktuálne 2. najhoršie v celej EÚ. Po roku pôsobenia súčasného ministra sa vývoj ešte zhoršil.

Štát dožíva a hybernuje, budeme potrebovať ventilátor. Už je to blízko. Všetci to vidia a vedia. Iba minister financií sa chváli výborným hospodárením.

Pravdepodobne k výsledkom hospodárenia za 8 mesiacov bude oslavný post či tlačovka. Takého borca by vo vesmíre nenašiel ani supermoderný Webbov teleskop. Ale u nás ho máme. Navyše prilepeného na stoličke supersilným lepidlom.

Marián Viskupič, poslanec NR SR za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…